Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dębowiec


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
80 odpowiedzi w tym temacie

#1 deczko inny

deczko inny
  • Użytkownik
  • 1860 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:czarna d...ziura

Napisano 16 styczeń 2012 - 11:31

Dębowiec to leżące na wysokości ok. 500 m. "miejsce" u podnóża masywu Szyndzielni w granicach Bielska. Od zawsze, a na pewno od przed wojny był to bardzo popularny stoczek narciarski. Było oświetlenie i orczyk. Dębowiec był miejscem spotkań starszych narciarzy, którzy przyjeżdżali autobusem nr 8 i prowadząc ożywione dyskusje podchodzili sobie tutaj dla zdrowia i zjeżdżali na doc. 100 m. Reszta jeździła na orczyku. Oświetlony stok Dębowca (powyżej świeciła Sahara) było widać w całym mieście.
W tej chwili zimowy Dębowiec to przygnębiający widok. Po orczyku i oświetleniu nie zostało nawet wspomnienie, co najgorsze zniknęli starzy, dreptający narciarze. Górka zarasta, fragmenty już zniknęły całkowicie.
Teraz to Natura 2000, czy 2000 ileśtam.

Załączony plik  006.jpg   148,78 KB   54 Ilość pobrań Załączony plik  007.jpg   88,32 KB   58 Ilość pobrań Załączony plik  008.jpg   130,27 KB   56 Ilość pobrań Załączony plik  010.jpg   76,87 KB   45 Ilość pobrań
  • 4

#2 pytek45

pytek45
  • Użytkownik
  • 2358 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Texas Ranger
  • Ulubiony stok:21 Bardonecchia

Napisano 16 styczeń 2012 - 16:26

Rozumiem smutek.Taka sama sytuacja jest w moim rodzinnym Swieradowie gdzie trzy calkiem fajne trasy gnija bo "cudowna" gondola jest najlepsza.
  • 0
So many angles,so many lines.
Dołączona grafika

#3 Pit

Pit
  • Administrator
  • 5366 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:ZPY
  • Narty:Dynastar Course 178
  • Imię :Piotr
  • Ulubiony stok:Szczyrk

Napisano 16 styczeń 2012 - 19:56

Od razu widać że gondola zniszczyła ten stok narciarski.
  • 0

"Trzeba wiele zmienić, by wszystko zostało po staremu"

forum narciarskie, narty, narciarstwo, narciarskie,carving, ski, narty, narty forum, ski-forum, forum narty, dobór nart, ośrodki narciarskie, narciarstwo klasyczne, kaski, freeride, forum narciarskie, artykuły górskie, fotki z gór, gogle narciarskie, urazy, lodowce alpejskie, porady, Tatry, kijki narciarskie, wyjazdy na narty, opinie, stoki narciarskie, Dolomity, skoki narciarskie, orczyki, race, bielizna termiczna, muldy. Porady ekspertów i instruktorów szkół narciarskich. Skala umiejętności narciarskich, kurtki narciarskie, Adam Małysz, buty, zawody, freestyle, dziecko na stoku, zawody Pucharu Świata alpejskiego., wiatr, foki, porady w doborze nart, okulary z filtrem, Beskidy, nauka jazdy na nartach, Podhale, wyciągi, relacje, wiązania narciarskie, rękawiczki narciarskie, kamery, dekalog FIS, śnieg, Sudety, Alpy, górskie wyprawy, Kamil Stoch, portal narciarski, skocznie narciarskie, skipass, wspinaczka, dyskusje narciarskie, kontuzje, opady śniegu, Karkonosze, gondole, ubezpieczenia narciarskie, narty,


#4 web

web
  • Użytkownik
  • 1378 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:Krakow
  • Narty:RACETIGER SL speedwall 170, racetiger sc uvo
  • Imię :Majka
  • Właściciel:+

Napisano 16 styczeń 2012 - 20:16

Pytek, toż Ty prawie krajan:). W Świeradowie były orczyki, jeden chyba Woźniaka. Ale to wszystko cienko przędło z powodu wiecznie za małej ilości śniegu. Gondolę widziałam, ale tylko w lecie..
  • 0

#5 pytek45

pytek45
  • Użytkownik
  • 2358 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Texas Ranger
  • Ulubiony stok:21 Bardonecchia

Napisano 16 styczeń 2012 - 20:42

U Pana Wozniaka jezdzilem za darmo bo to kumpel mojego ojca.Jedyny czynny orczyk,choc chyba nie w tym sezonie to Kamieniec.Najbardziej szkoda Swieradowca bo 1km trasy wzdluz wyciagu jest swietny.Na szczescie dla mnie slady trasy zostaly wyciag nie dziala wiec mam taki swoj freeridowy kacik.
  • 0
So many angles,so many lines.
Dołączona grafika

#6 web

web
  • Użytkownik
  • 1378 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:Krakow
  • Narty:RACETIGER SL speedwall 170, racetiger sc uvo
  • Imię :Majka
  • Właściciel:+

Napisano 16 styczeń 2012 - 21:06

był również kolegą moich rodziców, a nam serwisował nasze talerze. Lubiłam go
  • 0

#7 deczko inny

deczko inny
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 1860 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:czarna d...ziura

Napisano 19 styczeń 2012 - 14:32

Od razu widać że gondola zniszczyła ten stok narciarski.


Raczej nie, bo gondola jeździ od przedwojny i zawsze była częścią "kompleksu" Klimczok-Szyndzielnia-Sahara-Dębowiec plus nartostrada łącząca górę z dołem. Fajnie było, ale się skończyło.
  • 0

#8 web

web
  • Użytkownik
  • 1378 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:Krakow
  • Narty:RACETIGER SL speedwall 170, racetiger sc uvo
  • Imię :Majka
  • Właściciel:+

Napisano 19 styczeń 2012 - 17:29


Od razu widać że gondola zniszczyła ten stok narciarski.


Raczej nie, bo gondola jeździ od przedwojny i zawsze była częścią "kompleksu" Klimczok-Szyndzielnia-Sahara-Dębowiec plus nartostrada łącząca górę z dołem. Fajnie było, ale się skończyło.


a to nie było o gondoli w Świeradowie?
  • 0

#9 deczko inny

deczko inny
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 1860 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:czarna d...ziura

Napisano 20 styczeń 2012 - 22:31

Ciekawy wpis na jednym z lokalnych forów

przez: Zbyszek
Szyndzielnia (Sahara), w mojej opinii, to stok zbyt trudny nawet dla wyczynu.
Rozmawiałem z byłymi zawodnikami z różnych lat. Nikt z nich nie pamięta zawodów na Saharze. Ostatnie, które ja pamiętam, to były Mistrzostwa Polski AKN-ów w latach 80'. Porażka dla większości startujących. Prawie jednomyślnie stwierdziliśmy, że stok jest za stromy, w dodatku był bez wybiegu umożliwijącego bezpieczne zatrzymanie.
Starsi zawodnicy, jeszcze z okresu Włókniarza i BBTS'u jako odrębnych klubów, pamiętają, że podczas zawodów na Beskidku (stok BBTS'u) ci z Włókniarza (stok klubowy Sahara) często przegrywali z tymi z BBTS'u, gdyż Sahara uczyła tylko hamowania.
Przy obecnym sprzęcie i technice jazdy Sahara ze jednostajnym nachyleniem w najtromszym miejscu zbliżającym się do maksymalnego dla trasy czarnej, jest po prostu trudna.
Opinię o Saharze wyraził Delegat Techniczny FIS, który zatwierdza dopuszczenie trasy do zawodów, Krzysztof Horecki. Krzysztof robił m.in. homologacje tras w Siennej (Czarna Góra). O Saharze wyraził się jasno: zbyt trudna na obecne czasy.

Zauważył jednak możliwość zmniejszenia jej nachylenia poprzez przesunięcie w kierunku zachodnim (tak jak na początku biegła Sahara). Trasa staje się wtedy "czerwoną" i jest dostępniejsza dla dużo większej liczby osób.Obszar odstąpiony Lasom na nieużywanej części można zalesić, a wyciąć część lasu potrzebną do przesunięcia i wydłużenia trasy. Z tego co pamiętam z okresu zajmowania się tym problemem, to Lasy Państwowe są zdecydowanie temu przeciwne. Niestety nie znam uzasadnienia.
Wzdłuż takiego stoku można postawić szybki orczyk (POMA), który obsłuży w zupełności stok (tak jak "drzewiej" bywało - najpierw była "wyrwirączka, później mostostalowski orczyk). Oszczędność na budowie krzesła "do nikąd". Stok może się kończyć na wys. ok. 700 m npm. (przeł. Dylówki)- optymalnej dla utrzymywania się warunków śniegowych.

Kurcze, Sahara zawsze wydawała się stroma, ale nie przypuszczałem że aż tak. Fakt, jest równo stroma, bez jakichkolwiek wypłaszczeń
Dołączona grafika
  • 2

#10 bum

bum
  • Użytkownik
  • 138 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Rybnik
  • Imię :Artur

Napisano 21 styczeń 2012 - 08:36

Hej! :hi:
Mam w rodzinie kilku seniorów, którzy tam jeździli na dwumetrowych ołówkach. Ciekawe...jak sobie na takim sprzęcie radzili z tą stromizną...
Swoją drogą - czy ktoś tam teraz zjeżdża? Np. traktując stok jako namiastkę free.... Deczko - widziałeś tam jakieś ślady? Może sam zjeżdżałeś?
  • 0

**********************************ŚNIEGU!


#11 deczko inny

deczko inny
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 1860 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:czarna d...ziura

Napisano 21 styczeń 2012 - 22:18

Mam w rodzinie kilku seniorów, którzy tam jeździli na dwumetrowych ołówkach. Ciekawe...jak sobie na takim sprzęcie radzili z tą stromizną...


Hehe, jak sobie radzili... :lol: to był inny wymiar, inny świat. Te narty, buty, stroje. Jak już ruszyli na dół to z mojego punktu widzenia zaczynał się całkowity kosmos. Stromo jak cholera, muldy większe niż ja, a oni pomykali jak burza. To samo było na Beskidku.

Swoją drogą - czy ktoś tam teraz zjeżdża? Np. traktując stok jako namiastkę free.... Deczko - widziałeś tam jakieś ślady? Może sam zjeżdżałeś?


Tak, jeżdżą pojedynczy zapaleńcy. Ja bywam tam tylko na rowerze. W nadchodzącym tygodniu myślałem, że pykniemy sobie z Szyndzielni z Pytkiem, ale mimo, że częścią Sahary można śmiało zjechać, to dalej w dół las jest praktycznie nieprzejezdny z powodu stosów gałęzi i krzaków.
Oto świeżutkie (zrobiłem dziś z okna) zdjęcie Sahary. Mimo, że jest małe widać, że czym niżej tym jest bardziej zarośnięta. Poniżej kolejki rośnie już las.

Załączony plik  CIMG3453.JPG   165,29 KB   43 Ilość pobrań
  • 2

#12 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9814 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 21 styczeń 2012 - 22:41

a musze się pochwalić że kiedyś też już tam zjechałem
na nartach typu plastiki, Wierchy się chyba nazywały
i wiązamia Kadra 2 jak dobrze pamiętam
  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#13 bum

bum
  • Użytkownik
  • 138 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Rybnik
  • Imię :Artur

Napisano 22 styczeń 2012 - 11:46

[Oto świeżutkie (zrobiłem dziś z okna) zdjęcie Sahary. Mimo, że jest małe widać, że czym niżej tym jest bardziej zarośnięta. Poniżej kolejki rośnie już las.]

Niezły masz z okna widok. A stoku szkoda...
  • 0

**********************************ŚNIEGU!


#14 deczko inny

deczko inny
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 1860 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:czarna d...ziura

Napisano 18 luty 2012 - 23:21

Przepis na sobotnią kolację w górskich okolicznościach przyrody.
17.00 Zbiórka na ostatnim przystanku autobusu nr 8
Załączony plik  001.jpg   102,5 KB   61 Ilość pobrań
17.30 Dolna stacja kolejki i wyjazd ostatnim wagonikiem na Szyndzielnię
Załączony plik  002.jpg   90,26 KB   69 Ilość pobrań Załączony plik  003.jpg   121,32 KB   63 Ilość pobrań Załączony plik  004.jpg   71,63 KB   68 Ilość pobrań
17.45 Szybkim krokiem 200 m na Saharę
Załączony plik  005.jpg   112,58 KB   69 Ilość pobrań Załączony plik  006.jpg   110,76 KB   75 Ilość pobrań
Przygotowanie ognia, żarcia i picia
Załączony plik  007.jpg   95,45 KB   81 Ilość pobrań Załączony plik  008.jpg   153,08 KB   84 Ilość pobrań
Po zjedzeniu kiełbas i wypiciu piwa nocny zjazd Saharą
Załączony plik  009.jpg   61,6 KB   87 Ilość pobrań Załączony plik  09.jpg   89,04 KB   88 Ilość pobrań
Nie było łatwo, oj nie było...
Załączony plik  010.jpg   105,59 KB   92 Ilość pobrań
ale widok byłego zawodnika, a obecnego instruktora narciarstwa alpejskiego Karola na stoku slalomowym Sahara popylającego na jabuszku był wzruszający :hysterical:
Załączony plik  011.jpg   93,65 KB   82 Ilość pobrań
Nartostrada i 3 kilometry z hakiem konkretnego pługa, bowiem bardzo wąsko ubite i chwycone mrozem. Jabuszkowcy chyba mają teraz kłopot z siedzeniem na dupskach :w00t:
Załączony plik  012.jpg   112,52 KB   77 Ilość pobrań Załączony plik  013.jpg   115,31 KB   74 Ilość pobrań
Krótki postój na Dębowcu
Załączony plik  014.jpg   73,2 KB   75 Ilość pobrań
21.15 Parking pod Dębowcem. Koniec wycieczki.
Załączony plik  015.jpg   101,77 KB   55 Ilość pobrań

I tak, to czego nie mogłem zrobić przez 30 lat w dzień zrobiłem w sobotni wieczór z małą pomocą paru świrów. Powtórka kolacji raczej pewna :thumbsup:
  • 6

#15 Pit

Pit
  • Administrator
  • 5366 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:ZPY
  • Narty:Dynastar Course 178
  • Imię :Piotr
  • Ulubiony stok:Szczyrk

Napisano 19 luty 2012 - 11:16

Jeśli chodzi o warunki do jazdy, to kiepsko z tym raczej? Czy przyjemnie? Gratuluję wyprawy, ładne zdjęcia.
  • 0

"Trzeba wiele zmienić, by wszystko zostało po staremu"

forum narciarskie, narty, narciarstwo, narciarskie,carving, ski, narty, narty forum, ski-forum, forum narty, dobór nart, ośrodki narciarskie, narciarstwo klasyczne, kaski, freeride, forum narciarskie, artykuły górskie, fotki z gór, gogle narciarskie, urazy, lodowce alpejskie, porady, Tatry, kijki narciarskie, wyjazdy na narty, opinie, stoki narciarskie, Dolomity, skoki narciarskie, orczyki, race, bielizna termiczna, muldy. Porady ekspertów i instruktorów szkół narciarskich. Skala umiejętności narciarskich, kurtki narciarskie, Adam Małysz, buty, zawody, freestyle, dziecko na stoku, zawody Pucharu Świata alpejskiego., wiatr, foki, porady w doborze nart, okulary z filtrem, Beskidy, nauka jazdy na nartach, Podhale, wyciągi, relacje, wiązania narciarskie, rękawiczki narciarskie, kamery, dekalog FIS, śnieg, Sudety, Alpy, górskie wyprawy, Kamil Stoch, portal narciarski, skocznie narciarskie, skipass, wspinaczka, dyskusje narciarskie, kontuzje, opady śniegu, Karkonosze, gondole, ubezpieczenia narciarskie, narty,


#16 bacteria

bacteria
  • Użytkownik
  • 741 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Narty:Lusti PCT 2014/2015
  • Imię :Justyna

Napisano 19 luty 2012 - 11:54

No... boli mnie każdy centymetr kwadratowy mojego ciała. Ale było warto - a poza tym to my jesteśmy tylko normalni inaczej :banana_smiley_16:
  • 1

#17 deczko inny

deczko inny
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 1860 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:czarna d...ziura

Napisano 19 luty 2012 - 12:00

Warunki do jazdy żadne, czyli ich brak. Śniegu jest ogromna ilość, ale nawet ten nieruszony puch w trakcie ciepłego dnia odrobinę siadł, a następnie został chwycony przez mróz i zrobiło się coś o konsystencji styropianu. Niby miękkie i puchate, ale bez braku możliwości skręcenia. Nie liczyliśmy na wielkie zjazdy narciarskie i większość zabrała sanki i jabuszka, tylko my z Maćkiem narty.
Widok panoramy nocnego Bielska leżącego prawie u stóp 600 metrów niżej jest absolutnie powalający. Sahara natomiast to rewelacyjny, aczkolwiek bardzo stromy stok. Jeśliby go zrobili to nie miałby konkurencji w okolicy nawet tej dalszej.
  • 0

#18 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3529 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 19 luty 2012 - 17:34

Warunki do jazdy żadne, czyli ich brak. Śniegu jest ogromna ilość, ale nawet ten nieruszony puch w trakcie ciepłego dnia odrobinę siadł, a następnie został chwycony przez mróz i zrobiło się coś o konsystencji styropianu. Niby miękkie i puchate, ale bez braku możliwości skręcenia. Nie liczyliśmy na wielkie zjazdy narciarskie i większość zabrała sanki i jabuszka, tylko my z Maćkiem narty.
Widok panoramy nocnego Bielska leżącego prawie u stóp 600 metrów niżej jest absolutnie powalający. Sahara natomiast to rewelacyjny, aczkolwiek bardzo stromy stok. Jeśliby go zrobili to nie miałby konkurencji w okolicy nawet tej dalszej.


nie rozumiem tego komentarza o sniegu - jedyny snieg, na ktorym praktycznie nie da sie zjechac to lamiaca sie lodoszren

podaj mi, prosze, w stopniach, srednie i najwieksze nachylenie sahary……….jezeli nie masz stopni to procenty tez ok
  • 0
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#19 deczko inny

deczko inny
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 1860 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:czarna d...ziura

Napisano 19 luty 2012 - 21:30

nie rozumiem tego komentarza o sniegu


Nie wiem jak go opisać. Najtrafniejsze jak mi się wydawało: styropian. Był taki, że jeśli go wykroić kawałek trzymało się zwartą kostkę jak ze styropianu. Prawdopodobnie kumaty narciarz na odpowiednich nartach poradziłby sobie bez większego problemu. Ja tam z jedną zdrową nogą i drugiej ćwiercią wolałem nie ryzykować doświadczeń na takim trudnym śniegu, na starych nartkach 160 i jeszcze w nocy, a mogłem wźąć tylko takie, albo sanki.
Co do Sahary, jak będę miał czas to spróbuję wyliczyć nachylenie. Jest konkretna, po prawej stronie równo opadająca na całej długości, bez jakiegokolwiek wypłaszczenia. Lewa strona opada trawersem zbocza, jest więc łagodniejsza. Generalnie żadna to morderczyni narciarzy, a jedynie bardzo solidny stok slalomowy, na pewno najsolidniejszy w okolicznym Beskidzie.
  • 0

#20 pytek45

pytek45
  • Użytkownik
  • 2358 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Texas Ranger
  • Ulubiony stok:21 Bardonecchia

Napisano 19 luty 2012 - 21:45

Tak to jest jak sie dzieci pchaja na swoich malutkich nartkach tam gdzie nie trzeba :D .
  • 2
So many angles,so many lines.
Dołączona grafika




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych