Skocz do zawartości


Zdjęcie

Speedriding


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 deczko inny

deczko inny
  • Użytkownik
  • 1861 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:czarna d...ziura

Napisano 01 kwiecień 2011 - 12:07

Do tego tematu zmusił mnie Ptytek45 swoimi filmikami :zeby: i nagle przypomniałem sobie o najbardziej czaderskim, oraz "stosunkowo" bezpiecznym, bo przewidywalnym czymś co nie wiem jak nazwać, bo ni to narciarstwo, ni to lotnictwo.
Używa się do tego bardzo małego (1/4 powierzchni paraglida) skrzydła i to wszystko. Skrzydełko wytwarza stosunkowo małą silę nośną, więc na łagodnych stokach tylko mniej się waży.
Czym stromiej i doświadczenie większe, tym bardziej można zaszaleć.
Kilka filmików ustawionych według stopnia zaawansowania speedridingowców. Dla mnie czad absolutny i raczej na pewno spróbuję przy pierwszej nadarzającej się okazji.


Nie można dołożyć więcej filmików wiec jeśli się komuś spodoba, będą ekstremalne, lub jak kto woli ekstremalnie fajne :)
  • 5

#2 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5127 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 01 kwiecień 2011 - 13:09

Cześć
Swietne. Wbrewpozorom zwłaszcza efekt odciażenia na płaskim musi byc ekstra dostęny pratycznie dla każdego.
Pozdro
  • 0

#3 Pit

Pit
  • Administrator
  • 5366 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:ZPY
  • Narty:Dynastar Course 178
  • Imię :Piotr
  • Ulubiony stok:Szczyrk

Napisano 05 kwiecień 2011 - 21:31

Ale to nie ma nic wspólnego z narciarstwem. Raczej z dobrą zabawą. Technika zero. Mnie się personalnie nie podoba. Zresztą nie tylko to.
  • 0

"Trzeba wiele zmienić, by wszystko zostało po staremu"

forum narciarskie, narty, narciarstwo, narciarskie,carving, ski, narty, narty forum, ski-forum, forum narty, dobór nart, ośrodki narciarskie, narciarstwo klasyczne, kaski, freeride, forum narciarskie, artykuły górskie, fotki z gór, gogle narciarskie, urazy, lodowce alpejskie, porady, Tatry, kijki narciarskie, wyjazdy na narty, opinie, stoki narciarskie, Dolomity, skoki narciarskie, orczyki, race, bielizna termiczna, muldy. Porady ekspertów i instruktorów szkół narciarskich. Skala umiejętności narciarskich, kurtki narciarskie, Adam Małysz, buty, zawody, freestyle, dziecko na stoku, zawody Pucharu Świata alpejskiego., wiatr, foki, porady w doborze nart, okulary z filtrem, Beskidy, nauka jazdy na nartach, Podhale, wyciągi, relacje, wiązania narciarskie, rękawiczki narciarskie, kamery, dekalog FIS, śnieg, Sudety, Alpy, górskie wyprawy, Kamil Stoch, portal narciarski, skocznie narciarskie, skipass, wspinaczka, dyskusje narciarskie, kontuzje, opady śniegu, Karkonosze, gondole, ubezpieczenia narciarskie, narty,


#4 Denek

Denek
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Narty:Atomic
  • Imię :Dariusz
  • Ulubiony stok:Czantoria

Napisano 06 kwiecień 2011 - 21:52

Ostatni trochę interesuję się tym tematem. Jedno jest pewne, bez umiejętności jazdy na nartach niemożliwe jest uprawianie tego sportu, wiec jak najbardziej to narciarstwo. W Polsce nawet odbyły się pierwsze mistrzostwa w speedridingu. W Bieszczadach na stoku Laworta jest polska mekka tej dyscypliny. Podobno odczucia jak we śnie :) Zbyt późno się dowiedziałem o tym, że w Polsce jest szkoła, niestety będę musiał z tym zaczekać do następnego śniegu. Póki co zostają filmy na jutjubie :)
  • 0

#5 deczko inny

deczko inny
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 1861 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:czarna d...ziura

Napisano 06 kwiecień 2011 - 22:37

Podobno odczucia jak we śnie


W zasadzie każde dłuższe oderwanie się od gleby może dostarczyć wrażeń jak ze snu, choć rozumiem tych dla których może to być senny koszmar. Po prostu nie wszyscy mają odpowiednie predyspozycje. Ja mam to szczęście, że odrywam się od ziemi przy pomocy różnych urządzeń, więc z mojej perspektywy to małe skrzydełko jest rewelacyjne, pod warunkiem, że znajdzie się odpowiednie miejsce żeby się oderwać, ale też przyziemić, lub przyśnieżyć w jednym kawałku.
To musi być bajer mijać innych narciarzy górą :zeby:
Koniecznie duży ekran.

http://www.youtube.com/watch?v=EVbVCTmHVhk&feature=related

o tych nie wspomnę, bo to trochę inna liga ;)
Koniecznie duży ekran

http://www.youtube.com/watch?v=UwWLnaME0CI&feature=related
  • 0

#6 Kwasny

Kwasny
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Narty:Head mojo 105
  • Imię :Michal
  • Przedstawiciel:www.powder.pl

Napisano 01 maj 2011 - 12:32

jak to sie robi po polsku :)


i w polsce


wiecej na www.powder.pl
pozdr!

Użytkownik Kwasny edytował ten post 01 maj 2011 - 13:22

  • 2

#7 pytek45

pytek45
  • Użytkownik
  • 2358 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Texas Ranger
  • Ulubiony stok:21 Bardonecchia

Napisano 01 maj 2011 - 17:11

jak to sie robi po polsku :)

A do swojego nastepnego filimiku mialem podstawic Roba Dougana a tak plagiat bedzie :thumbsup:
  • 0
So many angles,so many lines.
Dołączona grafika

#8 Denek

Denek
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Narty:Atomic
  • Imię :Dariusz
  • Ulubiony stok:Czantoria

Napisano 15 maj 2011 - 10:04

jak to sie robi po polsku :)
http://www.youtube.com/watch?v=vBgcNdzJOCw

i w polsce
http://vimeo.com/22660391

wiecej na www.powder.pl
pozdr!




SUPER! fajnie, że w Polsce już są śmiałkowie, którzy uprawiają tę odlotową zabawę. Wyczytałem w necie, że speedriding to w 'większej połowie' jazda na nartach. Ten przedstawiony filmik to zalatuje na speedflying, gdzie narty są potrzebne do lądowania i startu.. Macie jakieś filmiki z prawdziwego speedridingu? tzn..takie przedstawiające jazdę na stoku a nie tylko sam lot. Bardzo mnie ciekawi jak to wygląda z bliska...

Jak długo trwa nauka, tak żeby można było w Alpach pojeźdić i sie nie zabić?
  • 0

#9 deczko inny

deczko inny
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 1861 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:czarna d...ziura

Napisano 15 maj 2011 - 23:01

jak to sie robi po polsku :)
wiecej na www.powder.pl
pozdr!


Świetne :uklon2: nie przypuszczałem, że tak śmigacie na ojczystej ziemi.

Macie jakieś filmiki z prawdziwego speedridingu? tzn..takie przedstawiające jazdę na stoku a nie tylko sam lot. Bardzo mnie ciekawi jak to wygląda z bliska...


Tu masz pierwszy z brzegu z "nauki"

http://www.youtube.com/watch?v=iFd4W74yFgY

Jak długo trwa nauka, tak żeby można było w Alpach pojeźdić i sie nie zabić?


Żeby utrzymać skrzydło nad głową i sterować nim podejrzewam, że szybciutko. Jeśli nie miało się wcześniej doświadczenia z paraglidingiem to doradzam samodzielne próby, bo można zrobić sobie kuku.
  • 0

#10 gajowy01

gajowy01
  • Użytkownik
  • 181 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Krzysztof
  • Ulubiony stok:...alpejski ;)
  • Właściciel:+
  • Instruktor:+

Napisano 16 maj 2011 - 07:37

Nie znam się na tym wcale ale polecam przeglądnięcie tej strony:
http://www.prowing.pl/ lub to http://www.speedriding.pl/
strona w zasadzie komercyjna ale mnie trochę rozjaśniła w głowie co jest co itd. :)

Jest coś o różnych odmianach zabawy ze skrzydłem/latawcem etc., parę opisów zbliżonych do definicji.
Na razie po pobieżnym przeglądnięciu, wniosek mam taki, że to jednak głównie zabawa z wiatrem jest istotna i pewnie trudniejsza.
Wydaje mi się też że jakimś fajnym i bezpiecznym wstępem do tej zabawy jest coś co oni nazywają snowglidingiem (?)
Jak zwał tak zwał, ale faktem jest, że "to mnie excajtuje" też ;)
...chociaż piszą:
SPEEDRIDING JEST SPORTEM EKSTREMALNYM I NIE NALEŻY UPRAWIAĆ GO NA WŁASNĄ RĘKĘ
  • 0

#11 Kwasny

Kwasny
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Narty:Head mojo 105
  • Imię :Michal
  • Przedstawiciel:www.powder.pl

Napisano 25 maj 2011 - 15:44

Hej
Niema scislej definicji speedridingu, czegos takiego ze w polowie powinno sie jezdzic...
jest jedna zasada
speedriding- odpalany z nartami, skrzydla 8-12 m2
speedflying- odpalany z buta, skrzydla 12-14 m2
kazdy lata/jezdzi jak lubi i jakie ma przedewszystkim warunki sniegowe
po twardym lepiej nie jezdzic, a jaka zima byla kazdy wie :)
dla mnie najlepsza zmiana jest takie zaplanowanie trasy zeby byc jak najnizej ziemi,na centy, na pelnej pycie caly czas, touch and go z niskimi, ostrymi zwrotami metr od sniegu, skal, drzew
to jest dla mnie speedriding


jezdzic wiecej mozna oczywiscie tak jak smigalismy w u prowinga, takie sa poczatki jesli ktokolwiek chcial by sprobowac tego sportu
do takiego skila mozna sie wyszkolic bardzo szybko zaledwie w weekend.



jednak jesli chodzi o latanie w trudnym gorskim terenie to trzeba miec spore doswiadczenie czy to na spadochronach,paralotniach ale tez meteo i freeride
tak wiec nie jest to sport dla kazdego i nie polecam nikomu z rodziny :) latwo przylozyc jak ma sie niepokolei... ;>
a do zjezdzania ze szczytow gdzie nachylenie siega 50 stopni eh potrzeba gory, warunu i skila na poziomie mistrza swiata... na swiecie potrafi to moze! 10 ludzi!
nie robcie tego w domu ;)
jedyna opcja na start to prowing i kursy na laworcie
peace!
  • 2

#12 Denek

Denek
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Narty:Atomic
  • Imię :Dariusz
  • Ulubiony stok:Czantoria

Napisano 07 czerwiec 2011 - 07:48

Hej
Niema scislej definicji speedridingu, czegos takiego ze w polowie powinno sie jezdzic...
jest jedna zasada
speedriding- odpalany z nartami, skrzydla 8-12 m2
speedflying- odpalany z buta, skrzydla 12-14 m2



Jednak prekursorzy tego sportu Francuzi, twierdza że speedriding polega na zjeżdżaniu na nartach ze szczytów gór, skrzydło umożliwia skok lub zlot z urwisk napotkanych na trasie zjazdu, oraz długich lotów nad zboczem. Na mistrzostwach świata, które odbyły się we Francji (Samoes) najbardziej techniczną konkurencją, która decyduje o zwycięstwie jest zjazd tzw " time ride' Zawodnik(rider) zjeżdża z góry wykonując popisowe zakręty w żlebach( freeriding) i tp. Ma na o 3 min nie wiecej... Oceniana jest płynność jazdy i prowadzenia skrzydła. Jazda na tzw. krechę z nartami i podskakiwanie na muldach to podstawówka... Odpowiedni dobór wielkości skrzydła to podstawa, skrzydło nie powinno swoją nośnością przeszkadzać zawodnikowi podczas zjazdu, chodzi o to by jak najdłużej mieć kontakt z podłożem. powyższy tekst jest przetłumaczony w skrócie ze strony zawodów w Samoes...

ps. Rozmawiałem tel z instruktorem z Prowing, który potwierdził powyższą tezę. Dodał, że często podczas zjazdu rider musi zwolnić do prędkości minimalne, po czym ponownie ruszyć do przodu, nie można doprowadzić do tego aby skrzydło spadło za plecami, więc wyczucie skrzydła w koordynacji z techniką narciarską jest podstawową umiejętnością, bez której nie można bezpiecznie uprawiać speedridingu. Nauka to mozolny trening w każdych warunkach górskich. Oczywiście w tym wszystkim nie można pominąć paralotniarstwa, które także w pewnym sensie jest podstawą podczas uprawiania "bezpiecznego speedridingu"

pozdrawiam Denek

Użytkownik jabol edytował ten post 07 czerwiec 2011 - 08:08

  • 2

#13 Kwasny

Kwasny
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Narty:Head mojo 105
  • Imię :Michal
  • Przedstawiciel:www.powder.pl

Napisano 12 czerwiec 2011 - 09:25

Zgadzam sie z toba Denku w 100 %
"free ride" to najpiekniejsza konkurencja, nie jakies jezdzenie miedzy flagami.
Jak wiemy wszyscy ostatnie 2 zimy nie zorpieszczaly nas i sniegu nawet w alpach nie bylo, tak jak mowilem bez warunu ciezko pojezdzic bo po zaoranym czy po kalabrakach, lodzie , tak samo jak we freeridzie przyjemnosc jest srednia, lepiej odkleic sie centa od ziemi i leciec gladziutko, niz walczyc z nartami po zaoranym... pozatym pasowalo by skrzydelko w rozmiarze 8 m2 na stoki o nachyleniu kolo 40 stopni, a na takich latamy najczesciej.
speed u nas to ciezki temat ze wzgledu na brak alpejskich stokow :/ bylem w gorach praktycznie w kazdy weekend uwierz mi z pogoda nie wygrasz.
wedlug ciebie to juz speedriding? umiejetnosc szybkiego zatrzymania to podstawa jak i trzymanie szmaty nad glowa jadac z mala predkoscia.


a tataj owe samoens



skrzydelka maja potezne mozliwosci i ciesze sie ze nosze takowe w plecaku , to jest najpieknieksza rzecz jakiej sprobowalem w zyciu...
a jak sie to zowie to mi lata heh
Peace!
  • 0

#14 grosse24

grosse24
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Arek

Napisano 03 styczeń 2014 - 19:06

Cześć smile.png

Szukam chętnych na kurs speedridingowy. Chciałbym zacząć przygodę z połączeniem nart i małego skrzydła. Dogadałem się z dobrym instruktorem że jeżeli będzie kilka osób to cena za kurs będzie mniejsza więc szukam chętnych którym same narty przestają wystarczać lub chcieliby spróbować czegoś innego :P Dodatkowym atutem jest to że przed sezonem zakupiłem swój sprzęt tj (skrzydło i uprząż) więc po dogadaniu będzie też taniej polatać na moim skrzydle niż wynajmować lub wypożyczać od instruktora. W razie pytań odpowiem lub tel 788 885 963 


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych