Skocz do zawartości

Zdjęcie

WYCIĄGI - NOSTALGIA

• Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
79 odpowiedzi w tym temacie

#61 Mostostal

Mostostal
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 34 postów
  • Narty:ELAN MBX
  • Ulubiony stok:Szczyrk

Napisano 17 październik 2013 - 11:41

Witam po dłuższej przerwie....

Słabo tu się dzieje... ale może nadchodzący sezon nieco poprawi sytuację... ;-)

Na początek kolejna "znajdka" z sieci. Dobrze ryjąc po kronikach PKF znalazłem taki kwiatek:

http://www.kronikarp...,53663,strona-4

4196805600_1382006828_thumb.jpg

Krótko ale za to jak miło... łezka w oku się kręci. To były czasy...!  ;-)

Przy okazji ponowię prośbę do Wszystkich Forumowiczów o zdjęcia, wycinki prasy itp dotyczące dawnego GON'u tj wyciągów w Czyrnej, ale tylko sprzed modernizacji w roku 80 czyli przebudowy wyciągów na podwójne. Najbardziej poszukuję zdjęć,

na których będzie widoczny wyciąg nr 1, czyli ten krótszy (starszy), który kiedyś kończył się na Młakach.

opis.JPG

Użytkownik Mostostal edytował ten post 17 październik 2013 - 11:47

• 3

#62 J@n

J@n
  • Administrator
  • 6992 postów
  • Narty:Grizzly
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 23 październik 2013 - 07:42

Witam po dłuższej przerwie....

Słabo tu się dzieje... ale może nadchodzący sezon nieco poprawi sytuację... ;-)

wtaj - pisz conieco to będzie się działo, jakie plany na sezon ?

• 1
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#63 Mostostal

Mostostal
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 34 postów

Napisano 04 listopad 2013 - 13:59

Plany..? Cóż.. ja jestem wierny... oczywiście Szczyrk. Po pierwsze jestem wierny temu ośrodkowi. choć nie powiem, bywałem tu i tam ale jednak tylko w Szczyrku czuję się jak w domu. Po drugie tylko SON póki co oferuje względny brak kolejek do wyciągów oraz stoki bez brylujących kapeluchów i familiady. Po trzecie lubię różnorodność tras a uważam, że w Polsce tylko Szczyrk no i ewentualnie Korbielów mogą się takimi pochwalić.

Po czwarte muszę pojawić się w Bielsku lub Katowicach aby wszcząć procedurę ratowania najstarszego wyciągu orczykowego Muller GMD na Dolinach. Z pewnych źródeł dochodzą mnie słuchy, że COS ma zamiar go zlikwidować lub zastąpić jakimś nowym plastikiem. Krótko mówiąc "wara od Mullera"!

Mam przygotowaną dokumentację wyciągu, masę zdjęć i niemal całą jego historię. Wysyłałem już to wszystko na maile  do wszystkich placówek Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków ale oczywiście bez odzewu. Będzie trzeba osobiście się tam pojawić.

Po szóste... chcę się przejechać nowym Leitnerem na Skrzyczne. Akurat w tym przypadku cieszę się ze zmiany wyciągu na nowy. Żal mi oczywiście tych starych pojedynczych krzeseł bo miały klimat, ale te podwójne to porażka. Wlokło się to pod górę jak żółw... Nie lubiłem tego wyciągu a z resztą nie przedstawiał sobą żadnej wartości sentymentalnej. Życzę COSowi aby wymienił na taki sam także odcinek dolny.

Niestety z racji przymusu podporządkowania się rygorom "ferii" będziemy nartować w końcu stycznia. Cóż.. taka kolej rzeczy.. ;-)

Pozdrawiam wszystkich!

• 0

#64 mig

mig
  • Użytkownik
  • 426 postów
  • Ulubiony stok:bliski
  • Serwisant:w piwnicy
  • Pracownik:U siebie

Napisano 04 listopad 2013 - 16:34

Przy okazji ponowię prośbę do Wszystkich Forumowiczów o zdjęcia, wycinki prasy itp dotyczące dawnego GON'u tj wyciągów w Czyrnej, ale tylko sprzed modernizacji w roku 80 czyli przebudowy wyciągów na podwójne. Najbardziej poszukuję zdjęć,

na których będzie widoczny wyciąg nr 1, czyli ten krótszy (starszy), który kiedyś kończył się na Młakach.

Znalazłem tylko ten dłuższy - siegajacy na Hale.  No i tylko w tle...

https://plus.google....851620210639063

Pozdrawiam

Michał

Użytkownik mig edytował ten post 04 listopad 2013 - 16:34

• 1

#65 Mostostal

Mostostal
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 34 postów

Napisano 04 listopad 2013 - 20:45

Dziękuję....!

• 0

#66 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 2517 postów
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 16 listopad 2013 - 14:43

Dziękuję....!

good job!!!

http://hosted.ap.org...EMPLATE=DEFAULT

• 0
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#67 SNOWBEAR

SNOWBEAR
  • Użytkownik
  • 58 postów
  • Narty:LUSTI

Napisano 16 listopad 2013 - 19:45

Panowie wrzucam kilka fotek z Wielkiej Sowy niedaleko Dzwirżoniowa na Dolnymśląsku. Opuszczony wyciąg super trasa ale podobno się nie opłacało... w tych budynkach i po lesie w koło leży pełno resztek wyciągu. Jak byłem tam w lecie to leżały i plastikowe i drewniane kotwice a w tych budynkach całe szafy z resztkami narzędzi strach patrzeć jak wszystko rozkradzone i zdewastowane...

Załączone pliki

• 2

#68 Mostostal

Mostostal
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 34 postów

Napisano 19 listopad 2013 - 02:27

Wow!

Widziałem gdzieś w sieci, na jakimś blogu nieco o Wlk. Sowie. Niestety zajęli się nią złomiarze i innej maści niszczyciele. Podzieliła los Zapalenicy i wyciągu "Stary" w Suchej Dolinie (zdjęcia na dole z czasów świetności).

Wielką Sowę obsługiwały dwa Mostostale WN1000. Zbudowane w latach 70, dokładnie nie wiem kiedy. Były to wyciągi typu II, czyli takie jak na Skrzycznem czy w Brennej. Bębny już bez logo PIS.

Doprawdy żal zad ściska jak to się wszystko marnuje.. ;-(

Dzięki za posty!

Załączony plik  GMDMostostal Eliaszówka.jpg   104 KB   9 Ilość pobrańZałączony plik  24.-Eliaszowka-wyciag.jpg   31,96 KB   8 Ilość pobrań

Użytkownik Mostostal edytował ten post 19 listopad 2013 - 02:29

• 2

#69 maxbmx

maxbmx
  • Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 20 luty 2015 - 22:47

Wielki szacunek dla Pana za tak ciekawe znaleziska. Nawet nie wiedziałem, że wyciąg na Dolinach jest najstarszym w Polsce. Teraz zupełnie inaczej będę nim jeździć :-) 

Czy coś jeszcze ciekawego jest do zwiedzenia w okolicach Skrzycznego?

• 0

#70 SoseN

SoseN
  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 02 październik 2017 - 20:50

Witam pana Pawła, bardzo ciekawe znaleziska, mam nadzieję że mały syn się dobrze czuje. Teraz coś co może pana zaciekawić. Jestem synem właściciela wyciągu narciarskiego "Kalnica" w bieszczadach. Wprawdzie nie jest tak stary jak te wszystkie wyciągi tutaj wymieniane, ale myślę że warty uwagi.

Wyciąg został wybudowany w 85 roku, na zamówiwnie kopalni Bogdanka, być może jako dodatek do ośrodka Bogdanka, także w Kalnicy. Miał wtedy coś około 400 metrów,i stał na działce mojrgo dziadka, górala który przybył z zakopanego i zamieszkał w Bieszczadach. Zdjęć z tamtych czasów nie mam :( Jakiś czas później wyciąg został przeniesiony 100 m. W bok, oraz przedłużony na 622 metry, co wiązało się z dodaniem podpór trasowych. Stoji sobie na tym miejscu do dzisiaj. Jakbyś chciał, to posiadam dokumentację techniczną z tamtych czasów, oraz obecną.

Tak poza tematem, aż łezka leci na myśl stojących wyciągów, takich jak choćby kotelnica na gubałówce, mostostal wn 1000, rok budowy 77.(moja rodzina ma przyciąganie do wyciągów bo w tamtych czasach aż 4 należały do śp. mojego dalekiego wujka). Oprócz kotelnicy stoją jeszcze resztki jakiegoś starego wyciągu z podporami bramowymi. I jeszcze jedno pytanie. Wcześniej wspominałeś o wyciągu w huzelach. Niestety jest już zarośnięty, i nieczynny. Niewiedziałem że jest taki stary.
Co ciekawe, kopalnia Bogdanka, dawny posiadacz wyciągu w kalnicy miała własnej produkcji ratrak.

Użytkownik SoseN edytował ten post 02 październik 2017 - 21:03

• 1

#71 SoseN

SoseN
  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 03 październik 2017 - 08:32

Tutaj pare zdjęć z gubałówki.nie wiesz może co to za wyciąg, ten który już nie ma liny?

Załączone pliki

• 1

#72 J@n

J@n
  • Administrator
  • 6992 postów

Napisano 03 październik 2017 - 11:24

Witaj SoseN na naszym forum, niestety Paweł (Mostostal) przestał do nas zaglądać.

Niestety także wyciągi orczykowe odchodzą powoli ale nieubłagalnie do muzeum.

Duże i liczące się ośrodki narciarskie wymieniają je na wyprzęgane krzesła z osłoną i podgrzewanym siedzeniem.

Zobacz w Szczyrku: Zapalenica , Beskidek, Hondarski  zlikwidowane, Beskid i Górnicze przebudowane, za kilka lat pozostanie tylko wyciąg na Dolinach

• 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#73 SoseN

SoseN
  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 03 październik 2017 - 16:55

Niestety, ale zawsze jakieś zostaną, wprawdzie większe ośrodki, będą wymieniać na wygodne krzesła, ale są mniejsze ośrodki, na których stoją wyciągi orczykowe,  choćby sabat krajno koło Kielc, 2 nowe pomy, jeden ruchomy chodnik, 3 ratraki pistenbully 300, dobre położenie, wiedzie im się dobrze, ale górka dosyć mała, więc krzesło niekoniecznie by miało sens. Są mniejsze ośrodki, na których myślę że zostaną wyciąg orczykowe.

• 0

#74 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 3182 postów

Napisano 03 październik 2017 - 17:28

Tutaj pare zdjęć z gubałówki.nie wiesz może co to za wyciąg, ten który już nie ma liny?

A nie jest wyciąg na Kotelnicę? Na zdjęciu córka z "chłopakiem" w 1997. https://photos.app.g...U5W5R1jAkRFPsU2

Użytkownik o_andrzej edytował ten post 03 październik 2017 - 17:29

• 0

#75 SoseN

SoseN
  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 03 październik 2017 - 21:05

A nie jest wyciąg na Kotelnicę? Na zdjęciu córka z "chłopakiem" w 1997. https://photos.app.g...U5W5R1jAkRFPsU2

Wiem, że to Kotelnica, już wcześniej napisałem, że wyciąg był posiadaniu mojego dalekiego wujka, chodziło mi o to co to za wyciąg, ten koło kotelnicy, z którego wysłałem zdjęcie podpory. Wygląda podobnie do tego które jest w poście pawła na górze strony. 

• 0

#76 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 3182 postów

Napisano 04 październik 2017 - 14:47

Niestety nie wiem. A w nostalgicznym temacie dawnych wyciągów mogę dorzucić ten w Szczawie (Beskid Wyspowy obok Gorców). Nigdy nie był to jakiś szał, ale działał i ludzie z niego korzystali. Nawet planowano przedłużyć go na Polanki. Ale chyba lokalsi się nie dogadali. A z wyciągu zostało to: https://photos.app.g...oaZP4IxkLBMtNn1

• 1

#77 J@n

J@n
  • Administrator
  • 6992 postów

Napisano 05 październik 2017 - 06:59

Tu też był fajny, długi orczyk ale już go zmienili na kanapy

csm_16_all_Sessel-Curtinella_d2afcd7808.

gallery_10_302_27150.jpg

• 0
Dołączona grafika

#78 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 2517 postów
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 05 październik 2017 - 13:12

gdzie to jest?

• 0
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#79 J@n

J@n
  • Administrator
  • 6992 postów

Napisano 05 październik 2017 - 13:27

gdzie to jest?

to jest tam gdzie Michał pracuje jako kopacz dołów w śniegu :D

gallery_10_302_150152.jpg

• 2
Dołączona grafika

#80 Michał

Michał
  • Użytkownik
  • 1154 postów
  • Narty:Stoeckli Spirit Globe / Head Monster M77 / Kaestle BMX108

Napisano 05 październik 2017 - 21:03

Mocne :)

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych