Skocz do zawartości


Zdjęcie

HINTERTUX - Relacja konkursowa Miki


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Miki

Miki
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Narty:Head Sl
  • Ulubiony stok:Zieleniec

Napisano 20 maj 2011 - 13:52

Refleksje z wyjazdów na Hintertux`a

Załączony plik  tux2.jpg   36,79 KB   8 Ilość pobrań

Hintertux to zarówno lodowiec jak i wioska, położona u jego stóp w Austrii. Miejsce u podnóża lodowca jest ulubionym miejscem letniego wypoczynku Austriaków. Cała dolina turystyczna nazywa się Tux, aby do niej dojechać musimy ominąć znany kurort Mayerhofen, oraz malowniczy Finkenberg, a następnie stromymi drogami dojechać do celu. W ten sposób po kilku zakrętach znajdziemy się w centrum doliny i miasteczku Lanersbach.
Załączony plik  tux19.jpg   133,07 KB   10 Ilość pobrań
Załączony plik  tux21.jpg   111,65 KB   10 Ilość pobrań
Załączony plik  tux22.jpg   196,19 KB   18 Ilość pobrań

Lodowiec Hintertux to jedyne miejsce w Austrii w którym można przez cały rok uprawiać narciarstwo. Z tej możliwości korzystają nie tylko turyści, ale także reprezentanci wielu krajów w narciarstwie. Jednak oprócz możliwości uprawiania sportów zimowych przez cały rok, Hintertux słynie także jako uzdrowisko. Wszystko przez liczne źródła lecznicze, które się tam znajdują. W okresie letnim rozkwita także piesza turystyka.
W grudniu 2001 roku otwarto kolej wahadłową, która łączy takie regiony narciarskie jak Rastkogel/Tux oraz Penken/Mayrhofen, w ten sposób powstał największy region narciarski w dolinie Zilletal. W zimę mamy szanse wypróbować, aż osiemdziesiąt sześć kilometrów tras, natomiast w okresie wiosennym jest ich około siedemdziesięciu. Do wyboru są zarówno trasy łatwe, średnie oraz trudne.

Załączony plik  tux1.jpg   102,93 KB   29 Ilość pobrań

Dodatkowo są one świetnie przygotowane, dzięki czemu zarówno narciarze jak i snowboardziści znajdą coś dla siebie. W tym regionie odbywa się wiele imprez sportowych i to nie tylko zimą, ale także wiosną.

Jednak, aby móc zacząć szusować po lodowych stokach to musimy dotrzeć w okolice lodowca Hintertux. Najlepszym sposobem na dotarcie do Hintertux jest przejazd własnym samochodem przez Czechy. Odległość od Cieszyna do Hintertux wynosi niecałe 900 kilometrów. Następnie musimy kierować się na Brno, a po przejechaniu granicy czesko – austriackiej kierujemy się na Salzburg, a następnie Innsbruck. W ten sposób znajdziemy się w dolinie Zillertal z której już w łatwy sposób odbijemy w stronę lodowca Hintertux.

Załączony plik  tux4.jpg   75,6 KB   32 Ilość pobrań
Załączony plik  tux5.jpg   37,27 KB   24 Ilość pobrań
Załączony plik  tux6.jpg   85,25 KB   21 Ilość pobrań

W zasadzie w całym powiecie Tux znajdziemy jedynie hotele i budynki związane z kolejką linową. Kościół powstał tam dopiero w 1952 roku i jest on jedyną budowlą odróżniającą się od reszty zabudowań. Po dotarciu na miejsce bez trudu powinniśmy więc znaleźć hotel. Jeśli wolimy nie mieszkać w samym centrum kurortu, możemy poszukać noclegu w wioskach nieco oddalonych od lodowca. W takich miejscowościach jak Juns, Madseit, Lanersbach i Vorderlanersbach z pewnością znajdziemy odpowiednią kwaterę. W miejscowościach tych noclegi powinny być tańsze niż pod lodowcem. Dodatkowym atutem tych miejsc jest możliwość wyjechania kolejką na Eggalm i Rast – kogel, są to dwie góry, które stanowią dodatkową ofertę narciarską w tym regionie. Oba szczyty mają ponad dwa tysiące metrów.
Załączony plik  tux9.jpg   121,66 KB   21 Ilość pobrań
Załączony plik  tux7.jpg   61,25 KB   21 Ilość pobrań
Załączony plik  tux3.jpg   24,78 KB   20 Ilość pobrań

Dolina położona jest na wysokości 1500 metrów i właśnie na tej wysokości rozpoczynają swój wjazd kolejki. Najwyżej wjedziemy na szczyt Gefrorene Wand, który leży na wysokości ponad trzech tysięcy metrów. Gdy wjedziemy kolejką na samą górę to przed nami roztoczy się niesamowity widok. Ujrzymy całą dolinę, ale także wszystkie trasy narciarskie. Ujrzymy także te trasy, które przygotowywane są dla sportowców, będą to między innymi slalomy. Po lewej stronie, poniżej możemy dostrzec schronisko Gletscher Hutte do którego możemy dojechać jedną z dwóch tras. Co ciekawe w niektórych okresach roku, na przykład na jesieni po części tras zjeżdża się nie po śniegu, a po lodzie.
Trasy na stoku są bardzo zróżnicowane i każdy powinien dobrać taką jaka mu najbardziej odpowiada. Najdłuższa trasa ma aż trzy kilometry i u jej podnóża znajduje się restauracja w której zaspokoimy apetyt. Dla osób, które chcą nieco podszkolić się w jeździe na nartach, albo od dłuższego czasu nie jeździły, przygotowano niebieskie trasy na stoku Olperer, które na miejscu oznaczone są jako 9 i 9a. Na stoki Kaserer dojedziemy ze stoków Olperer, aż pod skalną ścianę Larmstange. Teren ten jest dość szeroki, ale zarówno jednolity pod względem nachylenia. Dwa orczyki wciągną nas na jedną z czterech tras. Do wyboru mamy tutaj zarówno trasy łatwe niebieskie, jak i trasę czarną i czerwoną dla bardziej zaawansowanych narciarzy. Warto wybrać się akurat na te stoki, szczególnie przy wietrznej pogodzie, ponieważ w tym miejscu wiatr jest znacznie bardziej spokojny niż na terenach położonych wyżej. Najchętniej używanym przez narciarzy stokiem jest trasa położona nad Tuxer Ferenerhaus, która cechuje się dużą stromizną w dolnym odcinku.
Trasy na lodowcu to nie koniec atrakcji w powiecie Tux, gdyż narciarze mogą także zjeżdżać po trasach przygotowanych u podnóża lodowca. Jedną z takich tras jest stok sztucznie ośnieżany, a nazywa się Sommerbergalm. Ponad nim znajduje się stok Tuxerjoch. Warto wybrać się na niego, aby zjechać nie po trasie, ale obok niej. Zjazd ten jest dobrze oznakowany i prowadzi prosto na parking. Trasa jest malownicza, bo prowadzi przez dolinę Schwarze Pfanne i halę Bichlalm. Jednak ten sposób zjazdów, poza trasą, warto wybierać jedynie podczas zimy, kiedy to ilość śniegu na trasach jest wystarczająca, bo w innym wypadku możemy wpaść na zalegające na dole trasy, kamienie.

Załączony plik  tux10.jpg   65,91 KB   21 Ilość pobrań
Załączony plik  tux11.jpg   89,96 KB   17 Ilość pobrań
Załączony plik  tux13.jpg   46,75 KB   16 Ilość pobrań

Gdy znudzi nam się białe szaleństwo, warto zainteresować się innymi rozrywkami, jakie niesie za sobą to miejsce. Po pierwsze to przed wyjazdem sprawdźmy na stronie promującej ten region, czy w czasie naszego pobytu nie są organizowane jakieś ciekawe imprezy. Najwięcej jest ich w sezonie wiosennym, ale w zimę też coś się znajdzie. Takie imprezy mają zarówno charakter sportowy jak na przykład zawody czy pokazy akrobacji narciarskich, ale także są to imprezy typowo rozrywkowe. W miejscowościach tego regionu występują znani artyści, kabareciarze oraz muzycy. Jeśli w czasie naszego pobytu akurat nic ciekawego się nie dzieje to warto wybrać się do lodowego pałacu o oryginalnej nazwie Natur Eis Palast, który znajduje się zaledwie dwieście metrów od szczytu lodowca. Podłoga w kryształowej komnacie, głównym pomieszczeniu lodowego pałacu, to zamarznięte jezioro. Jednak największą atrakcją tego miejsca jest pomieszczenie w którym ściany mają nawet piętnaście metrów wysokości. Drugą atrakcją, którą trzeba zobaczyć będąc w tym miejscu jest jaskinia Spannagelhöhle, która jest największą jaskinią w Austrii, udostępnioną do zwiedzania.

Załączony plik  tux14.jpg   45,19 KB   17 Ilość pobrań
Załączony plik  tux24.jpg   90,16 KB   17 Ilość pobrań
Załączony plik  tux23.jpg   96,16 KB   13 Ilość pobrań

Chcąc bezpiecznie bawić się, zwiedzać i zjeżdżać w górach, powinniśmy znać zasady bezpieczeństwa panujące w tamtym regionie. W wolnej chwili, a najlepiej na początku naszego pobytu, warto wybrać się na kurs organizowany wspólnie przez pogotowie górskie i szkółki narciarskie. Kursy lawinowe pozwolą nam dowiedzieć się wszystkiego na temat bezpieczeństwa a górach. Wybór w kursach jest znacznie większy, wraz z instruktorami poznamy tajniki freeride’u i skiguiding'u. Oprócz tego rodzaju kursów organizowane są także wykłady w których każdy może wziąć udział.
Dla wielu narciarzy rejon lodowca Hintertux to najlepsze miejsce do szusowania. Wpływ na to mają zarówno świetne warunki oraz zaplecze w postaci hoteli i wyciągów, ale także możliwość całorocznego korzystania z tras zjazdowych.
Byłem tak cztery razy i gorąco polecam każdemu, nie tylko narciarzowi !
Pozdrawiam Miki.

Użytkownik jabol edytował ten post 08 sierpień 2011 - 07:52

  • 0

#2 Pit

Pit
  • Administrator
  • 5366 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:ZPY
  • Narty:Dynastar Course 178
  • Imię :Piotr
  • Ulubiony stok:Szczyrk

Napisano 21 czerwiec 2011 - 15:02

Wiadomość automatyczna

Ten temat został przeniesiony z forum: "Sprawy forum -> Podzielone prace konkursowe"
do forum: "Relacje z naszych wyjazdów - oceny ośrodków narciarskich -> Europa - relacje po powrocie z nart -> Austria".

  • 0

"Trzeba wiele zmienić, by wszystko zostało po staremu"

forum narciarskie, narty, narciarstwo, narciarskie,carving, ski, narty, narty forum, ski-forum, forum narty, dobór nart, ośrodki narciarskie, narciarstwo klasyczne, kaski, freeride, forum narciarskie, artykuły górskie, fotki z gór, gogle narciarskie, urazy, lodowce alpejskie, porady, Tatry, kijki narciarskie, wyjazdy na narty, opinie, stoki narciarskie, Dolomity, skoki narciarskie, orczyki, race, bielizna termiczna, muldy. Porady ekspertów i instruktorów szkół narciarskich. Skala umiejętności narciarskich, kurtki narciarskie, Adam Małysz, buty, zawody, freestyle, dziecko na stoku, zawody Pucharu Świata alpejskiego., wiatr, foki, porady w doborze nart, okulary z filtrem, Beskidy, nauka jazdy na nartach, Podhale, wyciągi, relacje, wiązania narciarskie, rękawiczki narciarskie, kamery, dekalog FIS, śnieg, Sudety, Alpy, górskie wyprawy, Kamil Stoch, portal narciarski, skocznie narciarskie, skipass, wspinaczka, dyskusje narciarskie, kontuzje, opady śniegu, Karkonosze, gondole, ubezpieczenia narciarskie, narty,


#3 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9837 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 08 sierpień 2011 - 07:57

Hintertux słynie także jako uzdrowisko. Wszystko przez liczne źródła lecznicze, które się tam znajdują

hej Miki, jeśli jeszcze zaglądasz na forum
to prosiłbym o rozwinięcie tematu źródeł leczniczych
wiem że jest basen w Fugen ale o źródłach nie słyszałem
  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych