Skocz do zawartości


Zdjęcie

[Tutorial] 20 najlepszych ośrodków w Europie

narty forum narciarskie ski góry Alpy

 • Nie możesz napisać tematu
 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1 Pit

Pit

  Ginący gatunek

 • Administrator
 • 5282 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Skąd:ZPY
 • Narty:Dynastar Course 178
 • Imię :Piotr
 • Ulubiony stok:Szczyrk

Napisano 04 sierpień 2011 - 20:07

Zestawienie jest oczywiście subiektywne. Jednak z drugiej strony mam nadzieję że ktoś skorzysta z tego poradnika i wybierze się na narty w jeden z opisanych regionów narciarskich. Są to wg. mnie najbardziej wartościowe regiony narciarskie w Europie. Oczywiście przewaga to Alpy. Wiadomo, są to góry z super ośrodkami i z cenami dostępnymi dla każdego narciarza.
Moim celem nie jest tutaj reklama, wsparcie któregoś z ośrodków. Jeszcze nie mam takiej potęgi opiniotwórczej, by mi ktoś za to ....zapłacił $. Buuuu, niestety ;) Miłej lektury!
 • 1
"Trzeba wiele zmienić, by wszystko zostało po staremu"

forum narciarskie, narty, narciarstwo, narciarskie,carving, ski, narty, narty forum, ski-forum, forum narty, dobór nart, ośrodki narciarskie, narciarstwo klasyczne, kaski, freeride, forum narciarskie, artykuły górskie, fotki z gór, gogle narciarskie, urazy, lodowce alpejskie, porady, Tatry, kijki narciarskie, wyjazdy na narty, opinie, stoki narciarskie, Dolomity, skoki narciarskie, orczyki, race, bielizna termiczna, muldy. Porady ekspertów i instruktorów szkół narciarskich. Skala umiejętności narciarskich, kurtki narciarskie, Adam Małysz, buty, zawody, freestyle, dziecko na stoku, zawody Pucharu Świata alpejskiego., wiatr, foki, porady w doborze nart, okulary z filtrem, Beskidy, nauka jazdy na nartach, Podhale, wyciągi, relacje, wiązania narciarskie, rękawiczki narciarskie, kamery, dekalog FIS, śnieg, Sudety, Alpy, górskie wyprawy, Kamil Stoch, portal narciarski, skocznie narciarskie, skipass, wspinaczka, dyskusje narciarskie, kontuzje, opady śniegu, Karkonosze, gondole, ubezpieczenia narciarskie, narty,


#2 Pit

Pit

  Ginący gatunek

 • Autor tematu
 • Administrator
 • 5282 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Skąd:ZPY
 • Narty:Dynastar Course 178
 • Imię :Piotr
 • Ulubiony stok:Szczyrk

Napisano 04 sierpień 2011 - 20:26

Francuskie Chamonix

Miasto Chamonix to z pewnością jeden z najpiękniejszych i najlepszych kurortów narciarskich w Europie. To co charakteryzuje ten kurort to jego niebywałe położenie. Chamonix leży bowiem wśród czterystu szczytów, z czego ten najważniejszy Mount Blanc, króluje nad wszystkimi. Oprócz tego Chamonix to miasto, które leży wśród siedmiu dolin oraz kilkudziesięciu lodowców głównego masywu Alp.
Jeśli chodzi o sezon turystyczny to trwa on cały rok, ponieważ miasto Chamonix dostarcza wielu atrakcji, a przede wszystkim niesamowitych widoków. Jednak jeśli chodzi o narciarstwo to sezon rozpoczyna się w grudniu i trwa do początku maja. Oznacza to, że jeszcze w nasz długi weekend majowy, powinniśmy załapać się na odrobinę białego szaleństwa. Warto zaznaczyć, że ośrodek narciarski w Chamonix nazywa się Chamonix – Mount Blanc. Tradycje tego ośrodka są bardzo długie, bo można w nim szusować na nartach już około 200 lat. Dzięki temu ośrodek ten jest znany przez wszystkich narciarzy, a także odbywają się tam liczne imprezy zarówno sportowe, związane ze sportami zimowymi, jak również imprezy kulturalne. Samo miasteczko mieści się na wysokości 1035 metrów, natomiast górna stacja została umiejscowiona na wysokości 3340 metrów. Możemy wybrać jeszcze stację środkową oraz dolną. Chamonix – Mount Blanc przygotowany jest na przyjazd zarówno narciarzy jak i snowboardzistów, a także na osoby początkujące jak i zaawansowane w sportach zimowych. Możemy wybierać spośród wszystkich rodzajów tras z czego tras niebieskich jest w tym kurorcie najwięcej. Jeśli natomiast chodzi o wyciągi, do dyspozycji turystów oddano prawie 40 wyciągów. Najwięcej, bo aż 16 jest wyciągów krzesełkowych. Jednak możemy skorzystać również z gondoli, wyciągów kabinowych, talerzykowych czy taśmowych. Kiedy zmęczymy się ciągłą jazdą na nartach, możemy odpocząć w restauracji umieszczonej na szczycie Le Brevent z której rozciągają się niesamowite widoki na Mount Blanc. Innym miejscem, które warto odwiedzić w Chamonix jest muzeum alpinizmu.

Załączony plik  1.jpg   253,22 KB   44 Ilość pobrań
Załączony plik  2.jpg   192,36 KB   48 Ilość pobrań
Załączony plik  3.jpg   33,43 KB   31 Ilość pobrań
Załączony plik  4.jpg   149,32 KB   27 Ilość pobrań
Załączony plik  6.jpg   46,61 KB   20 Ilość pobrań
Załączony plik  7.jpg   21,52 KB   18 Ilość pobrań
Załączony plik  8.JPG   2,4 MB   18 Ilość pobrań
Załączony plik  5.jpg   30,86 KB   24 Ilość pobrań


Szwajcaria wita – Saas – Fee Saastal

O szwajcarskim regionie Saastal, mówi się, że jest perłą Alp. Ta perełka na mapie Szwajcarii, mieści się w Alpach Walijskich. W regionie Saastal, możemy wybrać trzy ośrodki narciarskie Saas – Fee, Saas – Grund i Saas – Almagell. To co najbardziej przyciąga do tego regionu to fakt, że położony jest on pośrodku kilku czterotysięczników. Nawet w środku lata będziemy mogli poszusować po stokach w Saas – Fee.
W tej części szwajcarskich Alp, poszusują zarówno początkujący narciarze jak również osoby bardziej doświadczone. Jednak zdecydowanie najwięcej tras, przeznaczonych jest dla narciarzy średnio zaawansowanych. Jeśli chodzi o trasy zielone to jest ich tylko trzy. Tras niebieskich jest już znacznie więcej bo aż 33 o łącznej długości 68 kilometrów. Tyle samo tras, czyli 33 jest w Saastal oznaczonych kolorem czerwonym, jednak ich łączna długość to aż 132 kilometry. Tras typu expert, czyli tras czarnych mamy 11 o łącznej długości 57 kilometrów. Część tras umożliwia zjazd po lodowcu, co z pewnością stanowi niebywałą atrakcję turystyczną.
W samym ośrodku Saas – Fee istnieje wioska w której pierwsze kroki mogą stawiać młodzi narciarze. Bardzo szybko pod okiem instruktora można nauczyć się jeździć na nartach. Jeśli natomiast ktoś miałby ochotę poćwiczyć akrobację na nartach i na snowboardzie to koniecznie powinien zajrzeć do Snow Parku. To co przyciąga turystów do Saas – Fee to możliwość jeżdżenia na nartach także latem. Po spędzonym dniu na stoku, zawsze można spędzić miło czas w jednym z licznych barów, znajdujących się w wiosce.
Jeśli znudzi nam się ciągłe jeżdżenie na nartach to oprócz barów w wiosce, możemy przyjemnie spędzić czas na zwiedzaniu okolicy. Do najciekawszych obiektów, należą spichlerze pochodzące z XVII wieku. Do dyspozycji turystów został oddany także tor saneczkowy, jak również zimowe trasy turystyczne do wędrówek pieszych.
Jeśli chodzi o ciekawostki dotyczące tego regionu to najciekawsza z nich to fakt, że praktycznie nie ma tam samochodów. Zostały one zastąpione przez sanie oraz elektryczne taksówki. Dzięki temu region jest wyjątkowo czysty.

Załączony plik  1.jpg   52,42 KB   22 Ilość pobrań
Załączony plik  2.jpg   9,06 KB   19 Ilość pobrań
Załączony plik  3.jpg   12,92 KB   9 Ilość pobrań
Załączony plik  4.jpg   11,58 KB   12 Ilość pobrań
Załączony plik  5.jpg   7,35 KB   9 Ilość pobrań
Załączony plik  6.jpg   14,03 KB   10 Ilość pobrań
Załączony plik  7.jpg   14,34 KB   11 Ilość pobrań
Załączony plik  8.jpg   7,02 KB   19 Ilość pobrań


Val Gardena

Tyrol to region w Alpach, który został podzielony pomiędzy dwa kraje : Austrię i Włochy. Region ten graniczy z Niemcami, a także ze Szwajcarią. W południowej jego części leży Val Gardena, jest to dolina, którą można zaliczyć do jednych z najlepszych narciarskich kurortów Europy. Jej walory doceniają także profesjonalni narciarze, ponieważ na tym terenie rozgrywają się zawody Pucharu Świata.
W regionie tym, znajduje się kilka miejscowości Ortisei, Santa Cristina i Selva. Wszystkie położone są w pięknym regionie, dzięki czemu widoki, jakie można w nich zobaczyć, zapierają dech w piersiach. Sama dolina Val Gardena znajduje się u podnóża masywu Sella. Co ciekawe masyw Sella można objechać dookoła. Jest to jedna z dodatkowych atrakcji tego regionu.
Jeśli chodzi o narciarstwo to trasy przygotowane są w większości dla osób, które wiedzą co to jazda na nartach. Najwięcej znajduje się tutaj tras czerwonych. Jest ich dokładnie 25, a ich łączna długość to ponad 150 kilometrów. Trasy łatwiejsze to trasy niebieskie, których jest w Val Gardena 4, a ich długość to prawie 60 kilometrów. Najtrudniejsze trasy, to oczywiście trasy czarne. W Val Gardena znajdziemy jedna taką trasę, której długość wynosi 19 kilometrów. Do dyspozycji turystów oddane zostały także trasy pucharowe, czyli te, po których szusują profesjonalni narciarze. Jeśli mamy ochotę na dodatkową porcję wrażeń, powinniśmy wybrać trasę, która prowadzi przez lodowiec Marmolada.
Jeżeli chodzi natomiast o wyciągi to w Val Gardena znajduje się ich w sumie 55. Najwięcej wyciągów w tym regionie stanowią wyciągi krzesełkowe. Do dyspozycji mamy jeszcze wyciągi talerzykowe i gondole.
Całe szczęście w dolinie Val Gardena, znajdziemy także inne atrakcje poza narciarstwem. Jeśli więc znudzi nam się jazda na nartach z pewnością znajdziemy w tym regionie wiele innych atrakcji, które uprzyjemnią nam pobyt. Do atrakcji tych możemy zaliczyć saneczkarstwo czy łyżwiarstwo. Poza sportem, możemy wybrać się do jednej z licznych tamtejszych restauracji, albo udać się do centrum rozrywki.

Załączony plik  1.jpg   162,24 KB   25 Ilość pobrań
Załączony plik  2.jpg   51,57 KB   22 Ilość pobrań
Załączony plik  3.jpg   199,72 KB   18 Ilość pobrań
Załączony plik  4.jpg   300,3 KB   12 Ilość pobrań
Załączony plik  5.jpg   128,87 KB   18 Ilość pobrań
Załączony plik  6.jpg   87,65 KB   17 Ilość pobrań
Załączony plik  7.jpg   120,68 KB   15 Ilość pobrań
Załączony plik  8.jpg   106,11 KB   12 Ilość pobrań


Courchevel we Francji

We Francji znajduje się największy obszar narciarski w Europie. Tym obszarem są oczywiście Trzy Doliny, czyli francuskie Les Trois Valees. Obszar ten położony jest w Parku Narodowym Vanoise w Sabaudii. Jednym z bardziej znanych ośrodków narciarskich leżących na tym obszarze jest Courchevel.
Courchevel tworzy pięć miejscowości : Saint-Bon-Tarentaise, Le Praz, Courchevel 1550, Courchevel 1650 oraz Courchevel 1850. Uważa się, że jest to największy obszar narciarski na świecie. Całość sąsiaduje z innymi znanymi ośrodkami narciarskimi leżącymi w Trzech Dolinach takimi jak Meribel czy Val Thorens.
Jeśli chodzi o trasy zjazdowe to w sumie jest ich 90. Znajdziemy tutaj zarówno trasy dla początkujących jak i dla ekspertów w dziedzinie narciarstwa zjazdowego. Do dyspozycji turystów oddano 15 zielonych tras i 31 niebieskich, są to typowe trasy dla osób początkujących. Zaawansowani narciarze również znajdą coś dla siebie, ponieważ czerwonych tras jest w Courchevel, aż 35, a czarnych 9. Turyści mogą przebierać również w wyciągach, których jest tutaj ponad 60. Najwięcej jest wciągów talerzykowych oraz krzesełkowych, ale w tym ośrodku znajdziemy również gondole, wyciąg kabinowy oraz wyciąg taśmowy.
Wybierając się właśnie do Courchevel, warto wiedzieć, jakie jeszcze atrakcje będą tam na nas czekać. Przede wszystkim oprócz typowego narciarstwa zjazdowego, możemy skorzystać z tras i ścieżek przygotowanych pod każdy rodzaj sportu zimowego. Także miłośnicy half pipe'u, czyli zjazdy po rampie, znajdą tutaj coś dla siebie.
Poza sportami zimowymi, Courchevel słynie z luksusu. Turyści, którzy przyjeżdżają właśnie tutaj mogą liczyć na obsługę na najwyższym poziomie, a także na luksusowe hotele i apartamenty. Część hoteli znajduje się tuż przy stokach. W tym ośrodku także bezpieczeństwo stoi na wysokim poziomie, dlatego również trasy są bardzo dobrze przygotowane. Co ciekawe w tym górskim kurorcie jest również małe lotnisko, które położone jest u podnóża góry Saulire, a pomiędzy miejscowościami Courchevel, kursuje darmowy autobus.

Załączony plik  8.jpg   34,55 KB   11 Ilość pobrań
Załączony plik  7.jpg   60,99 KB   8 Ilość pobrań
Załączony plik  6.jpg   69,67 KB   8 Ilość pobrań
Załączony plik  5.jpg   14,84 KB   9 Ilość pobrań
Załączony plik  4.jpg   300,3 KB   12 Ilość pobrań
Załączony plik  3.jpg   12,92 KB   9 Ilość pobrań
Załączony plik  2.jpg   153,9 KB   9 Ilość pobrań
Załączony plik  1.png   271,39 KB   9 Ilość pobrań
Załączony plik  3.jpg   13,05 KB   10 Ilość pobrań
Załączony plik  4.jpg   833,71 KB   8 Ilość pobrań
 • 1
"Trzeba wiele zmienić, by wszystko zostało po staremu"

forum narciarskie, narty, narciarstwo, narciarskie,carving, ski, narty, narty forum, ski-forum, forum narty, dobór nart, ośrodki narciarskie, narciarstwo klasyczne, kaski, freeride, forum narciarskie, artykuły górskie, fotki z gór, gogle narciarskie, urazy, lodowce alpejskie, porady, Tatry, kijki narciarskie, wyjazdy na narty, opinie, stoki narciarskie, Dolomity, skoki narciarskie, orczyki, race, bielizna termiczna, muldy. Porady ekspertów i instruktorów szkół narciarskich. Skala umiejętności narciarskich, kurtki narciarskie, Adam Małysz, buty, zawody, freestyle, dziecko na stoku, zawody Pucharu Świata alpejskiego., wiatr, foki, porady w doborze nart, okulary z filtrem, Beskidy, nauka jazdy na nartach, Podhale, wyciągi, relacje, wiązania narciarskie, rękawiczki narciarskie, kamery, dekalog FIS, śnieg, Sudety, Alpy, górskie wyprawy, Kamil Stoch, portal narciarski, skocznie narciarskie, skipass, wspinaczka, dyskusje narciarskie, kontuzje, opady śniegu, Karkonosze, gondole, ubezpieczenia narciarskie, narty,


#3 J@n

J@n
 • Administrator
 • 6454 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Narty:Grizzly
 • Imię :Jan
 • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 05 sierpień 2011 - 08:26

Francuskie Chamonix

Miasto Chamonix to z pewnością jeden z najpiękniejszych i najlepszych kurortów narciarskich w Europie. To co charakteryzuje ten kurort to jego niebywałe położenie. Chamonix leży bowiem wśród czterystu szczytów, z czego ten najważniejszy Mount Blanc, króluje nad wszystkimi.


fajny temat - piękne wspomnienia, Chamonix było miejscem mojego pierwszego w życiu wyjazdu w Alpy - latem 1987 roku
i było to jedeno z moich najlepszych przeżyć górskich jakie pamiętam. 3 tygodnie wspaniałej pogody, wycieczki na okoliczne
lodowce i szczyty , wieczorne spotkania z legendarnym Teddim (Tadeusz Wowkonowicz) i jednorazową atmosferę miasteczka.

Narciarsko to 1 skipas ale kilka niepołączonych wyciągowo ośrodków - jadąc od wschodu na zachód doliny:

- Domaine de Balme
między miejscowościami Vallorcine 1260 m. i Le Tour 1460m. z najwyższym punktem Col de Balme 2270m.
Rodzinny ośrodek z przewagą łatwych tras i fantastycznymi widokami na Aigille Verte i Mont Blanc
2 kolejki gondolowe, kilka krzeseł , talerzyków i taśmy dla dzieci

- Les Grands Montets
Czarnotrasowy ośrodek na północnych zboczach Aiguille Verte z 10 kolejkami.
Kolejki startują w Argentiere 1230m a stacja górna Grands Montets na 3275m czyli ponad 2 kilometry
w dużej części niezrobinych, stromych zboczy doprowadzającch każdego freerajdera do orgazmu
Tutaj kręcono kluczowe sceny do filmu "Purpurowe Rzeki" z Jeanem Reno (polecam)

- Brevent - Flegere
Tu mamy 16 wyciągów startujących z Chamonix 1050m i Le Praz 1060m, najwyższy punkt to Le Brevent 2525 m
Południowe nasłonecznione zbocza i jeden z najlepszych balkonów widokowych na Mont Blanc, Lodowiec Mer de Glace,
Grandes Jorases, Dent du Geant i Aiguille du Midi.

- Les Houches
Na północnych zboczach masywu Gouter, 12 kolejek i Tramwaj Mont Blanc
Najwyższy punkt nie przekracza 2000m ale układ stoków i system naśnieżania zapewniają dobre warunki do połowy kwietnia
Tu znajduje się też Fisowska trasa biegu zjazdowego i giganta ale przeważają trasy średnio trudne

- Aiguille du Midi

3842 - to na koniec ale obowiązkowo należy tam wyjechać
wszystkim narciarzom z umiejętnościami ponżej "upojony - szalony"
radzę narty pozostawić w hotelu i skoncentrować się na kontemplacji panoramy

Użytkownik jabol edytował ten post 22 marzec 2012 - 11:55
3842

 • 1
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#4 Pit

Pit

  Ginący gatunek

 • Autor tematu
 • Administrator
 • 5282 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Skąd:ZPY
 • Narty:Dynastar Course 178
 • Imię :Piotr
 • Ulubiony stok:Szczyrk

Napisano 05 sierpień 2011 - 18:13

Ciąg dalszy zestawienia 20 najlepszych ośrodków narciarskich w Europie:


Meribel – serce Trzech Dolin

Trzy Doliny to jeden z największych ośrodków narciarskich świata. W nim znajduje się wiele ośrodków narciarskich, które warto odwiedzić. Do tej grupy z pewnością możemy zaliczyć Meribel, który powstał w XX wieku. Ośrodek ten usytuowany jest w samym centrum Trzech Dolin czyli Les Trois Valees. Meribel graniczy z innym znanym kurortem narciarskim, jakim jest Courchevel. Ośrodek Meribel składa się z trzech wiosek, które ze sobą sąsiadują. Wszystkie trzy położone są na wysokości od 1400 do 1700 m n. p. m.
Ośrodek Meribel czynny jest przeważnie od początku grudnia do końca kwietnia. Oznacza to, że przez całą zimę, a także na początku wiosny, możemy poszusować na nartach w jednym z najlepszych europejskich, narciarskich kurortów. Najwięcej tras znajdzie się tutaj dla osób, które miały już założone narty na nogi, jednak początkujący narciarze także znajdą coś dla siebie. W sumie turyści, mogą wybierać spośród 73 tras. Wśród nich znajdziemy 9 zielonych tras dla amatorów, a także 30 tras niebieskich i 26 tras czerwonych dla osób zaawansowanych i średnio zaawansowanych. Osoby, które od lat jeżdżą na nartach mogą zdecydować się na trasę czarną, których w sumie w Meribel jest 8. Ilość wyciągów jest spora, bo jest ich w tym ośrodku prawie 50 z czego najwięcej, bo aż 17, jest wyciągów krzesełkowych. Do wyboru mamy jeszcze 15 gondoli, 11 wyciągów talerzykowych i 6 wyciągów taśmowych.
Sama wioska położona jest na wysokości 1450 metrów i na tej samej wysokości znajduje się dolna stacja. Stacja środkowa została umieszczona na wysokości 1700 metrów, a do dyspozycji mamy jeszcze stacje górną, która umieszczona jest na wysokości prawie 3 tysięcy metrów.
Meribel podobnie jak Courchevel to ośrodek luksusowy, gdzie zjeżdżają turyści z całej Europy. Znajdziemy tam wiele hoteli, restauracji czy apartamentów, których klasa, nie będzie odbiegać od najbardziej luksusowych hoteli położonych na Lazurowym Wybrzeżu. Sama wioska natomiast wybudowana jest w tradycyjnym stylu i dominują tam tradycyjne domki.


Najwyżej położona stacja narciarska – Val Thorens

Les Trois Valees czyli Trzy Doliny to jeden z najbardziej znanych regionów narciarskich w Europie, a nawet na świecie. W regionie tym znajdziemy wiele ciekawych ośrodków do których warto zajrzeć. Jednym z nich jest Val Thorens, który jest najwyżej położonym ośrodkiem w Europie. Położony jest dokładnie na wysokości 2300 m n. p. m. Ponieważ Val Thorens leży w Trzech Dolinach to umożliwia turystom, łatwe przemieszczanie się pomiędzy najważniejszymi kurortami tamtego regiony. W ten sposób możemy skorzystać z prawie 600 kilometrów tras! Choć będąc w samym Val Thorens, na pewno nie będziemy narzekać na nudę.
Ze względu na swoje położenie Val Thorens, zapewnia specyficzne warunki zjazdowe, których próżno szukać w innych ośrodkach narciarskich Europy. Przede wszystkim turyści przyjeżdżający do Val Thorens, mogą skorzystać, aż z 78 tras. Trasy przygotowane są zarówno dla wybornych narciarzy jak i osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sportem zimowym. Mamy więc 11 tras zielonych, 29 niebieskich, 30 czerwonych i 8 czarnych. Ich całkowita długość to 140 kilometrów. Najwięcej wyciągów jest rodzaju krzesełkowego, jest ich bowiem aż 15. Jednak możemy również skorzystać z gondoli, wyciągu kabinowego, talerzykowego czy taśmowego. Dolna stacja znajduje się na wysokości wioski, czyli 2300 metrów, jednak możemy wybrać się na górną stację, która umiejscowiona jest na wysokości 3230 metrów. Ośrodek najczęściej czynny jest od połowy listopada do początku maja.
Oczywiście oprócz samych tras zjazdowych w Val Thorens czeka na nas wiele innych atrakcji. Możemy na przykład wybrać się do jednego z pięciu, przygotowanych snowparków. Snowpark to miejsce gdzie na snowboardzie i na nartach, można bezpiecznie wykonywać akrobacje. Można więc to miejsce porównać ze skateparkiem w którym na rolkach, wrotkach i deskorolkach wykonuje się liczne akrobacje. Oprócz tego cała infrastruktura jest bardzo dobrze przygotowana na sporą liczbę turystów. Do wyboru mamy jeden z 10 hoteli, a jeśli chodzi o restaurację to jest ich w Val Thorens znacznie więcej, bo około 50.


Włoska Cortina d'Ampezzo

Miejscowość Cortina d'Ampezzo leży w sercu Dolomitów i bywa nazywana „Królową Włoskich Dolomitów”. Ośrodek ten może być znany z dwóch powodów. Pierwszy z nich to Igrzyska Olimpijskie z 1956 roku, które w znacznym stopniu przyczyniły się do rozgłosu tej niewielkiej miejscowości. Drugim powodem, który przyczynił się do rozgłosu Cortina d'Ampezzo to filmy z Jamesem Bondem. Kilka jego części rozgrywało się właśnie w tej włoskiej miejscowości. Choć oczywiście Cortina d'Ampezzo najbardziej znana jest z tras zjazdowych. Ośrodek ten należy do najmodniejszych włoskich ośrodków narciarskich. Jeśli mówimy już o trasach to warto zaznaczyć, że w 95% stoki są sztucznie naśnieżane. Z tego powodu w sezonie z pewnością nie musimy się obawiać, że na stokach zabraknie śniegu. Stoki są również bardzo nasłonecznione, dlatego zjeżdżanie po nich to czysta przyjemność. Długość wszystkich tras wynosi 115 kilometrów. Najwięcej jest tras niebieskich, przeznaczonych dla narciarzy średnio zaawansowanych. Tras tego typu jest w Cortina d'Ampezzo 33 o łącznej długości 55 kilometrów. Dużo jest również tras czerwonych, a konkretnie jest ich 22, a ich długość wynosi 40 kilometrów. Eksperci w narciarstwie zjadą po 9 czarnych trasach o łącznej długości 16 kilometrów. Dla początkujących natomiast przygotowano 3 trasy o długości 4 kilometrów. Na trasach znajdziemy 37 wyciągów, z czego większość, bo aż 24 stanowią wyciągi krzesełkowe. Pozostałe to wyciągi kabinowe i talerzykowe. Jeśli chodzi o stację to stacja dolna położona jest na wysokości 1330 m n. p. m. Jest to nieco wyżej niż sama wioska, która leży na wysokości 1224 m n. p. m. Środkowa stacja położona jest na 2200 m n. p. m., a górna na wysokości 2850 m n. p. m.
Jeśli planujemy spędzić zimowe ferie we Włoszech to koniecznie powinniśmy odwiedzić Cortina d'Ampezzo. W miasteczku tym, żyje jedynie 6 tysięcy mieszkańców, a pomimo to jest ono znane praktycznie na całym świecie. Sezon narciarski trwa dam dość długo, gdyż stoki są sztucznie dośnieżane. Możemy więc zjeżdżać od listopada do początku maja.


U podnóża Matterhorn – Zermatt

Na granicy szwajcarsko – włoskiej leży Matterhorn, który jest 6 pod względem wysokości szczytem Alp. Po szwajcarskiej stronie, u podnóża Matterhornu, na wysokości 1610 m n. p. m. leży Zermatt, miejscowość, która należy do najpopularniejszych szwajcarskich ośrodków narciarskich. Zermatt to wręcz kurort wypoczynkowy, do którego przyjeżdżają nie tylko narciarze, ale również miłośnicy innych sportów zimowych, jak także osoby uprawiające wspinaczkę górską.
W tym ośrodku narciarskim, możemy szusować po śniegu od listopada do maja, choć zdarza się, że ośrodek jest otwarty także w środku lata. Zanim więc wybierzemy się na wakacje, warto sprawdzić na stronie Zermatt, czy istnieje możliwość szusowania. Całkowita liczba tras jest imponująca, ponieważ w Zermatt znajduje się 195 tras o łącznej długości prawie 500 kilometrów. Najwięcej tras jest na poziomie zaawansowanym czyli tras czerwonych. Łączna długość tras czerwonych wynosi prawie 300 kilometrów, a jest ich 113. Trasy eksperckie, czyli czarne mają długość 103 kilometrów i jest ich 43. Najmniej tras jest niebieskich, przeznaczonych dla średnio zaawansowanych. Tras tych jest 39 i osiągają łączną długość 98 kilometrów. Jak więc widać w Zermatt nie znajdziemy tras zielonych, choć znajdziemy tam liczne kluby, które uczą najmłodszych jazdy na nartach. Do dyspozycji mamy 47 wyciągów, a wszystkie z nich są bardzo nowoczesne. Najwięcej w Zermatt jest wyciągów krzesełkowych. Oprócz nich możemy skorzystać jeszcze z wyciągów talerzykowych i kabinowych. W Zermatt działa również kolejka linowo – terenowa. Wioska znajduje się na wysokości 1620 metrów i na tej samej wysokości znajduje się dolna stacja. Górna stacja mieści się na wysokości 3899 metrów, a pomiędzy nią, a stacją dolną znajduje się stacja pośrednia. Jest ona umiejscowiona na wysokości 2939 metrów.
W Zermatt znajdziemy wiele komfortowych hoteli i apartamentów. Jeśli chodzi o dodatkowe atrakcje jakie można tam znaleźć to oprócz szkółki narciarskiej dla dzieci jest to Park Grawitacji. Wszystkie osoby, mogą się w nim świetnie bawić na śniegu.


...ciąg dalszy nastąpi, miłej lektury
 • 1
"Trzeba wiele zmienić, by wszystko zostało po staremu"

forum narciarskie, narty, narciarstwo, narciarskie,carving, ski, narty, narty forum, ski-forum, forum narty, dobór nart, ośrodki narciarskie, narciarstwo klasyczne, kaski, freeride, forum narciarskie, artykuły górskie, fotki z gór, gogle narciarskie, urazy, lodowce alpejskie, porady, Tatry, kijki narciarskie, wyjazdy na narty, opinie, stoki narciarskie, Dolomity, skoki narciarskie, orczyki, race, bielizna termiczna, muldy. Porady ekspertów i instruktorów szkół narciarskich. Skala umiejętności narciarskich, kurtki narciarskie, Adam Małysz, buty, zawody, freestyle, dziecko na stoku, zawody Pucharu Świata alpejskiego., wiatr, foki, porady w doborze nart, okulary z filtrem, Beskidy, nauka jazdy na nartach, Podhale, wyciągi, relacje, wiązania narciarskie, rękawiczki narciarskie, kamery, dekalog FIS, śnieg, Sudety, Alpy, górskie wyprawy, Kamil Stoch, portal narciarski, skocznie narciarskie, skipass, wspinaczka, dyskusje narciarskie, kontuzje, opady śniegu, Karkonosze, gondole, ubezpieczenia narciarskie, narty,


#5 J@n

J@n
 • Administrator
 • 6454 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Narty:Grizzly
 • Imię :Jan
 • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 08 sierpień 2011 - 07:33

...ciąg dalszy nastąpi, miłej lektury

czekamy z niecierpliwością
a tak na marginesie to te 500 km tras w Zermatt jest bardzo mocno zawyżone,
no chyba że ktoś pododawał wszystkie warianty pozatrasowe jabola :w00t:
 • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#6 Pit

Pit

  Ginący gatunek

 • Autor tematu
 • Administrator
 • 5282 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Skąd:ZPY
 • Narty:Dynastar Course 178
 • Imię :Piotr
 • Ulubiony stok:Szczyrk

Napisano 08 sierpień 2011 - 17:47

...cd. zestawienia, oczywiście subiektywnego:


Austriacki Kitzbuhel

Najbardziej znanym austriackim ośrodkiem narciarskim na świecie jest właśnie Kitzbuhel. Ośrodek ten położony jest na wysokości 800 m n. p. m. w Tyrolu, oczywiście w Alpach. Ośrodek ten przeszedł całkiem niedawno generalny remont wyciągów. Dzięki temu, aktualnie wyciągi pracują znacznie lepiej, zapewniając wyższy komfort pasażerom. W dodatku wyciągi zostały powiększone, dzięki czemu zamiast trzech pasażerów, wyciąg krzesełkowy, jest wstanie zabrać, aż sześciu.
Jeśli chodzi o tak zwane nartostrady, czyli trasy zjazdowe to w Kitzbuhel znajdziemy 170 kilometrów tras. Najwięcej tras jest przeznaczonych dla narciarzy jeżdżących na poziomie zaawansowanym. Tras czerwonych jest tam bowiem, aż 74 kilometry. Jednak prawie tyle samo, bo 72 kilometry tras, przeznaczonych jest dla narciarzy średnio zaawansowanych, są to oczywiście trasy niebieskie. Natomiast tras eksperckich, czyli czarnych, jest w Kitzbuhel 24 kilometry. W ogóle w tym ośrodku nie występują trasy zielone. Wyciągów, o których wcześniej wspominaliśmy w artykule, jest w całym Kitzbuhel 51. Z czego 27 to wyciągi krzesełkowe. Poza tym znajdziemy w tym ośrodku wyciągi talerzykowe i kabinowe, a także gondole. Do wyboru mamy dwie stację : stację dolną i górną. Stacja dolna znajduje się na wysokości 800 metrów, a górna na wysokości 2000 metrów. Oznacza to, że różnica pomiędzy stacjami wynosi, aż 1200 metrów.
Sezon w Kitzbuhel trwa od końca października do końca kwietnia. Wybierając się właśnie tam na narty, możemy być pewni, że ilość śniegu na stokach będzie zadowalająca. Wszystko przez najnowocześniejsze maszyny, które odpowiedzialne są za sztuczne naśnieżanie stoków.
Na zboczu Hahnenkambahn , który leży przy Kitzbuhel co roku odbywają się tutaj zawody o Puchar Świata w narciarstwie alpejskim mężczyzn. Trasa ta jest znana szerszej publiczności, ponieważ słynie ze swej trudności. Nawet latem, nie można się nudzić w Kitzbuhel, ponieważ nie brakuje tutaj atrakcji. Odbywa się tutaj na przykład turniej tenisowy ATP Tour, a także zawody w triatlonie.


Avoriaz w „Bramie Słońca”

Brama Słońca, to nazwa regionu w którym znajduje się Avoriaz. Les Portes du Soleil, bo tak brzmi w oryginale Brama Słońca, to region we Francji, który graniczy ze Szwajcarią. Sama wioska Avoriaz to miejscowość, która pozwala turystom, na przekroczenie granicy francusko – szwajcarskiej. Bez problemu więc, możemy wypróbować trasy położone po szwajcarskiej stronie, jak również skosztować tamtejszych specjałów. Ośrodek narciarski znajduje się na wysokości 1800 m n. p. m. i leży nad wioską Morzine. Górna stacja znajduje się natomiast na wysokości prawie 2500 m n. p. m. Jeśli chodzi o trasy to są one bardzo dobrze przygotowane i znajdą tutaj coś dla siebie zarówno początkujący jak i osoby jeżdżące na nartach od lat. Łączna długość tras w Avoriaz wynosi 75 kilometrów. Tras tych jest w sumie 50. Tras zielonych jest najmniej, bo jest ich tylko 5 i pozwalają na przejechanie 3 kilometrów. 6 tras, za to znacznie dłuższych bo mierzących 12 kilometrów liczy sobie trasa czarna, przeznaczona dla narciarzy jeżdżących od lat. Najwięcej jest tras niebieskich, przeznaczonych dla narciarzy średnio zaawansowanych jest ich bowiem 25 i ich łączna długość wynosi 44 kilometry. Tras czerwonych czyli nieco trudniejszych od niebieskich jest 14, a ich łączna długość to 16 kilometrów. Do dyspozycji turystów oprócz tras zjazdowych, oddano również liczne wyciągi. W sumie w Avoriaz jest ich 35. Najwięcej, bo 19, jest wyciągów krzesełkowych, a poza tym znajdziemy w tym francuskim ośrodku jeszcze wyciągi talerzykowe, kabinowe i gondole. Sezon narciarski trwa tam od początku grudnia do końca kwietnia.
Z ciekawostek o Avoriaz, jakie warto znać, przed przyjazdem do tego ośrodka, jest fakt, że nie występuje tam ruch samochodowy. Turyści jeżdżą saniami, a narciarze mają możliwość wjechania na stok wprost spod drzwi hotelu. Jeśli zamierzamy wybrać się tam z dziećmi, które nie jeżdżą na nartach to nie powinny się one nudzić, ponieważ bez problemu znajdą trasy, po których mogą zjeżdżać na sankach. Czas spędzony poza nartostradami, będzie nam upływał bardzo przyjemnie, ponieważ wszystkie bary i tarasy, położone są w nasłonecznionych miejscach.


Chatel – ośrodek w Les Portes du Soleil

W największym międzynarodowym regionie narciarskim, czyli w Les Portes du Soleil, położona jest wioska Chatel. Mieści się ona po francuskiej stronie „Bramy Słońca” i zapewnia rozrywkę zarówno dla narciarzy jak i dla pozostałych turystów, którzy przybyli tu, by podziwiać niezwykłe widoki.
Stacja dolna, położona jest na wysokości wioski, czyli na wysokości 1200 metrów. Do stacji środkowej dzieli nas 450 metrów, ponieważ stacja środkowa leży na wysokości 1650 metrów. Natomiast górna stacja położona jest na wysokości 2200 metrów, co oznacza, że różnica wzniesień wynosi dokładnie 1000 metrów. Narciarze mają możliwość wybrania jednej z 49 tras. Do ich dyspozycji oddano trasy o wszystkich możliwych poziomach trudności. Najwięcej, bo aż 17, jest tras niebieskich, przeznaczonych dla średnio zaawansowanych narciarzy. Zaawansowanych tras, oznaczonych kolorem czerwonym, jest w Chatel 16. Najłatwiejszych tras zielonych naliczymy 11, a najtrudniejszych, czarnych 5. W Chatel znajdziemy prawie tyle samo wyciągów co tras, bo jest ich aż 41, z czego 26 to wyciągi talerzykowe. Pozostałe to wyciągi krzesełkowe i gondole. Jeśli zastanawiamy się nad wybraniem do Chatel, to najlepiej zrobić jest to w okresie zimowym. Trasy są bowiem otwarte od grudnia do kwietnia. Z Chatel, bardzo łatwo możemy się dostać do innych kurortów w Les Portes du Soleil, a także do kurortów mieszczących się po szwajcarskiej stronie.
Chatel to miejscowość w której każdy znajdzie coś dla siebie. Atmosfera jaka w niej panuje sprawia, że dobrze czują się tutaj zarówno pary jak i całe rodziny. W Chatel spotkamy także liczne grupy przyjaciół, które chętnie przyjeżdżają na weekend. To co stanowi największą atrakcję tej miejscowości to fakt, że mamy możliwość jeżdżenia na nartach również poza wyznaczonymi trasami. Kiedy już znudzi nam się jazda na nartach, koniecznie powinniśmy zwiedzić centrum Chatel. Tętni ono życiem i każdy znajdzie odpowiednią atrakcję na zimowy wieczór. Ciekawie prezentuje się również, charakterystyczna, górska architektura.


Krajobraz jak z bajki – Les Gets

Les Gets to wioska, która leży pomiędzy Jeziorem Genewskim, a Mount Blanc. Widoki jakie można zobaczyć, znajdując się w tej niewielkiej wiosce, są wspaniałe. Już tylko dla nich, warto się tam wybrać. A przecież widoki to nie wszystko co może nam zaoferować to malownicze miasteczko.
Główną atrakcją turystyczną jest oczywiście narciarstwo. Les Gets, położone jest we francuskiej części Les Portes du Soleil czyli „Bramie Słońca”. W tym największym, międzynarodowym regionie narciarskim, mieści się wiele miast i miasteczek, które przyciągają co roku setki tysięcy turystów. Tak samo jest w Les Gets, a warto zaznaczyć, że w tej wiosce mieszka jedynie niecałe 1300 osób.
Choć miejscowość Les Gets jest niewielka to posiada aż 107 kilometrów nartostrad. W sumie jest to 66 tras. Coś dla siebie, znajdą tutaj zarówno osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki na nartach jak i osoby, które świetnie szusują od lat. Trasy dla początkujących, oznaczone kolorem zielonym, są 3 o łącznej długości 11 kilometrów. Zdecydowanie więcej jest tras oznaczonych kolorem niebieskim, przeznaczonych dla narciarzy jeżdżących w stopniu średnio zaawansowanym. Jest ich bowiem 26 o łącznej długości 38 kilometrów. Nieco więcej jest tras czerwonych, na których świetnie sobie poradzą bardziej doświadczeni narciarze. Tych tras możemy naliczyć 28, a ich łączna długość wynosi 45 kilometry. Trasy czarne, przeznaczone dla ekspertów w narciarstwie, liczą sobie 13 kilometrów i jest ich 9. Przy tak sporej liczbie tras, potrzebna jest również spora liczba wyciągów, która zaspokoi potrzeby narciarzy. Dlatego właśnie w Les Gets znajdziemy aż 46 wyciągów z czego 26 stanowią wyciągi krzesełkowe. Oprócz tego znajdziemy jeszcze w Les Gets wyciągi talerzykowe, kabinowe, taśmowe oraz gondole. Różnica wzniesień, pomiędzy stacjami wynosi 830 metrów. Najniższa stacja mieści się na wysokości 1172 metrów tak samo jak wioska, natomiast stacja środkowa położona jest na wysokości 1500 metrów. Górna stacja umiejscowiona jest na wysokości 2200 metrów....cdn nastąpi :)
 • 0
"Trzeba wiele zmienić, by wszystko zostało po staremu"

forum narciarskie, narty, narciarstwo, narciarskie,carving, ski, narty, narty forum, ski-forum, forum narty, dobór nart, ośrodki narciarskie, narciarstwo klasyczne, kaski, freeride, forum narciarskie, artykuły górskie, fotki z gór, gogle narciarskie, urazy, lodowce alpejskie, porady, Tatry, kijki narciarskie, wyjazdy na narty, opinie, stoki narciarskie, Dolomity, skoki narciarskie, orczyki, race, bielizna termiczna, muldy. Porady ekspertów i instruktorów szkół narciarskich. Skala umiejętności narciarskich, kurtki narciarskie, Adam Małysz, buty, zawody, freestyle, dziecko na stoku, zawody Pucharu Świata alpejskiego., wiatr, foki, porady w doborze nart, okulary z filtrem, Beskidy, nauka jazdy na nartach, Podhale, wyciągi, relacje, wiązania narciarskie, rękawiczki narciarskie, kamery, dekalog FIS, śnieg, Sudety, Alpy, górskie wyprawy, Kamil Stoch, portal narciarski, skocznie narciarskie, skipass, wspinaczka, dyskusje narciarskie, kontuzje, opady śniegu, Karkonosze, gondole, ubezpieczenia narciarskie, narty,


#7 rossignol

rossignol
 • Użytkownik
 • 1996 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Imię :Leszek

Napisano 08 sierpień 2011 - 18:41


...ciąg dalszy nastąpi, miłej lektury

czekamy z niecierpliwością
a tak na marginesie to te 500 km tras w Zermatt jest bardzo mocno zawyżone,
no chyba że ktoś pododawał wszystkie warianty pozatrasowe jabola :w00t:


To by musiał dodać jeszcze z 50 km. :goraco: :uklon2:
 • 0

pozdrawiam serdecznie Leszek.


#8 Pit

Pit

  Ginący gatunek

 • Autor tematu
 • Administrator
 • 5282 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Skąd:ZPY
 • Narty:Dynastar Course 178
 • Imię :Piotr
 • Ulubiony stok:Szczyrk

Napisano 09 sierpień 2011 - 08:21

...kolejne ośrodki dodane do 20 najlepszych ośrodków narciarskich w Europie:

W Dolinie Aosty – Cervinia – Breuil

Dolina Aosty to kraina historyczna, którą odnajdziemy w południowo – zachodniej części Włoch. Graniczy ona z Francją oraz Szwajcarią. To właśnie tam, położony jest ośrodek narciarski Cervinia – Breuil, który graniczy z takimi znanymi ośrodkami jak szwajcarski Zermatt czy włoski Valturnanche. Cervinia – Breuil należy do jednych z największych, a na pewno najpiękniejszych włoskich ośrodków narciarskich. Sezon teoretycznie trwa od października do maja, jednak z powodu, umiejscowienia wyciągów bardzo wysoko, również latem, można poszusować po stokach w Cervinia – Breuil. Warto więc przed wyjazdem, sprawdzić na stronie ośrodka, czy jest on czynny.
Ośrodek ten posiada wiele, zróżnicowanych tras, choć nie znajdziemy tam tras zielonych. Jednak zrekompensują nam to trasy niebieskie, których w Cervinia – Breuil jest 41, a ich długość to
41 kilometrów. Mniej jest tras czerwonych, bo 28, ale ich łączna długość jest znacznie większa, bo sięga 98 kilometrów. W Cervinia – Breuil znajdziemy również trasy czarne, których jest 9 o łącznej długości 9 kilometrów. Kiedy podliczymy długość tras, wyjdzie nam, że w Cervinia – Breuil możemy zjeżdżać po trasach o łącznej długości 138 kilometrów. Ośrodek ten dysponuje 24 wyciągami, a najwięcej znajdziemy tam wyciągów krzesełkowych. Jednak możemy skorzystać również z wyciągów taśmowych, talerzykowych, kabinowych i gondoli. Wioska jak i dolna stacja, położone są na wysokości 2050 metrów, natomiast górna staja leży znacznie wyżej, bo na wysokości 3480 metrów. Pomiędzy nimi na wysokości 2555 metrów, została umiejscowiona stacja środkowa.
Jeśli zdecydujemy się na wyjazd do Cervinia – Breuil to dobrze dowiedzieć się nieco więcej na temat tego ośrodka. Dla narciarzy z pewnością najważniejszą informacją będzie, który ze stoków jest najciekawszy. Za taki stok można uznać Ventina. Stok ten przechodzi przez lodowiec pod tą samą nazwą, a jego długość sięga 7 kilometrów. Widoki jakie można podziwiać, zjeżdżając po tym stoku są zniewalające, tak samo jak po stoku Klein Matterhorn, którym dojedziemy do szwajcarskiego Zermatt.Włoskie Le Thuile

We włoskiej dolinie Aosty w której tak samo jak po włosku, bez problemu można porozumieć się po francusku, jest ośrodek narciarski Le Thuile. Położony jest tuż przy granicy włosko – francuskiej, co umożliwiło jego połączenie z francuskim ośrodkiem La Rosière. Oba ośrodki doszły do porozumienia i w ten sposób, wykupując jeden skipass, możemy szusować zarówno w Le Thuile jak i w La Rosière.
Każdy turysta będzie mógł skorzystać z jednej z 80 przygotowanych tras zjazdowych o łącznej długości 160 kilometrów. Nie znajdziemy tam zielonych tras, ale za to, mamy możliwość szusowania po licznych trasach niebieskich. Jest ich tutaj najwięcej, bo aż 33 trasy o łącznej długości 52 kilometrów. O jedną trasę mniej niż niebieskich jest tras czerwonych, jednak pomimo to ich długość jest znacznie dłuższa. 32 trasy czerwone liczą łącznie 81 kilometrów długości. W Le Thuile bardzo dużo jest tras czarnych, przeznaczonych dla osób, które bardzo dobrze jeżdżą na nartach. Tras tych jest 15, a ich łączna długość wynosi 27 kilometrów. Na 160 kilometrów tras zjazdowych, przygotowano 38 wyciągów. Najwięcej, bo aż 18 jest wyciągów krzesełkowych, choć nie wiele mnie, bo 16 jest wyciągów talerzykowe. Pozostałe to wyciągi taśmowe i gondole. Stacja dolna mieści się na wysokości 1450 metrów, a środkowa na wysokości 2200 metrów. Najwyższa stacja górna położona jest na wysokości 2652 metrów. Wysokość ta umożliwia jazdę w tym kurorcie również latem. Choć oficjalnie sezon trwa tam od końca listopada do końca kwietnia. Warto więc zaglądać na stronę Le Thuile, jak również na serwisy narciarskie.
Oprócz narciarstwa zjazdowego Le Thuile, proponuje turystom, trasy biegowe jak również umożliwia uprawianie heli-ski. Jest to wywóz helikopterem na sam szczyt góry, a następnie zjechanie z niej na nartach. Chyba żaden inny sport, nie da nam takich emocji jak heli-ski. Jeśli dobrze czujemy się na stokach narciarskich, koniecznie będąc w Le Thuile, powinniśmy spróbować heli-ski. Latem również możemy trafić na otwarte stoki, jeśli jednak nie ma możliwość zjeżdżania na nartach, możemy wybrać się na wspinaczkę, lub na przejażdżkę rowerem górskim.


Kameralne Courmayeur

Courmayeur położona w Dolnie Aosty, to niewielka miejscowość, zamieszkiwana przez niecałe 3000 osób. Leży u stóp Mount Blanc, dzięki czemu widoki, jakie możemy tam podziwiać są jedynie i niepowtarzalne. Jednak Courmayeur to przede wszystkim ośrodek narciarski, który cieszy się sporym powodzeniem, gdyż każdy narciarz, zarówno ten zaawansowany jak i początkujący znajdzie tutaj trasę dla siebie.
Gdy już mówimy o trasach to warto przybliżyć to zagadnienie. Wszystkie trasy w Courmayeur liczą 36 kilometrów, a jest ich dokładnie 29. Poziom trudności tras, zaczyna się od niebieskich, których w Courmayeur jest 8. Ich łączna długość wynosi 10 kilometrów. Czerwone trasy przeznaczone są już dla bardziej zaawansowanych narciarzy i jest ich 17, a ich długość wynosi 22 kilometry. Trasy eksperckie, czyli trasy czarne pozwolą nam poszusować po 4 kilometrach, a jest ich również 4. Ilość wyciągów, jest prawie równa ilości tras, jest ich bowiem 21. Najwięcej, bo 8 jest wyciągów krzesełkowych, ale prawie tyle samo, bo 7 jest wyciągów kabinowych. Do dyspozycji narciarzy oddano również wyciąg talerzykowy, taśmowy jak i gondole. Sama wioska znajduje się na wysokości 1224 metrów, jednak dolna stacja umiejscowiona jest nieco wyżej bo na wysokości 1706 metrów. Nieco wyżej znajdziemy stację środkową, która jest położona na wysokości 1913 metrów, a jeszcze wyżej stację górną, umiejscowioną na 2256 metrach. Różnica wzniesień wynosi więc 550 metrów. Chcąc wybrać się do Courmayeur możemy wybrać się w sezonie, który trwa od początku grudnia do końca kwietnie. Nie jest to długo, jednak Courmayeur bardzo często jest otwarty nawet w środku lata, ponieważ górna stacja znajduje się na dużej wysokości. Warto więc zaglądać na portale poświęcone narciarstwu, a także na stronę Courmayeur, aby mieć świeże wiadomości co do stanu naśnieżenia stoków.
Wybierając się do Courmayeur warto wiedzieć, że jest on połączony tunelem, który biednie pod Mount Blanc z francuskim Chamonix. W ten sposób w szybki sposób, możemy znaleźć się w jednym z najbardziej znanych francuskich ośrodków narciarskich.


W centrum Szwajcarii – Engelberg

Centralna Szwajcaria, tak samo jak tereny przygraniczne z Włochami czy Francją, może zapewnić wspaniałą rozrywkę narciarzom. Największym ośrodkiem centralnej Szwajcarii jest Engelberg, które tętni życiem zarówno w dzień jak i w noc.
Sezon narciarski trwa w tym ośrodku narciarskim od początku października, aż do końca maja. Jest więc to bardzo długi okres, kiedy to można cieszyć się szusowaniem w niebywale czystym środowisku Alp szwajcarskich. Narciarze zjazdowi, mogą skorzystać z przygotowanych 82 kilometrów nartostrad. Jest to w sumie 19 tras zjazdowych. 11 z nich stanowią trasy oznaczone kolorem czerwonym, są więc to trasy dla narciarzy, którzy dobrze czują się na stokach. To właśnie czerwonych tras jest najwięcej, a ich długość wynosi łącznie 47 kilometrów. Trasy niebieskie z kolei liczą 27 kilometrów i jest ich 7. Na takich trasach świetnie poczują się osoby, które miały już narty na nogach, ale chcą się jedynie dobrze zabawić na stoku. Dla narciarzy, którzy jeżdżą od lat i lubią dreszcz emocji, przygotowano jedną trasę o długości 8 kilometrów. Co ciekawe ilość wyciągów jest znacznie większa niż ilość przygotowanych tras. Mamy ich bowiem 26 i są to wyciągi różnego rodzaju. Jeśli chcemy możemy więc skorzystać z wyciągu taśmowego, talerzykowego, krzesełkowego, kabinowego, gondoli, a nawet z kolei linowo – terenowej. Górna stacja mieści się na wysokości 3020 metrów, a środkowa na wysokości 1800 metrów. Dolna stacja umiejscowiona została na wysokości 1050 metrów, co oznacza, że z górnej do dolnej stacji jest 1970 metrów. Jak więc widać różnica wzniesień jest więc duża.
Engelberg choć dysponuje niewielką ilością tras, zachwyca swoją urodą. Trasy w tym ośrodku są malowniczo położone i dlatego co roku przyjeżdża tam liczna grupa turystów. To co ich tam przyciąga oprócz wspaniałych widoków i dobrze przygotowanych stoków to kultura góralska, która w tym regionie widoczna jest na każdym kroku. Oprócz narciarzy zjazdowych, swoje miejsce w Engelbergu znajdą również snowboardziści i narciarze telemarkowi.
 • 0
"Trzeba wiele zmienić, by wszystko zostało po staremu"

forum narciarskie, narty, narciarstwo, narciarskie,carving, ski, narty, narty forum, ski-forum, forum narty, dobór nart, ośrodki narciarskie, narciarstwo klasyczne, kaski, freeride, forum narciarskie, artykuły górskie, fotki z gór, gogle narciarskie, urazy, lodowce alpejskie, porady, Tatry, kijki narciarskie, wyjazdy na narty, opinie, stoki narciarskie, Dolomity, skoki narciarskie, orczyki, race, bielizna termiczna, muldy. Porady ekspertów i instruktorów szkół narciarskich. Skala umiejętności narciarskich, kurtki narciarskie, Adam Małysz, buty, zawody, freestyle, dziecko na stoku, zawody Pucharu Świata alpejskiego., wiatr, foki, porady w doborze nart, okulary z filtrem, Beskidy, nauka jazdy na nartach, Podhale, wyciągi, relacje, wiązania narciarskie, rękawiczki narciarskie, kamery, dekalog FIS, śnieg, Sudety, Alpy, górskie wyprawy, Kamil Stoch, portal narciarski, skocznie narciarskie, skipass, wspinaczka, dyskusje narciarskie, kontuzje, opady śniegu, Karkonosze, gondole, ubezpieczenia narciarskie, narty,


#9 J@n

J@n
 • Administrator
 • 6454 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Narty:Grizzly
 • Imię :Jan
 • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 09 sierpień 2011 - 13:48

Kameralne Courmayeur
Wybierając się do Courmayeur warto wiedzieć, że jest on połączony tunelem, który biednie pod Mount Blanc z francuskim Chamonix.


fajne miasteczko z doskonałą pizzernią obok kościoła

Dołączona grafika

a do Chamonix można przedostać się nie tylko tunelem ale także systemem spektakularnych kolejek przez Punta Helbronner i Aiguille du Midi
Dołączona grafika
 • 1
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#10 Pit

Pit

  Ginący gatunek

 • Autor tematu
 • Administrator
 • 5282 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Skąd:ZPY
 • Narty:Dynastar Course 178
 • Imię :Piotr
 • Ulubiony stok:Szczyrk

Napisano 10 sierpień 2011 - 19:11

I to już koniec poradnika. Dodaję ostatnie ośrodki które uzupełnią całą 20- tkę. Miłego czytania.Przenieśmy się na południe – hiszpańska Sierra Nevada

Południe Europy w tym regiony Hiszpanii, raczej nie kojarzą się z narciarstwem. Jednak to właśnie tutaj, leży jeden z najważniejszych narciarskich ośrodków Europy, a nawet świata. Tym ośrodkiem jest oczywiście Sierra Nevada w której odbywają się Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim. Co ciekawe ten ośrodek narciarski, położony jest nie w Pirenejach, a w niewielkim masywie górskim Penibetico, na południu Hiszpanii, blisko takich miast jak Granada i Malaga. Z jednej strony Morze Śródziemne, a z drugiej strony ośnieżone stoki.
Cały teren Sierra Nevada, został podzielony na 6 terenów narciarskich. Na całym obszarze znaleźć możemy aż 115 tras zjazdowych. Narciarze mogą skorzystać z tras o zróżnicowanych poziomach trudności. Tras zielonych, które przeznaczone są dla osób, stawiających pierwsze kroki na nartach jest w Sierra Nevada 16. Dla osób, które pierwsze kroki mają już za sobą, jednak wolą jeździć po łagodnych stokach, przeznaczonych jest 40 tras niebieskich. Natomiast 50 tras czerwonych przeznaczonych jest dla narciarzy, którzy jeżdżą na nartach jakiś czas i dobrze sobie radzą. Trasy eksperckie to trasy czarne, po których zjeżdżać mogą jedynie osoby, które doskonale potrafią jeździć na nartach. Takich tras w Sierra Nevada jest 9. Jeśli chodzi natomiast o wyciągi to ich łączna przepustowość wynosi 49545 narciarzy na godzinę. Wszystkich wyciągów w ośrodku Sierra Nevada jest 21 z czego najwięcej, bo aż 16 stanowią wyciągi krzesełkowe. Pozostałe wyciągi to wyciągi taśmowe, talerzykowe oraz gondole. W Sierra Nevada mamy do dyspozycji jedynie dwie stacje, a nie tak jak to bywa najczęściej trzy. Pierwsza z nich leży na tej samej wysokości co wioska, a więc znajduje się na wysokości 2100 metrów. Druga stacja, czyli stacja górna, została umiejscowiona na wysokości 3300 metrów. Oznacza to, że różnica wzniesień wynosi 2100 metrów. Sezon w Sierra Nevada trwa od początku grudnia do początku maja.
Oprócz z tras przygotowanych dla narciarzy, turyści mają do dyspozycji również snowpark i specjalną strefę aktywności.


Zugspitze – Garmisch-Partenkirchen

Jeśli zastanawiamy się nad wyjazdem na narty w Alpy, koniecznie zastanówmy się czy nie wybrać się do Niemiec. Jednym z ciekawszych ośrodków, a z pewnością bardzo znanym, dzięki odbywającemu się tam Turniejowi Czterech Skoczni, jest Garmisch-Partenkirchen. Ten ośrodek sportów zimowych, położony jest u podnóża Zugspitze, najwyższego szczytu w Niemczech.
Sezon narciarski trwa tam od listopada od kwietnia, jednak warto zaglądać na aktualny stan naśnieżenia stoków, ponieważ może się okazać, że będzie on otwarty nawet w środku lata. Stoki są sztucznie dośnieżane i dobrze utrzymane, dzięki czemu, co roku zjeżdżają do Garmisch-Partenkirchen tysiące turystów z całej Europy. Długość wszystkich dostępnych w tym ośrodku tras, wynosi 22 kilometry, z czego aż 13 kilometrów stanowią trasy oznaczone kolorem czerwonym. Tym kolorem oznacza się trasy o poziomie zaawansowanym. Dla osób, które nie czują się jeszcze zbyt pewnie na stoku, przygotowano trasy niebieskie, które w Garmisch-Partenkirchen osiągają długość 4 kilometrów. Trasy czarne, o najtrudniejszym poziomie trudności mają łącznie długość 5 kilometrów. Narciarze mają możliwość skorzystania z 12 wyciągów. Największą grupę wyciągów stanowią, wyciągi talerzykowe. Poza nimi na stok możemy wjechać jeszcze wyciągami krzesełkowymi, kabinowymi i gondolami. W wypadku tego ośrodka narciarskiego mamy do czynienia tylko z dwoma stacjami. Jest to więc stacja dolna oraz stacja górna. Nie ma więc pomiędzy nimi stacji środkowej, którą przeważnie możemy spotkać w alpejskich kurortach. Stacja dolna usytuowana jest na wysokości 720 metrów, a górna na wysokości 2720 metrów. Oznacza to, że różnica wzniesień jest bardzo duża, bo wynosi aż 2000 metrów.
Do Garmisch-Partenkirchen przyjeżdżają miłośnicy narciarstwa zjazdowego, ale również snowboardziści i miłośnicy freestyle. Sławę tej miejscowości z pewnością przyniósł Turniej Czterech Skoczni, który rozgrywa się tam co roku od 1953 roku, jak również fakt, że to właśnie tutaj odbyły się IV Zimowe Igrzyska Olimpijskie.


Alpy Algawskie – Oberstdorf

Alpy Algawskie to pasmo górskie położone w Północnych Alpach Wapiennych. Stanowią one część Alp Bawarskich. Leżą zarówno w Austrii jak również w Niemczech, między Jeziorem Bodeńskim, a doliną Lechu. To właśnie tutaj po niemieckiej stronie leży Oberstdorf z trzema ośrodkami narciarskimi. Ośrodki te noszą pod nazwy Söllereck/Höllwies, Nebelhorn oraz Fellhorn. Jednak warto omówić je jako jeden ośrodek jakim jest Oberstdorf, ponieważ w ten sposób, w prostszy sposób, uzyskamy obraz całego kurortu.
Sezon w w Oberstdorfie trwa od początku grudnia do początku maja. Do dyspozycji narciarzy zostało oddanych 37 kilometrów nartostrad. Znaczną część stanowią tutaj trasy oznaczone kolorem czerwonym. Trasy te przeznaczone są dla zaawansowanych narciarzy zjazdowych. W sumie trasy czerwone mają długość 27 kilometrów. Znacznie mniej jest tras czarnych, bo jedynie 6 kilometrów. Jednak są one przeznaczone dla bardzo doświadczonych narciarzy. 4 kilometry, tyle wynosi całkowita długość tras oznaczonych kolorem niebieskich. Na trasach tych powinni sobie poradzić również początkujący narciarze. W całym ośrodku Oberstdorf, możemy skorzystać z 23 wyciągów. Najwięcej z nich, bo 12 znajduje się w Oberstdorf – Fellhorn, a najmniej, bo jedynie 5 w Oberstdorf-Söllereck/Höllwies. Spośród wszystkich wyciągów, najwięcej jest wyciągów talerzykowych. W tym ośrodku znajduje się ich 10. Pozostałe to wyciągi krzesełkowe i gondole. W ośrodku Oberstdorf – Nebelhorn, górna stacja znajduje się na wysokości 2224 metrów, a dolna na wysokości 815 metrów. Natomiast w Oberstdorf – Fellhorn górna stacja umiejscowiona jest na wysokości 2037 metrów, a dolna na wysokości 920 metrów. Jednak tutaj mamy do dyspozycji jeszcze stację środkową, położoną na wysokości 1780 metrów.
Ośrodek Oberstdorf jest naśnieżany także sztucznie, dzięki czemu stoki są dobrze przygotowane przez cały sezon. Oprócz stoków, możemy skorzystać, ze specjalnie przygotowanych parków rozrywki w których świetnie zabawią się szczególnie snowboardziści.


Szusowanie cały rok - Hintertuxer Gletscher

Może się to wydawać nieprawdopodobne, ale w sercu Europy jest takie miejsce w którym można jeździć na nartach cały rok, bo śnieg może spaść tak samo w grudniu jak i w sierpniu. Miejsce to, to ośrodek położony a zboczu lodowca Hintertux w Austrii. Jeśli jesteśmy miłośnikami sportów zimowych, nie możemy nie znać tego miejsca.
Nartostrady, położone na lodowcu Hintertux, mają łączną długość 86 kilometrów. Jednak nie znajdziemy wśród nich tras zielonych, przeznaczonych dla początkujących. Ktoś kto wybiera się na Hintertux, musi mieć za sobą pewne podstawy. Będzie mógł on wtedy zjeżdżać po trasach oznaczonych kolorem niebieskim, uważanych za średnio zaawansowane trasy. W tym ośrodku, znajdziemy ich, aż 23 kilometry. Najwięcej jednak jest tras czerwonych, czyli tras po których z pewnością nie powinni zjeżdżać amatorzy. Te trasy na lodowcu Hintertux mają łącznie, aż 47 kilometrów. Całkiem sporo jest też tras na poziomie eksperckim, czyli tras czarnych. Ich łączna długość to 16 kilometrów. Na dobrze ośnieżone trasy, wywiozą nas liczne wyciągi. W tym ośrodku jest ich 21 z czego 10 to wyciągi talerzykowe. Poza nimi możemy skorzystać jeszcze z 6 wyciągów krzesełkowych oraz z 5 gondoli. Do wyboru mamy dwie stacje. Pierwsza z nich czyli stacja dolna, położona jest na wysokości 1500 metrów. Natomiast stacja górna, została umiejscowiona na wysokości 3250 metrów. Różnica wzniesień wynosi więc 1750 metrów.
Poza świetnie przygotowanymi trasami, a także całorocznym śniegiem, jest jeszcze coś, co przyciąga turystów właśnie tutaj. Tym czymś, są niesamowite widoki. Możemy podziwiać dolomity czy Zugspitze. W dodatku istnieje możliwość zejścia na dno doliny. Ze szczytu Gefrorene Wand jest to 12 kilometrów. Nic dziwnego więc, że miejsce to, jest ulubionym kurortem Austriaków. Jeśli znudzi nam się ciągłe szusowanie, albo nadwyrężymy jakiś mięsień, koniecznie powinniśmy skorzystać ze źródeł termalnych, które możemy znaleźć na terenie tego ośrodka. Źródła te, są najwyżej położonymi źródłami leczniczymi w Europie.
 • 1
"Trzeba wiele zmienić, by wszystko zostało po staremu"

forum narciarskie, narty, narciarstwo, narciarskie,carving, ski, narty, narty forum, ski-forum, forum narty, dobór nart, ośrodki narciarskie, narciarstwo klasyczne, kaski, freeride, forum narciarskie, artykuły górskie, fotki z gór, gogle narciarskie, urazy, lodowce alpejskie, porady, Tatry, kijki narciarskie, wyjazdy na narty, opinie, stoki narciarskie, Dolomity, skoki narciarskie, orczyki, race, bielizna termiczna, muldy. Porady ekspertów i instruktorów szkół narciarskich. Skala umiejętności narciarskich, kurtki narciarskie, Adam Małysz, buty, zawody, freestyle, dziecko na stoku, zawody Pucharu Świata alpejskiego., wiatr, foki, porady w doborze nart, okulary z filtrem, Beskidy, nauka jazdy na nartach, Podhale, wyciągi, relacje, wiązania narciarskie, rękawiczki narciarskie, kamery, dekalog FIS, śnieg, Sudety, Alpy, górskie wyprawy, Kamil Stoch, portal narciarski, skocznie narciarskie, skipass, wspinaczka, dyskusje narciarskie, kontuzje, opady śniegu, Karkonosze, gondole, ubezpieczenia narciarskie, narty,


#11 Jack

Jack
 • Użytkownik
 • 1112 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Skąd:Londyn
 • Narty:Fischer RC4 WC
 • Imię :Jacek
 • Ulubiony stok:Grands Montets

Napisano 11 sierpień 2011 - 10:07

50% opisanych osrodkow zaliczona, pora pomyslec o kolejnych:)
 • 0
What we do during our working hours determines what we have;
what we do in our leisure hours determines what we are. -George Eastman

#12 pytek45

pytek45
 • Użytkownik
 • 2357 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Narty:Texas Ranger
 • Ulubiony stok:21 Bardonecchia

Napisano 11 sierpień 2011 - 10:27

Zaden polski osrodek nie lapie sie na Top 20?Zgroza...
 • 0
So many angles,so many lines.
Dołączona grafika

#13 J@n

J@n
 • Administrator
 • 6454 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Narty:Grizzly
 • Imię :Jan
 • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 11 sierpień 2011 - 10:43

Zaden polski osrodek nie lapie sie na Top 20?Zgroza...

może ktoś opisze 20 top ośrodków w Polsce ?

50% opisanych osrodkow zaliczona, pora pomyslec o kolejnych:)


hej Jacku może opiszesz jaki jest Twój top 20 biorąc pod uwagę zwiedzone ośrodki

Użytkownik jabol edytował ten post 11 sierpień 2011 - 10:45

 • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#14 Jack

Jack
 • Użytkownik
 • 1112 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Skąd:Londyn
 • Narty:Fischer RC4 WC
 • Imię :Jacek
 • Ulubiony stok:Grands Montets

Napisano 11 sierpień 2011 - 14:16

hej Jacku może opiszesz jaki jest Twój top 20 biorąc pod uwagę zwiedzone ośrodki


Moze to nie glupi pomysl. Tyle ze zapewne bedzie to dosc subiektywne.
Zreszta kryteria wyboru osrodkow dosc mocno sie zmienily u mnie.
Zaczynalem od tych hardcorowych, zeby sie wyjezdzic od 8 rano do zamkniecia wyciagow i liczylo sie tylko zeby duzo tras bylo i snieg. A teraz to zeby szkolka dobra dla mlodego byla, zeby zona nie marudzila ze musi po czarnej zmuldzonej trasie jezdzic:)
Sprobuje cos takiego stworzyc...
 • 2
What we do during our working hours determines what we have;
what we do in our leisure hours determines what we are. -George Eastman

#15 Pit

Pit

  Ginący gatunek

 • Autor tematu
 • Administrator
 • 5282 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Skąd:ZPY
 • Narty:Dynastar Course 178
 • Imię :Piotr
 • Ulubiony stok:Szczyrk

Napisano 11 sierpień 2011 - 14:22

Sprobuje cos takiego stworzyc...


Bardzo fajnie. Ciekawi mnie jakie będą różnice w porównaniu z moim tutorialem.
 • 0
"Trzeba wiele zmienić, by wszystko zostało po staremu"

forum narciarskie, narty, narciarstwo, narciarskie,carving, ski, narty, narty forum, ski-forum, forum narty, dobór nart, ośrodki narciarskie, narciarstwo klasyczne, kaski, freeride, forum narciarskie, artykuły górskie, fotki z gór, gogle narciarskie, urazy, lodowce alpejskie, porady, Tatry, kijki narciarskie, wyjazdy na narty, opinie, stoki narciarskie, Dolomity, skoki narciarskie, orczyki, race, bielizna termiczna, muldy. Porady ekspertów i instruktorów szkół narciarskich. Skala umiejętności narciarskich, kurtki narciarskie, Adam Małysz, buty, zawody, freestyle, dziecko na stoku, zawody Pucharu Świata alpejskiego., wiatr, foki, porady w doborze nart, okulary z filtrem, Beskidy, nauka jazdy na nartach, Podhale, wyciągi, relacje, wiązania narciarskie, rękawiczki narciarskie, kamery, dekalog FIS, śnieg, Sudety, Alpy, górskie wyprawy, Kamil Stoch, portal narciarski, skocznie narciarskie, skipass, wspinaczka, dyskusje narciarskie, kontuzje, opady śniegu, Karkonosze, gondole, ubezpieczenia narciarskie, narty,


#16 J@n

J@n
 • Administrator
 • 6454 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Narty:Grizzly
 • Imię :Jan
 • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 11 sierpień 2011 - 14:34

z moim tutorialem.

fajnie by było gdyby każdy użytkownik napisał swoje TOP 20 :thumbsup:

Ps.
tutorial - tutorialem - tutorealami............. do licha czy my musimy wszystko depolonizować ?
mnie poprostu ten wyraz zupełnie nie pasuje
 • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#17 Pit

Pit

  Ginący gatunek

 • Autor tematu
 • Administrator
 • 5282 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Skąd:ZPY
 • Narty:Dynastar Course 178
 • Imię :Piotr
 • Ulubiony stok:Szczyrk

Napisano 11 sierpień 2011 - 14:36

mnie poprostu ten wyraz zupełnie nie pasuje

zamykaj oczy :emesS:
A pomysł "każdy pisze swoje 20 ośrodków" rewelacyjny !
 • 1
"Trzeba wiele zmienić, by wszystko zostało po staremu"

forum narciarskie, narty, narciarstwo, narciarskie,carving, ski, narty, narty forum, ski-forum, forum narty, dobór nart, ośrodki narciarskie, narciarstwo klasyczne, kaski, freeride, forum narciarskie, artykuły górskie, fotki z gór, gogle narciarskie, urazy, lodowce alpejskie, porady, Tatry, kijki narciarskie, wyjazdy na narty, opinie, stoki narciarskie, Dolomity, skoki narciarskie, orczyki, race, bielizna termiczna, muldy. Porady ekspertów i instruktorów szkół narciarskich. Skala umiejętności narciarskich, kurtki narciarskie, Adam Małysz, buty, zawody, freestyle, dziecko na stoku, zawody Pucharu Świata alpejskiego., wiatr, foki, porady w doborze nart, okulary z filtrem, Beskidy, nauka jazdy na nartach, Podhale, wyciągi, relacje, wiązania narciarskie, rękawiczki narciarskie, kamery, dekalog FIS, śnieg, Sudety, Alpy, górskie wyprawy, Kamil Stoch, portal narciarski, skocznie narciarskie, skipass, wspinaczka, dyskusje narciarskie, kontuzje, opady śniegu, Karkonosze, gondole, ubezpieczenia narciarskie, narty,


#18 balbina

balbina
 • Użytkownik
 • 6 postów
 • Płeć:Kobieta
 • Skąd:wielkopolska
 • Narty:Head
 • Imię :Kasia
 • Ulubiony stok:Maso Corto
 • Właściciel:tak

Napisano 15 sierpień 2011 - 08:42

Dobrze wiedzieć. Jeśli kolega dysponuje informacjami na temat dojazdu i noclegów w Austrii lub północnych Włoszech, to będę wdzięczna za informacje. Pozdrawiam Słonecznie. Balbina.
 • 0

#19 Pit

Pit

  Ginący gatunek

 • Autor tematu
 • Administrator
 • 5282 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Skąd:ZPY
 • Narty:Dynastar Course 178
 • Imię :Piotr
 • Ulubiony stok:Szczyrk

Napisano 15 sierpień 2011 - 09:35

http://www.kochamnar...dpost__p__31056
 • 0
"Trzeba wiele zmienić, by wszystko zostało po staremu"

forum narciarskie, narty, narciarstwo, narciarskie,carving, ski, narty, narty forum, ski-forum, forum narty, dobór nart, ośrodki narciarskie, narciarstwo klasyczne, kaski, freeride, forum narciarskie, artykuły górskie, fotki z gór, gogle narciarskie, urazy, lodowce alpejskie, porady, Tatry, kijki narciarskie, wyjazdy na narty, opinie, stoki narciarskie, Dolomity, skoki narciarskie, orczyki, race, bielizna termiczna, muldy. Porady ekspertów i instruktorów szkół narciarskich. Skala umiejętności narciarskich, kurtki narciarskie, Adam Małysz, buty, zawody, freestyle, dziecko na stoku, zawody Pucharu Świata alpejskiego., wiatr, foki, porady w doborze nart, okulary z filtrem, Beskidy, nauka jazdy na nartach, Podhale, wyciągi, relacje, wiązania narciarskie, rękawiczki narciarskie, kamery, dekalog FIS, śnieg, Sudety, Alpy, górskie wyprawy, Kamil Stoch, portal narciarski, skocznie narciarskie, skipass, wspinaczka, dyskusje narciarskie, kontuzje, opady śniegu, Karkonosze, gondole, ubezpieczenia narciarskie, narty,


#20 J@n

J@n
 • Administrator
 • 6454 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Narty:Grizzly
 • Imię :Jan
 • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 24 sierpień 2011 - 12:03

"każdy pisze swoje 20 ośrodków"

nie mam pisarskiej weny Pita, więc tylko lista ośrodków odwiedzonych w ostatnich 20latach
Gwiazdki przyznano subjektywnie

1 * * * * * * *
Les 3 Vallees / Francja


2 * * * * * * *
Matterhorn Ski Paradise / Szwajcaria - Włochy


3 * * * * * * *
Espace Killy / Francja


4 * * * * * *
Paradiski / Francja


5 * * * * * *
Sella Ronda / Włochy


6 * * * * *
Les 4 Vallees / Szwajcaria


7 * * * * *
Les Portes du Soleil / Francja - Szwajcaria


8 * * * * *
Zillertal / Austria


9 * * * * *
Silvretta Ski Arena / Austria10 * * * * *
Skizirkus S-H-L / Austria11 * * * *
Oetztal / Austria12 * * * *
Grand Massif / Francja13 * * * *
Mont Blanc - Chamonix / Francja14 * * * *
Saas Fee / Szwajcaria15 * * * *
Les Duex Alpes / Francja16 * * *
Sybelles / Francja17 * * *
Val Cenis / Francja18 * * *
Alpe dHuez / Francja


19 * * *
Aletsch / Szwajcaria20 * *
Livigno / Włochy

Użytkownik jabol edytował ten post 05 styczeń 2012 - 08:31

 • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: narty, forum narciarskie, ski, góry, Alpy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych