Skocz do zawartości


Zdjęcie

Z płytą czy bez


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#1 gajowy01

gajowy01
  • Użytkownik
  • 181 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Krzysztof
  • Ulubiony stok:...alpejski ;)
  • Właściciel:+
  • Instruktor:+

Napisano 28 kwiecień 2011 - 11:32

Różnica nart z różnymi płytami jest bardzo duża!
Z tond różne ceny nart z różnymi wiązaniami.
Wystarczy przejechać się na nartach np. Kneissl White Star SL z płytą i wiązaniem Tyrolia lub z płytą i wiązaniem Vist.
Narty inaczej pracują jak zamontujemy płytę pływającą a potem wiązanie.


Dzięki za odpowiedź choć to w sumie ...żadna odpowiedź :)
Możesz jakoś opisać tę różnicę w jeździe, skąd się bierze - i na ile ta różnica jest warta np. te parę stów.
Rozumiem, że chodzi głównie o płytę, którą nazywam "kawałkiem blachy" - bo tak to wygląda :)
Ale naprawdę nie wiem jak to się przekłada na jazdę - mogę spróbować uwierzyć ale wolałbym wiedzieć "dlaczego".

Co do przejechania się to chętnie przetestuję - jadę teraz na 4 dni na Molltalera w jakieś 10 osób - co ty na to? :)
  • 1

#2 Narciarz

Narciarz
  • Użytkownik
  • 615 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Polska
  • Narty:Erbacher

Napisano 28 kwiecień 2011 - 12:04


Różnica nart z różnymi płytami jest bardzo duża!
Z tond różne ceny nart z różnymi wiązaniami.
Wystarczy przejechać się na nartach np. Kneissl White Star SL z płytą i wiązaniem Tyrolia lub z płytą i wiązaniem Vist.
Narty inaczej pracują jak zamontujemy płytę pływającą a potem wiązanie.


Dzięki za odpowiedź choć to w sumie ...żadna odpowiedź :)
Możesz jakoś opisać tę różnicę w jeździe, skąd się bierze - i na ile ta różnica jest warta np. te parę stów.
Rozumiem, że chodzi głównie o płytę, którą nazywam "kawałkiem blachy" - bo tak to wygląda :)
Ale naprawdę nie wiem jak to się przekłada na jazdę - mogę spróbować uwierzyć ale wolałbym wiedzieć "dlaczego".

Co do przejechania się to chętnie przetestuję - jadę teraz na 4 dni na Molltalera w jakieś 10 osób - co ty na to? :)



Jak mam Ci opisać, że narty z płytą lepiej pracują niż bez.
Sprawdzisz to tylko przez własne testy.
A tak na marginesie to jestem zdziwiony, że nie wiesz na czym polega różnica.
Trochę późno na wypożyczenie nart bo nie wiem czy mam przygotowane ale na PW wysłałem Ci telefon.
Zadzwoń.
  • 1

Erbacher i Kneissl to przyjemność i satysfakcja z jazdy na tych nartach.

Forcefield – Nie krępuje twoich ruchów na nartach tyko chroni twój kręgosłup.

 


#3 bocian74

bocian74
  • Użytkownik
  • 370 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Rybnik
  • Imię :Marcin

Napisano 28 kwiecień 2011 - 12:14

Jak mam Ci opisać, że narty z płytą lepiej pracują niż bez.


Tu można się kłócić. Ale to znowu będzie odchodzenie od tematu :)
Podstawową funkcja płyty jest dobrze opisana przez angielską nazwę- lifter. Czyli ma za zadanie podnieść buta do góry, co pozwala na mocniejsze pochylenie narty bez zahaczania butem o śnieg. Co do poprawy pracy- jak każdy element pośredniczący między narciarzem a nartą raczej ją psuje- i pewnie niektóre psują ja mniej, inne bardziej :). Co do umożliwienia wygięcia narty pod butem- niezależnie jak pływające będzie rozwiązanie, efekt ten i tak wystąpi, szczególnie przy rozwiązaniach w których płyta czy wiązanie jest sztywno mocowane pośrodku. Więc nie ma o co bić piany moim zdaniem, pod warunkiem że płyta nie jest zrobiona z wyjątkowo miekkiego syfu.
Pozdr
Marcin
  • 1

#4 gajowy01

gajowy01
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 181 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Krzysztof
  • Ulubiony stok:...alpejski ;)
  • Właściciel:+
  • Instruktor:+

Napisano 28 kwiecień 2011 - 14:49

Jak mam Ci opisać, że narty z płytą lepiej pracują niż bez.
Sprawdzisz to tylko przez własne testy.
A tak na marginesie to jestem zdziwiony, że nie wiesz na czym polega różnica.
Trochę późno na wypożyczenie nart bo nie wiem czy mam przygotowane ale na PW wysłałem Ci telefon.
Zadzwoń.


Z płytą czy bez - to jasne.
Ale z płytą za stówkę czy z płytą za cztery - to mnie ciekawi :)
Aż tak nie wchodziłem w szczegóły konstrukcyjne - o wiązaniach też wiem stosunkowo niewiele ...tyle co wszyscy :)

Jak opisać? Są pewnie jakieś cechy charakterystyczne - nie wiem.. typu, narta jest sztywniejsza/dynamiczna/reaktywna/trudniejsza/łatwiejsza/ szybsza zmiana krawędzi etc.
no i na końcu oczywista wątpliwość, pewnie niewymierna - ale czy da się ocenić to w procentach? :)

No bo oczywiste pytanie jest takie - czy kiepski osprzęt "zabije" nartę, czy może straci ona 5% własności? :)
Czy warto wydać te kilkaset złotych więcej - i co jest w zamian.

Miałem na nogach dziesiątki par nart, różnych, niewiele nart "eksluzywnych" czy "komórek" - one były oczywiście różne,
ale żeby móc porównać własności płyty, wiązań itp - to trzeba by mieć dokładnie te same narty - w różnych setach do porównania.

PS. Zadzwonię :)
  • 1

#5 Narciarz

Narciarz
  • Użytkownik
  • 615 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Polska
  • Narty:Erbacher

Napisano 28 kwiecień 2011 - 15:55

Nartę z profesjonalną płytą mogę porównać do samochodu sportowego takiego który został specjalnie przygotowany do jazy na tor.
  • 1

Erbacher i Kneissl to przyjemność i satysfakcja z jazdy na tych nartach.

Forcefield – Nie krępuje twoich ruchów na nartach tyko chroni twój kręgosłup.

 


#6 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5127 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 28 kwiecień 2011 - 16:02

Cześć
Podstawową funkcją płyty - od kiedy się pojawiła - jest tłumienie drgań. Druga podniesienie ale nie w celu zmieniejszenia możliwości zahhaczenia butem o śnieg ale w cleu zwiększenia siły oddziłującej na krawędź. Lifter to nie jest płyta tylko lifter Marcinie, podobnie jak to o czym pisze Krzysiek - czyli kawałek byle jakiego metalu czy plastiku. Pierwotne płyty wyczynowe typu Dynflex były proste w konstrukcji ale dawały to o co chodzi pod warunkiem, ze były nowe i nie zjeżdżone - te można było regenerować z róznym efektem.
Należy więć uściślić o czym mówimy. Czy o eleemncie konstrukcyjnym ułatwiającym montaż wiązania (w wypadku Vista na przykład system jest świetny ale drogi) czy o płycie, która spełnia zadania jej przynależne odkąd powstała?
Pozdro
  • 2

#7 bocian74

bocian74
  • Użytkownik
  • 370 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Rybnik
  • Imię :Marcin

Napisano 28 kwiecień 2011 - 17:10

Druga podniesienie ale nie w celu zmieniejszenia możliwości zahhaczenia butem o śnieg ale w cleu zwiększenia siły oddziłującej na krawędź.


Mitku, będę bronił swojego zdania. Nie ma fizycznej możliwości, żeby zwiększyć siłę oddziaływania na krawędź przez samo podniesienie. Chyba że zwiększenie siły będzie skutkiem większego pochylenia narty- czyli generalnie wychodzi na to że jednak chodzi o możliwość większego pochylenia bez zahaczenia butem o stok. Co do tłumienia drgań- mam mieszane uczucia, bo czemu się płyt nie stosuje do szerokich nart free, gdzie drgania są też mocne? Bo nie jest w nich potrzebny tak mocny przechył a i ich szerokość powoduje że płyta po prostu nie jest potrzebna. Do tłumienia drgań w użytecznym zakresie wystarczyłaby cienka wkładka elastomerowa pod wiązaniem.
Poza tym- im wyższa płyta tym większe przeszkody technologiczne- im wyższa tym bardziej musi pływać, żeby nie usztywniać przesadnie narty.
Pozdr
Marcin
  • 0

#8 bocian74

bocian74
  • Użytkownik
  • 370 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Rybnik
  • Imię :Marcin

Napisano 28 kwiecień 2011 - 17:43

Dodam jeszcze tylko że elementy tłumiące drgania można z powodzeniem wkomponować w konstrukcję narty- czego przykładem jest VAS Rossignola. Takie rozwiązanie jest o tyle lepsze, że przynajmniej tak samo skuteczne i nie generuje potrzeby stosowania dodatkowych rozwiązań mechanicznych.
Pozdr
Marcin
  • 0

#9 bocian74

bocian74
  • Użytkownik
  • 370 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Rybnik
  • Imię :Marcin

Napisano 28 kwiecień 2011 - 19:18

Temat tak ciekawy że w końcu rozpocząłem mały research. No i muszę jedną rzecz odszczekać- niektóre płyty faktycznie potrafią zmniejszyć usztywnienie narty pod butem.
Pozdr
Marcin
  • 0

#10 Alojz

Alojz
  • Użytkownik
  • 25 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 30 kwiecień 2011 - 17:38

Zadanie płyty to:
- zwiększenie nacisku w skręcie na krawędź narty,
- redukcja niepożądanych drgań z nart na nogi, co za tym idzie ochrona nóg,
- nieusztywnianie się narty bezpośrednio pod butem
- w niektórych płytach (szczególnie wyczynowe FIS i właśnie Vista)oddanie odziaływania narciarza przy naporze na jęzory a tym samym na dzioby dech i błyskawiczne zacieśnienie skrętu.
- zapobieganie tzw. wybutowania
- niektóre płyty są z dwóch kawałków (wyczynowe) przedzielone wstawką z elastycznego materiału (często guma) ma to za zadanie szybsze wyprostowanie się narty po wyjściu ze skrętu tzw. kop w d.....
- bardzo wysokie płyty ( ok. 30mm i pow.)polepszają stabilność w jeździe po rozpieprzonym stoku na wąskiej narcie.
  • 0
Skimania

#11 bocian74

bocian74
  • Użytkownik
  • 370 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Rybnik
  • Imię :Marcin

Napisano 01 maj 2011 - 08:13

- zwiększenie nacisku w skręcie na krawędź narty,


Tutaj dalej niestety nie rozumiem- w jaki sposób? Jestem jak niewierny Tomasz, jak nie zobaczę to nie uwierzę :)
Przecież nie mamy tu żadnej dźwigni, punkt przyłożenia (krawędź) jest równocześnie punktem podparcia. Więc możemy dawać płytę i 30 cm a siły docisku nie zwiększymy. Jeśli się mylę- proszę o wyjaśnienie.
Pozdr
Marcin
  • 0

#12 Alojz

Alojz
  • Użytkownik
  • 25 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 01 maj 2011 - 13:07


- zwiększenie nacisku w skręcie na krawędź narty,


Tutaj dalej niestety nie rozumiem- w jaki sposób? Jestem jak niewierny Tomasz, jak nie zobaczę to nie uwierzę :)
Przecież nie mamy tu żadnej dźwigni, punkt przyłożenia (krawędź) jest równocześnie punktem podparcia. Więc możemy dawać płytę i 30 cm a siły docisku nie zwiększymy. Jeśli się mylę- proszę o wyjaśnienie.
Pozdr
Marcin

To proste, przesunięta została oś siły nacisku w stronę krawędzi.
Próbę możesz zrobić w domu, weź do ręki płaską np. blaszkę 10cm x 10cm i zakrawędziuj i weź np. klocek drewniany 10cm x 10 cm x 10cm i też tak samo zakrawędziuj. Proste prawda?
  • 0
Skimania

#13 bocian74

bocian74
  • Użytkownik
  • 370 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Rybnik
  • Imię :Marcin

Napisano 04 maj 2011 - 08:21

To proste, przesunięta została oś siły nacisku w stronę krawędzi.
Próbę możesz zrobić w domu, weź do ręki płaską np. blaszkę 10cm x 10cm i zakrawędziuj i weź np. klocek drewniany 10cm x 10 cm x 10cm i też tak samo zakrawędziuj. Proste prawda?


Witam po długim weekendzie.
Proste doświadczenie, jednak nasunęło kilka wniosków. Im wyższa płyta tym łatwiejsze (w sensie mniej siły trzeba włożyć) w samo zakrawędziowanie narty. Ceną za to jest dłuższy ruch potrzebny do samego zakrawędziowania. Jednak im wyższa płyta tym trudniej zainicjować skręt samym ruchem kolan- bo żeby zakrawędziować o ten sam kąt, trzeba pokonać dłuższą drogę.

Spróbuję dziś przy pomocy tak prostego urządzenia jak waga elektroniczna sprawdzić, czy od wzrostu wysokości klocka wzrasta nacisk na krawędź, ale coś czuję że nie :)

Pozdr
Marcin
  • 0

#14 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4204 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 04 maj 2011 - 09:19

Tutaj dalej niestety nie rozumiem- w jaki sposób? Jestem jak niewierny Tomasz, jak nie zobaczę to nie uwierzę :)
Przecież nie mamy tu żadnej dźwigni, punkt przyłożenia (krawędź) jest równocześnie punktem podparcia.


Wlasnie jest dzwignia. Dokladajac plyte zwiekszasz ramie. Zobacz tu: http://www.narty.g2g.pl/plyty.html
  • 0

#15 bocian74

bocian74
  • Użytkownik
  • 370 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Rybnik
  • Imię :Marcin

Napisano 04 maj 2011 - 09:51

Wlasnie jest dzwignia. Dokladajac plyte zwiekszasz ramie. Zobacz tu: http://www.narty.g2g.pl/plyty.html


Wiem, wygląda jakbym się czepiał, ale ja niestety żadnej dźwignie, która zwiększała by nacisk na krawędź nie widzę. Widzę dźwignię która sprawi że przechylenie narty będzie wymagało mniej siły. Może to tylko kwestia definicji? Albo też mechanizm jest zbyt skomplikowany jak na moją słabą głowę :)
Pozdr
Marcin
  • 0

#16 bocian74

bocian74
  • Użytkownik
  • 370 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Rybnik
  • Imię :Marcin

Napisano 04 maj 2011 - 10:06

Dopisując argument nie wprost- czemu nie stosuje się płyt w szerokich deskach?
Pozdr
Marcin
  • 0

#17 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4204 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 04 maj 2011 - 14:17

Widzę dźwignię która sprawi że przechylenie narty będzie wymagało mniej siły. Może to tylko kwestia definicji?


Trzeba by sie mocno zastanowic i co nieco sobie wyobrazic. Mimo zem fizyk z wyksztalcenia jakos nie mam na to ochoty. :) Mimo wszystko argument Alojza mnie przekonuje. Pamietaj, ze dysponujesz tylko skladowa sily odsrodkowej (zapominajac poprzednie rozwazania o silach odsrodkowych i dosrodkowych). Sila ta zalezy od Twojego ciezaru, promienia skretu i predkosci. Jadac okreslona predkoscia po okreslonym promieniu nie mozesz jej zwiekszac ani zmniajszac. Ale mozesz zwiekszyc wielkosc skladowej naciskajacej na krawedzie. Np. przez podniesienie plyty. :)

Dlaczego nie stosuje sie plyty w szerokich nartach? Nawet o tym nie wiedzialem. Jesli to prawda, rozum mi podpowiada, ze wynika z ich przeznaczenia. Te narty nie sa stworzone do jazdy na krawedzi, a raczej do "szurania". Nie ma wiec potrzeby podnoszenia buta w celu zwiekszenia dzwigni czy niocierania o stok, bo nie oto tu chodzi, a przynajmniej nie jest to specjalnie istotne.
  • 0

#18 bocian74

bocian74
  • Użytkownik
  • 370 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Rybnik
  • Imię :Marcin

Napisano 04 maj 2011 - 14:42

Jadac okreslona predkoscia po okreslonym promieniu nie mozesz jej zwiekszac ani zmniajszac. Ale mozesz zwiekszyc wielkosc skladowej naciskajacej na krawedzie. Np. przez podniesienie plyty. :)


Żeby zmienić wielkości składowych, należało by zmienić kąt przyłożenia siły, co odbywa się przez zmianę zakrawędziowania. W swoich rozważaniach zakładam że siła przekazywana jest prostopadle do płaszczyzny narty (bo nasze nogi są w sumie mniej więcej prostopadłe- założyłem więc że mogę to uprościć w ten sposób). Jeśli jest inaczej to stąd może wynikać mój błąd. Jeśli zaś tak jest, to zwiększanie siły docisku dzięki płycie to niestety ściema, moim zdaniem.

Dlaczego nie stosuje sie plyty w szerokich nartach? Nawet o tym nie wiedzialem. Jesli to prawda, rozum mi podpowiada, ze wynika z ich przeznaczenia. Te narty nie sa stworzone do jazdy na krawedzi, a raczej do "szurania". Nie ma wiec potrzeby podnoszenia buta w celu zwiekszenia dzwigni czy niocierania o stok, bo nie oto tu chodzi, a przynajmniej nie jest to specjalnie istotne.


Obniżone wiązania stosowane sa aktualnie nawet w grupach allmountain, które mają się sprawować dobrze i na twardym i w miękkim. Taka tyrolia, opisując szynę PowerRail pisze:

"BETTER POWER TRANSMISSION
PowerRail bases are 7% wider and 25% lower than Railflex II bases, directly improving power transmission from boot to edge."

Power Rail jest stosowany w szerszych nartach Fischera bez jakiejkolwiek płyty. Podobnie sprawa wygląda chyba z systemem Fusion Elana w nartach typu allmountain i allround- szyna jest zintegrowana z nartą bez żadnego podwyższenia (tak przynajmniej jest w nartach mojej żony). Żeby trochę poszukać po firmach niszowych- takie Kaestle w ogóle do swoich nart nie daje płyt do nart szerszych w talii od 74mm (włącznie).
Pozdr
Marcin
  • 0

#19 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4204 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 04 maj 2011 - 15:14

Żeby zmienić wielkości składowych, należało by zmienić kąt przyłożenia siły, co odbywa się przez zmianę zakrawędziowania.


Oczywiscie. Ale zaloz, ze krawedziowanie masz to samo z plyta czy bez. I wez przyklad z plyta podany przez Alojza. Przy tych samych parametrach: ciezar, predkosc, promien, zakrawedziowanie jedyna mozliwoscia zwiekszenia skladowej dzialajacej na krawedz jest podniesienie plyty. Alojz dobrze napisal. Jesli dla uproszczenia przyjmijmy, ze sila nacisku od buta przypada na srodek narty miedzy krawedziami wowczas podniesienie plyty zakrawedziowanej narty powoduje, ze skladowa sily naciskajacej znajduje sie blizej krawedzi. Po prostu zwiekszy sie skladowa sily naciskajacej na krawedz, a zmniejszy skladowa pochylajaca narte, choc sama sila wypadkowa sie nie zmieni. Nie chce mi sie bawic w rysunki, ale wyobraznia mi mowi, ze tak to mniej wiecej wyglada.

Użytkownik o_andrzej edytował ten post 04 maj 2011 - 15:16

  • 0

#20 bocian74

bocian74
  • Użytkownik
  • 370 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Rybnik
  • Imię :Marcin

Napisano 04 maj 2011 - 15:29

Nie chce mi sie bawic w rysunki, ale wyobraznia mi mowi, ze tak to mniej wiecej wyglada.


Obawiam się że bez dokłądnych rysunków by się nie obyło a obydwu nam sie średnio chce, wiec dajmy sobie spokój :)
Na 100% wiemy że dzięki płycie:
- możemy mocniej zakrawędziować (czyli mocniej pochylić nartę)
- uzyskujemy swobodne wygięcie narty pod butem (nie przy wszystkich rozwiązaniach)
- możemy uzyskać lepsze tłumienie drgań

Resztę zostawmy jako niewyjaśnione :)
Pozdr
Marcin

PS: A przykład Alojza dalej jest dla mnie pokazaniem że z płytą jest łatwiej zakrawędziować po prostu. Tak jak łatwo jest wywrócić wyższy klocek, niż niższy, o takiej samej podstawie.

Użytkownik bocian74 edytował ten post 04 maj 2011 - 15:31

  • 1




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych