Skocz do zawartości


Zdjęcie

Poradnik młodego serwisanta - ostrzenie nart

ostrzenie nart serwis krawędzi

  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
38 odpowiedzi w tym temacie

#1 kaja45

kaja45
  • Użytkownik
  • 18 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Tychy
  • Narty:Blizzard G-Power Full Suspension IQ 7.2
  • Imię :Jacek
  • Serwisant:REMSPORT 2
  • Właściciel:REMSPORT

Napisano 17 kwiecień 2012 - 17:16

Witam dzisiaj chciałbym Wam zaprezentować mój poradnik dotyczący najważniejszej wg. mnie czynności serwisowej jaką jest OSTRZENIE NART (KRAWĘDZI), z uwagi na problem powielania treści (duplicate content) poniżej przedstawiam Wam link do mojego poradnika

Poradnik młodego serwisanta - ostrzenie nart

Zapraszam do lektury i do dyskusji.
  • 0

Jacek


#2 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 18 kwiecień 2012 - 14:19

Ladnie i rzeczowo opisane. Troche za duzo wiedzy jak na amatora szlifierza, ale od przybytku glowa nie boli.

Mam kilka uwag-komentarzy:

- piszesz o podniesieniu krawedzi przy okazji ostrzenia od spodu. I bardzo dobrze, ale nalezy wyraznie podkreslic, ze podniesienie krawedzi, nawet niewielkie o 0.5 stopnia, nie jest opcja, ale koniecznosci przy ostrzeniu recznym od spodu. Po prostu inaczej sie nie da.

- nic nie piszesz na temat samego ostrzenia, ze ruchy maja byc plynne, na wiekszych odcinkach, spokojnie, nie za wiele naraz.

- fakt, trudno dobrze wyostrzyc narte bez imadel i dobrego mocowania. Ale nie kazdy dysponuje miejscem, a np. na praca stole kuchennym moze sie skonczyc malzenska klotnia a nawet rozwodem :) Dlatego ja osobiscie praktykuje ostrzenie opierajac narte o podloge. Wiem, mocno niefachowe, wymaga sporo wprawy i ostroznosci, ale w moim przypadku jest skuteczne. No i obylo sie bez rozwodu... :)

- mysle jednak, ze warto narty oddac raz w roku do "warsztatowego" ostrzenia. Przede wszystkim nie da sie, a przynajmniej jest to bardzo trudne w warunkach domowych zeszlifowac spodu (zrobienie bazy).

Użytkownik o_andrzej edytował ten post 18 kwiecień 2012 - 14:21

  • 0

#3 kaja45

kaja45
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 18 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Tychy
  • Narty:Blizzard G-Power Full Suspension IQ 7.2
  • Imię :Jacek
  • Serwisant:REMSPORT 2
  • Właściciel:REMSPORT

Napisano 18 kwiecień 2012 - 16:38

- piszesz o podniesieniu krawedzi przy okazji ostrzenia od spodu. I bardzo dobrze, ale nalezy wyraznie podkreslic, ze podniesienie krawedzi, nawet niewielkie o 0.5 stopnia, nie jest opcja, ale koniecznosci przy ostrzeniu recznym od spodu. Po prostu inaczej sie nie da.

tak naprawdę ostrzenie krawędzi dolnej (podniesienie lub podweszenie krawędzi) jest opcją, znam wielu dobrych narciarzy, którzy tego nie robią wartość ich kąta jest równa 0, ja osobiście uważam, że podniesienie krawędzi o jakąś wartość np. 0,5' służy płynnemu, łatwiejszemu wejściu narty w skręt, przynajmniej w jego pierwszej fazie,

- nic nie piszesz na temat samego ostrzenia, ze ruchy maja byc plynne, na wiekszych odcinkach, spokojnie, nie za wiele naraz.

tu masz rację bardziej skupiłem sie na teorii, dokonam małej korekty w poradniku

- fakt, trudno dobrze wyostrzyc narte bez imadel i dobrego mocowania. Ale nie kazdy dysponuje miejscem, a np. na praca stole kuchennym moze sie skonczyc malzenska klotnia a nawet rozwodem :) Dlatego ja osobiscie praktykuje ostrzenie opierajac narte o podloge. Wiem, mocno niefachowe, wymaga sporo wprawy i ostroznosci, ale w moim przypadku jest skuteczne. No i obylo sie bez rozwodu... :)

tutaj niestety się z tobą nie zgodzę - przy wykonywaniu tego typu czynności solidne zamocowanie to podstawa, opierając nartę o podłogę Ci tego nie da, zawsze narta będzie nam chodziła na boki, a musimy pamiętać, że ostrząc krawędź działamy dużymi siłami, pozostaje jeszcze kwestia niedostrzenia dziobów i piętek, oczywiście nie twierdzę, że sie nie da, ale po co się męczyć i narażać, że nam objedzie kątownik lub ostrzałka i że zepsujemy sobie fragment krawędzi, wykańczając pilnikiem diamentowym to i owszem.

- myśle jednak, ze warto narty oddac raz w roku do "warsztatowego" ostrzenia. Przede wszystkim nie da sie, a przynajmniej jest to bardzo trudne w warunkach domowych zeszlifowac spodu (zrobienie bazy).

tu też się z tobą nie zgodzę, jeżeli wykonujemy cały proces prawidłowo to po co oddawać narty "maszynie", szkoda naszej pracy i krawędzi, przy nieumiejętnym podejściu "maszynowego serwisanta", poniesiemy więcej szkody niż pożytku, co do zrobienia tzw. bazy tu się zgodzę - TRZEBA.

Użytkownik kaja45 edytował ten post 18 kwiecień 2012 - 16:45

  • 0

Jacek


#4 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 18 kwiecień 2012 - 17:01

tak naprawdę ostrzenie krawędzi dolnej (podniesienie lub podweszenie krawędzi) jest opcją, znam wielu dobrych narciarzy, którzy tego nie robią wartość ich kąta jest równa 0,


Powiedz mi jak wyostrzyc recznie narte od spodu nie podnoszac krawedzi. Trzebaby ostrzyc na calej szerokosci. Jak? Pilnikiem? Recznie? Nie bardzo to sobie wyobrazam.

Do ostrzenia nart bez imadel i stolu nikogo nie namawiam. Ja po prostu nie bardzo mam miejsce do zamontowania nart. No i trudno sobie wyobrazic takie montowanie na wyjezdzie.
  • 0

#5 kaja45

kaja45
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 18 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Tychy
  • Narty:Blizzard G-Power Full Suspension IQ 7.2
  • Imię :Jacek
  • Serwisant:REMSPORT 2
  • Właściciel:REMSPORT

Napisano 19 kwiecień 2012 - 17:29

Powiedz mi jak wyostrzyc recznie narte od spodu nie podnoszac krawedzi. Trzebaby ostrzyc na calej szerokosci. Jak? Pilnikiem? Recznie? Nie bardzo to sobie wyobrazam.


Tylko ręcznie za pomocą pilnika diamentowego, tu chodzi tylko i wyłącznie o kwestię usunięcia "drutu", gradu itp. musimy pamiętać, że najważniejsza nasza krawędź to boczna i jej poświęcamy praktycznie całą uwagę.
  • 0

Jacek


#6 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 19 kwiecień 2012 - 17:42

Tylko ręcznie za pomocą pilnika diamentowego, tu chodzi tylko i wyłącznie o kwestię usunięcia "drutu", gradu itp. musimy pamiętać, że najważniejsza nasza krawędź to boczna i jej poświęcamy praktycznie całą uwagę.


To fakt, ze krawedz boczna jest najwazniejsza. Ale niestety z krawedzia dolna sa klopoty. Usuniecie drutu to jedna sprawa, ale niestety krawedz dolna po dluzszym jezdzeniu ma tendencje do zaokraglania sie. I wtedy albo szlifowanie calego spodu albo mozolne ostrzenie z lekkiem podniesieniem przy pomocy prawidla.
  • 0

#7 kaja45

kaja45
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 18 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Tychy
  • Narty:Blizzard G-Power Full Suspension IQ 7.2
  • Imię :Jacek
  • Serwisant:REMSPORT 2
  • Właściciel:REMSPORT

Napisano 21 kwiecień 2012 - 07:39

Ja jestem zwolennikiem podcięcia krawędzi dolnej, które przynosi dużo pożytku, wraz ze zmianą nart zastosowałem inne wartości podwieszenia tj. przód i tył na 1' a reszta na 0,5, to co zauważyłem, narty są cholernie szybkie w skręcie (w tej pierwszej fazie o której pisałem wcześniej) na początku musiałem się trochę przyzwyczaić, ale teraz już je wyczułem i muszę powiedzieć, takie rozwiązanie to duży plus przynajmniej u mnie, ale może to kwestia sprzętu te Blizzardy są twarde, wymagają dużo siły no i mają stabilizator drgań, może to przez niego, nie wiem tak do końca.
  • 0

Jacek


#8 J@n.

J@n.
  • Użytkownik
  • 142 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 21 marzec 2021 - 14:58

Dzisiaj piwnica

54d274ee31eb573acf0f308a5347ac4f.jpg


 


  • 3

#9 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 21 marzec 2021 - 15:32

A czemu nie kątownik tylko ostrzałka? :) Ważne, że jest wspomaganie butelkowe. :)


  • 1

#10 kordiankw

kordiankw
  • Użytkownik
  • 2057 postów
  • Płeć:Nie powiem

Napisano 21 marzec 2021 - 15:50

A czemu nie kątownik tylko ostrzałka? :) Ważne, że jest wspomaganie butelkowe. :)

To nie wspomaganie, tylko płyn do zwilżania pilników diamentowych ;).
  • 4

#11 mig

mig
  • Użytkownik
  • 876 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Rybnik
  • Ulubiony stok:bliski
  • Serwisant:w piwnicy
  • Pracownik:U siebie

Napisano 21 marzec 2021 - 17:29

Ta ostrzałka nadaje się tylko do prostych nart. Tu prawidłowo... :-). W skalomkach ostrzy tylko końcami pilnika...
  • 1

#12 Jack

Jack
  • Użytkownik
  • 2054 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 21 marzec 2021 - 19:06

A czemu nie kątownik tylko ostrzałka? :) Ważne, że jest wspomaganie butelkowe. :)

To nie wspomaganie, tylko płyn do zwilżania pilników diamentowych ;).

Plyn do nawilzania pilnikow ma zdecydowanie inny kolor. Błękitny :)


  • 1

#13 MarioJ

MarioJ
  • Użytkownik
  • 656 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 21 marzec 2021 - 19:31

Podziwiam Was wszystkich jak bardzo dbacie o sprzęt i jak bardzo się na tym znacie. Nasze narty dostają serwis na maszynie przed sezonem, czasem drugi jak juz ślizgi są sponiewierane przez kamienie i tyle. Sporadycznie jakiś wosk w sztyfcie jak nie jada w kwietniu.

A obserwując forum przez lata widzę, że zmieniamy bardzo rzadko.

Jan mam nadzieje, ze coś zjedziemy razem na tych sztachetkach :)

 

Bo my w Polsce wszystko robimy najlepiej.

Najlepiej dbamy o sprzęt i najlepiej wszystko krytykujemy  :)

Takie różne skrajności  :)


  • 1

#14 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9814 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 21 marzec 2021 - 21:45


Ta ostrzałka nadaje się tylko do prostych nart. Tu prawidłowo... :-). W skalomkach ostrzy tylko końcami pilnika...

była tylko drobna kosmetyka krawędzi i smarowanie, slalomki oddaję do warsztatu


  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#15 mig

mig
  • Użytkownik
  • 876 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Rybnik
  • Ulubiony stok:bliski
  • Serwisant:w piwnicy
  • Pracownik:U siebie

Napisano 22 marzec 2021 - 06:00

Kup kątownik to zrobisz bez problemu sam.... :-)
  • 1

#16 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9814 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 22 marzec 2021 - 07:22


kątownik
a jaka to różnica jeśli do kątownika i ostrzałki zapinam pilnik takiej samej długości ?
  • 1
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#17 mig

mig
  • Użytkownik
  • 876 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Rybnik
  • Ulubiony stok:bliski
  • Serwisant:w piwnicy
  • Pracownik:U siebie

Napisano 22 marzec 2021 - 08:19

1. Do ostrzałki założysz pilnik tylko w jednym położeniu, kątownik współpracuje w dowolnym ( prawie). 2. Już wyżej pisałem, że w położeniu jak na foto pilnik ostrzy tylko samymi końcami a inaczej nie zalozysz 3. Ta ostrzałka ma tendencję do wprasowania kółeczkami wiórków w ślizg 4. Do obsługi potrzebny śrubokręt lub coś podobnego 5. Miałem i nie polecam. Być może jeszcze gdzieś leży w warsztacie - oddam za darmo... ;-) P. s. Zakładasz pilnik o tej samej długości ale w innym położeniu.

Użytkownik mig edytował ten post 22 marzec 2021 - 08:20

  • 1

#18 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9814 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 22 marzec 2021 - 08:45

Dzięki - może w tym roku uda mi się dojechać na jakieś szkolenie i dokupię odpowiednie narzędzia


  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#19 Lexi

Lexi
  • Użytkownik
  • 839 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:San Escobar
  • Narty:RADAR SENATE PRO

Napisano 08 kwiecień 2021 - 09:49

Do tego dobrze zaopatrzyć się w skręcany malutki ścisk do pilnika, jest pewniejszy - klips typu żabka jest wygodniejszy ale nie taki pewny gdy nie masz "czucia" w łapie i zbyt przyciśniesz.


  • 1

#20 kordiankw

kordiankw
  • Użytkownik
  • 2057 postów
  • Płeć:Nie powiem

Napisano 10 maj 2021 - 08:06

Pracowity poranek,
Cztery komplety gotowe na kolejny sezon :)
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

Pogoda dziś typowo letnia, żadnej chmurki
Dołączona grafika

czas na rower.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • 3




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych