Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zjazd z Rysów -


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 peregrin

peregrin
  • Użytkownik
  • 183 postów
  • Skąd:Katowice
  • Imię :Maciek

Napisano 01 marzec 2010 - 12:16

Cześć

krótka relacja z wycieczki narciarskiej na Rysy:

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pobudzeni majową witalnością i zachęceni sprzyjającą aurą postanowiliśmy uderzyć "tej ostatniej niedzieli" na Rysy. Pomimo wyjazdu o 3.30 i startu o 7.00 z Palenicy, na Rysach po różnych perturbacjach zameldowaliśmy się dopiero około 17. W sam raz na burzę… Zjazd rysą w mleku i przy grzmotach to całkiem ciekawe doświadczenie. Na szczęście czym niżej tym lepiej i o 22.00 dobijamy szczęśliwie do Palenicy. Bardzo fajna wycieczka; skiturowców spotkanych moc (pozdrowienia dla Pana Dyrektora :thumbsup: ), lawiny walące z Kotła Kazalnicy, dwukrotna ewakuacja przed lawino-zsuwami i całkiem fajne warunki śniegowe przy zjeździe sprawiają, że myślami dalej jestem w okolicach Czarnostawiańskiego Kotła.... Krótka relacja:

Poranny, rozruchowy spacerek asfaltem i warunki pogodowe nastrajają optymistycznie

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Śniadanko w "pięknych okolicznościach przyrody". Z Andyxem i Bez-nart-nym Marcinem czekamy na resztę ekipy. Przy okazji pałaszowania jajecznicy kibicujemy czwórce wspinaczy dochodzącej do Hińczowej Przełęczy. Hmmm, będą zjeżdżać? To podobno najpiękniejszy zjazd w Polsce... Cóż, może i piękny ale świadomość, że każda wywrotka grozi 300-metrowym lotem, póki co skutecznie mnie zniechęca do spróbowania. Może kiedys...

Dołączona grafika

Podejście na próg Czarnego Stawu

Dołączona grafika

Czarny Staw i polska „ściana ścian”

Dołączona grafika

Sypie się zewsząd i to dość regularnie…

Dołączona grafika

hmmm, z uwagi na późną porę i operujące słońce - Panta Rhei – wszystko płynie…

Dołączona grafika

poglądowe filmiki:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Czarny Staw zostaje pod stopami; dochodzimy do Buli pod Rysami. Myśli same krążą wokół lawiny z 2003…

Dołączona grafika

A tymczasem chmur coraz więcej…

Dołączona grafika

rest przy początku rysy

Dołączona grafika

W rysie mijanka z Panem Dyrektorem (technika no, no :thumbsup: ) z którym to miło sobie wcześniej pogawędziliśmy przy schronie

Dołączona grafika

rysą mozolnie w górę…

Dołączona grafika

Świerszczu i Kwaśny przy końcu rysy

Dołączona grafika

Andyx szczytuje. W oddali słychać grzmoty… Hmmm….

Dołączona grafika

Robi się nie fajnie, zaczyna padać deszcz; zjeżdżamy rysą ścigając się z burzą. Pierwsze kilka metrów to właściwie zsuw po betonowo-lodowej rynnie. Przy Buli przejaśnia się i wreszcie można poszaleć

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Kolacja w pustym Moku i o 22.00 docieramy do parkingu

Dołączona grafika

Udział wzięli (od lewej): Andyx, Bez-nart-ny Marcin, Świerszcz, Kwaśny, Dominika i ja. Trasa zjazdu w tle :thumbsup:

Dołączona grafika

pozdrawiam
  • 3

#2 Osetia

Osetia

    "Królowa Trolka"

  • Użytkownik
  • 1987 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:SO
  • Imię :Trolka

Napisano 01 marzec 2010 - 12:44

Znowu pięknie... Wiesz jesteś jak wirus :thumbsup: zarażasz skitourami!!!! A "najgorsze" jest to, że czytając i oglądając Twoje kolejne relacje zwyczajnie chce się być zarażonym...

Dziękuję!
Ola
  • 0

#3 Tadeusz T

Tadeusz T
  • Użytkownik
  • 404 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Dynastar CR74 pro 178 cm, Voelkl Racetiger SL 165 cm

Napisano 01 marzec 2010 - 16:42

Cześć!
O kurcze! Jak się idzie latem, to nawet do głowy nie przychodzi myśl, że tamtędy można zjechać na nartach.
Szliście cały czas na butach. Rozumiem, że jak jest tak stromo, to wchodzenie na fokach jest bardziej męczące???
Czy podobnie by było przy wejściu na Karb od strony Czarnego Stawu???
Zjazd z Karbu mam zaliczony, niestety na łatwą stronę, a nie do Czarnego. :thumbsup:
Pozdrawiam.
Tadek.
  • 0
Tadek
Forum narciarskie kochamnarty :-))

#4 peregrin

peregrin
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 183 postów
  • Skąd:Katowice
  • Imię :Maciek

Napisano 01 marzec 2010 - 17:11

Cześć!
O kurcze! Jak się idzie latem, to nawet do głowy nie przychodzi myśl, że tamtędy można zjechać na nartach.
Szliście cały czas na butach. Rozumiem, że jak jest tak stromo, to wchodzenie na fokach jest bardziej męczące???


Cześć,
z uwagi na to, że akcja działa się w maju - aż do Czarnego Stawu szliśmy na nogach. Od Czarnego aż do mnie więcej Buli pod Rysami na fokach. Pod samą bulą założyłem raki, coby nie wyjechać z tymi zsuwami co na filmikach pomykają. Samą rysą już z buta - za stromo na foki

Czy podobnie by było przy wejściu na Karb od strony Czarnego Stawu???
Zjazd z Karbu mam zaliczony, niestety na łatwą stronę, a nie do Czarnego. :thumbsup:


Podejście znad Czarnego na Karb jest spokojnie do zrobienia na fokach - jest tam trochę mniej stromo i bardzo szeroko - można zasuwać na fokach zakosami.

Generalnie to czy idziesz na fokach czy z buta określa przedewszystkim śnieg - jeżeli jest głęboki i zapadający - tylko foki. No chyba, że jest bardzo stromo, wąsko lub lawiniasto

Zjeżdżałem z Karbu na stronę Czarnego kilka razy - najstromsze miejsce znajduje się mniej więcej w połowie żlebu - myślę, że ma około 40stopni - jest natomiast szeroko co umożliwia szybszą jazdę.
Niestety na Karbie rzadko można spotkać dobre warunki śniegowe - jak jest śnieg to jest lawiniasto, a z kolei na wiosnę najczęściej jest bardzo powytapiane

pozdrawiam
  • 1

#5 Ewa13

Ewa13
  • Użytkownik
  • 64 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Narty:Salomon GT PRO 24
  • Imię :Ewa
  • Ulubiony stok:Pilsko

Napisano 01 luty 2011 - 10:48

Cześć

krótka relacja z wycieczki narciarskiej na Rysy:

Czarny Staw zostaje pod stopami; dochodzimy do Buli pod Rysami. Myśli same krążą wokół lawiny z 2003…

Dołączona grafika



jestem pod wielkim wrazeniem posta no iwaszej ekipy;) :thumbsup: co prawda post zamieszczony dawno, ale zapiera dech w piersiach.

szcerze skitury musze sobie sprawic, jazda po niezbadanych terenach, jest przyjemniejsza niż przygotowane przepełnione stoki;)
  • 0
-------------------
Pozdrawiam
Ewa

#6 peregrin

peregrin
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 183 postów
  • Skąd:Katowice
  • Imię :Maciek

Napisano 01 luty 2011 - 17:20

jestem pod wielkim wrazeniem posta no iwaszej ekipy;) :thumbsup: co prawda post zamieszczony dawno, ale zapiera dech w piersiach.

szcerze skitury musze sobie sprawic, jazda po niezbadanych terenach, jest przyjemniejsza niż przygotowane przepełnione stoki;)


Dzięki! Na Rysy spokojnie można uderzać ze zjazdowymi nartami - i tak większość podejścia wykonuje się z nartami na plecach. Niektórzy wnoszą tam zresztą specjalnie freeridowe narty, żeby dać ognia przy zjeździe ;)

Najlepsza pora na zjazd to wiosna; u góry dość stromo (45st) i wąsko (3-4m), za to od wylotu Rysy powyżej Buli jazda długim skrętem na pełnym gazie.
Pamiętaj, że kluczem są warunki w Rysie; jeżeli jest miękki śnieg jazda jest ekstra, przy twardym trzeba uważać aby nie polecieć (wypadki śmiertelne wskutek poślizgnięcia i upadku). Przy twardym śniegu czekan i kask moim zdaniem konieczne.

Jeżeli miałbym komuś polecić - sugerowałbym zacząć od Niżnych Rysów. Zjazd równie długi i piękny (dla mnie może nawet bardziej niż Rysy), a sporo łatwiejszy i bez przykrych konsekwencji jakimi może grozić gleba w Rysie

Powodzenia!

PS. Pamiętaj, że Rysy i Niżne Rysy to już prawdziwie wysokogórskie narciarstwo - z wszystkimi jego aspektami - musisz być świadoma niebezpieczeństwa lawin (ABC niezbędne!!!), spadających kamieni, zmiennych warunków etc.
  • 3

#7 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5124 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 01 luty 2011 - 22:58

Cześć

Dzięki! Na Rysy spokojnie można uderzać ze zjazdowymi nartami - i tak większość podejścia wykonuje się z nartami na plecach. Niektórzy wnoszą tam zresztą specjalnie freeridowe narty, żeby dać ognia przy zjeździe ;)

Najlepsza pora na zjazd to wiosna; u góry dość stromo (45st) i wąsko (3-4m), za to od wylotu Rysy powyżej Buli jazda długim skrętem na pełnym gazie.
Pamiętaj, że kluczem są warunki w Rysie; jeżeli jest miękki śnieg jazda jest ekstra, przy twardym trzeba uważać aby nie polecieć (wypadki śmiertelne wskutek poślizgnięcia i upadku). Przy twardym śniegu czekan i kask moim zdaniem konieczne.

Jeżeli miałbym komuś polecić - sugerowałbym zacząć od Niżnych Rysów. Zjazd równie długi i piękny (dla mnie może nawet bardziej niż Rysy), a sporo łatwiejszy i bez przykrych konsekwencji jakimi może grozić gleba w Rysie

Powodzenia!

PS. Pamiętaj, że Rysy i Niżne Rysy to już prawdziwie wysokogórskie narciarstwo - z wszystkimi jego aspektami - musisz być świadoma niebezpieczeństwa lawin (ABC niezbędne!!!), spadających kamieni, zmiennych warunków etc.

Maćku wilekie dzieki za ten post. Każde jego słowo jest warte stu innych na każdym forum. Lakoniczność i pełny profesjonalizm jednocześnie.
Najuniżeniej pozdrawiam
  • 0

#8 Ewa13

Ewa13
  • Użytkownik
  • 64 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Narty:Salomon GT PRO 24
  • Imię :Ewa
  • Ulubiony stok:Pilsko

Napisano 02 luty 2011 - 08:57


jestem pod wielkim wrazeniem posta no iwaszej ekipy;) :thumbsup: co prawda post zamieszczony dawno, ale zapiera dech w piersiach.

szcerze skitury musze sobie sprawic, jazda po niezbadanych terenach, jest przyjemniejsza niż przygotowane przepełnione stoki;)


Dzięki! Na Rysy spokojnie można uderzać ze zjazdowymi nartami - i tak większość podejścia wykonuje się z nartami na plecach. Niektórzy wnoszą tam zresztą specjalnie freeridowe narty, żeby dać ognia przy zjeździe ;)

Najlepsza pora na zjazd to wiosna; u góry dość stromo (45st) i wąsko (3-4m), za to od wylotu Rysy powyżej Buli jazda długim skrętem na pełnym gazie.
Pamiętaj, że kluczem są warunki w Rysie; jeżeli jest miękki śnieg jazda jest ekstra, przy twardym trzeba uważać aby nie polecieć (wypadki śmiertelne wskutek poślizgnięcia i upadku). Przy twardym śniegu czekan i kask moim zdaniem konieczne.

Jeżeli miałbym komuś polecić - sugerowałbym zacząć od Niżnych Rysów. Zjazd równie długi i piękny (dla mnie może nawet bardziej niż Rysy), a sporo łatwiejszy i bez przykrych konsekwencji jakimi może grozić gleba w Rysie

Powodzenia!

PS. Pamiętaj, że Rysy i Niżne Rysy to już prawdziwie wysokogórskie narciarstwo - z wszystkimi jego aspektami - musisz być świadoma niebezpieczeństwa lawin (ABC niezbędne!!!), spadających kamieni, zmiennych warunków etc.


Dziekuje za rady. Cenne.
Ja czuje respekt przed górami, w Tatrach bardzo często bywam, zawsze kiedy wychodze mam pełen zestaw potrzebnych - przydatnych rzeczy, zaczynajac od czołówki kończąc na czekoladzie.

wysokogórskie narciarstwo jest wielkim wyzwaniem, zdaję sobie równiez sprawę jakim jest niebezpiecznym.

dzieki!!
  • 0
-------------------
Pozdrawiam
Ewa

#9 deczko inny

deczko inny
  • Użytkownik
  • 1860 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:czarna d...ziura

Napisano 02 luty 2011 - 12:11

Muszę robić za papugę, bo deczko nieśmiały jest :hysterical:
Może kiedyś będzie mógł dołączyć do Was Maciek, bo czy Bacteria by chciała tego nie wiem. Koleś szwendoli się ciągle po tych Taterach. Na razie ze skiturowego sprzętu narciarskiego dorobił się kijków, więc musiał by na dupsku zjeżdżać za Wami, ale może w przyszłości go weźmiecie? Twardy zawodnik jest, aczkolwiek trochę dziwny. Zamiast jak cywilizowany człowiek zostać w Białej Farmie, wyruszył w nocy w Tatry :eek:
Załączony plik  SNB10028.jpg   137,19 KB   44 Ilość pobrańZałączony plik  SNB10015.jpg   101,19 KB   53 Ilość pobrań Załączony plik  SNB10021.jpg   127,67 KB   54 Ilość pobrańZałączony plik  to nie Maciek.jpg   77,79 KB   43 Ilość pobrań

Ja też bym chętnie..... jakby mnie wynieśli.
  • 4

#10 peregrin

peregrin
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 183 postów
  • Skąd:Katowice
  • Imię :Maciek

Napisano 04 luty 2011 - 00:05

Muszę robić za papugę, bo deczko nieśmiały jest :hysterical:
Może kiedyś będzie mógł dołączyć do Was Maciek, bo czy Bacteria by chciała tego nie wiem. Koleś szwendoli się ciągle po tych Taterach. Na razie ze skiturowego sprzętu narciarskiego dorobił się kijków, więc musiał by na dupsku zjeżdżać za Wami, ale może w przyszłości go weźmiecie? Twardy zawodnik jest, aczkolwiek trochę dziwny. Zamiast jak cywilizowany człowiek zostać w Białej Farmie, wyruszył w nocy w Tatry :eek:
Załączony plik  SNB10028.jpg   137,19 KB   44 Ilość pobrańZałączony plik  SNB10015.jpg   101,19 KB   53 Ilość pobrań Załączony plik  SNB10021.jpg   127,67 KB   54 Ilość pobrańZałączony plik  to nie Maciek.jpg   77,79 KB   43 Ilość pobrań

Ja też bym chętnie..... jakby mnie wynieśli.


No pięknie! Chociaż...

...chodzenie zimą po zaśnieżonych Tatrach bez nart jest trochę jak chodzenie pieszo po autostradzie. Bez sensu ;)

Powiadam: zrzuć łuski z oczu i przejdź na skiturową stronę Mocy!

Fajne fotki - to gdzieś na Granatach? Kulczyński?

pzdr
  • 0

#11 Ewa13

Ewa13
  • Użytkownik
  • 64 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Narty:Salomon GT PRO 24
  • Imię :Ewa
  • Ulubiony stok:Pilsko

Napisano 04 luty 2011 - 08:34

ja mysle ze Granaty :)

źleb jest trochę bardziej na lewo:)
  • 0
-------------------
Pozdrawiam
Ewa

#12 peregrin

peregrin
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 183 postów
  • Skąd:Katowice
  • Imię :Maciek

Napisano 04 luty 2011 - 08:56

ja mysle ze Granaty :)

źleb jest trochę bardziej na lewo:)


No to pewnie Żleb Staniszewskiego

pzdr
  • 0

#13 bacteria

bacteria
  • Użytkownik
  • 741 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Narty:Lusti PCT 2014/2015
  • Imię :Justyna

Napisano 04 luty 2011 - 15:11

Brawo: Granaty!!! :thumbsup: Granat skrajny :rotfl2:
  • 0

#14 rossignol

rossignol
  • Użytkownik
  • 1996 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Leszek

Napisano 29 maj 2011 - 08:36

Teraz jest pora by pooglądać piękne relacje Peregrina.

Może ktoś ma podobne fotorelacje i wstawi na forum dla ochłody.
W dziale ski-toury jest więcej takich bajecznych relacji. Peregrin nawet umarłego by namówił do takich wycieczek :goraco: .
Brawo. Dziękuję (za mało bo mam limity) i proszę o więcej.
  • 0

pozdrawiam serdecznie Leszek.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych