Skocz do zawartości


Zdjęcie

Z jaką prędkością jeździmy na nartach?


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
289 odpowiedzi w tym temacie

#1 AdamSlask

AdamSlask

    Nadworny Fotograf

  • Użytkownik
  • 2296 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Lusti RCT
  • Imię :Adam
  • Ulubiony stok:pusty i dobrze przygotowany

Napisano 31 styczeń 2010 - 18:10

Zainteresowałem się ostatnio kwestią prędkości. Konkretnie zastanawiam się z jaką średnią prędkością jeździ średnio zaawansowany narciarz?
Trudno na to pytanie odpowiedzieć, a może ktoś z Was miał do czynienia z miernikami prędkości na stoku, bądź też orientuje się jak to z tymi prędkościami bywa?

Szperając w internecie, wyszukałem coś takiego : http://www.allegro.p...y_predkosc.html

Zastanawiam się na ile wiarygodne były by wyniki takiego sprzętu?
  • 0

#2 Osetia

Osetia

    "Królowa Trolka"

  • Użytkownik
  • 1987 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:SO
  • Imię :Trolka

Napisano 01 luty 2010 - 11:46

Zainteresowałem się ostatnio kwestią prędkości. Konkretnie zastanawiam się z jaką średnią prędkością jeździ średnio zaawansowany narciarz?
Trudno na to pytanie odpowiedzieć, a może ktoś z Was miał do czynienia z miernikami prędkości na stoku, bądź też orientuje się jak to z tymi prędkościami bywa?

Szperając w internecie, wyszukałem coś takiego : http://www.allegro.p...y_predkosc.html

Zastanawiam się na ile wiarygodne były by wyniki takiego sprzętu?


Adaś zanim wyłożysz ponad 4 stówki, to poczekaj z pytaniem, a w zasadzie na odpowiedź naszych speców! Idę o zakład, że : Mitek, D_I, Marecki, Jurek, Pytek, Jabol, Filinator i inni, których przepraszam, że pominęłam w tel wyliczance wiedzą o tym bardzo dobrze! ;)

Coś mi mówi, że oni świetnie wiedzą, jakie prędkości rozwijają średniaki :) i nie tylko średniaki... :)

Pozdrawiam, Ola
  • 0

#3 AdamSlask

AdamSlask

    Nadworny Fotograf

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 2296 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Lusti RCT
  • Imię :Adam
  • Ulubiony stok:pusty i dobrze przygotowany

Napisano 01 luty 2010 - 13:13

Adaś zanim wyłożysz ponad 4 stówki, to poczekaj z pytaniem, a w zasadzie na odpowiedź naszych speców! Idę o zakład, że : Mitek, D_I, Marecki, Jurek, Pytek, Jabol, Filinator i inni, których przepraszam, że pominęłam w tel wyliczance wiedzą o tym bardzo dobrze! :)

Coś mi mówi, że oni świetnie wiedzą, jakie prędkości rozwijają średniaki :) i nie tylko średniaki... :)

Pozdrawiam, Ola



Nie mam najmniejszego zamiaru wydawać 4 stówek ;) Bo to się z celem mija, raczej dla prędkości na nartach nie jeździmy?
A na opinie speców czekam z niecierpliwością.
  • 0

#4 marecki

marecki
  • Użytkownik
  • 1055 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Marecki
  • Ulubiony stok:Blisko Domu

Napisano 01 luty 2010 - 13:49

Witam Adaś,

wywołany przez Olę do tablicy, powiem że nigdy takich pomiarów nie robiłem ale mając jakieś tam doswiadczenie przypuszczam że średnie prędkości rozwijane przez narciarzy z wyobraźnią to chyba gdzieś między 30 a 40 km/h w porywach do 50km/h. Oczywiście są wyjątki i nie myśl o mnie ;)



Pozdrawiam :)
  • 0

#5 Gość_pytek 23_*

Gość_pytek 23_*
  • Gość

Napisano 01 luty 2010 - 15:34

Adaś zanim wyłożysz ponad 4 stówki, to poczekaj z pytaniem, a w zasadzie na odpowiedź naszych speców! Idę o zakład, że : Mitek, D_I, Marecki, Jurek, Pytek, Jabol, Filinator i inni, których przepraszam, że pominęłam w tel wyliczance wiedzą o tym bardzo dobrze! ;)

Coś mi mówi, że oni świetnie wiedzą, jakie prędkości rozwijają średniaki :) i nie tylko średniaki... :)

Pozdrawiam, Ola

Zaszczyt znalezc sie w tak doborowym,narciarskim gronie ale cos mi mowi ze ja to na szarym koncu jesli chodzi o predkosc(i umiejetnosci).Wydaje mi sie ze sredniozaawansowany narciarz rozwija predkosci dochodzace do 60km/h.Mitek gdzies pisal ze poczatkujacy po pierwszym tygodniu nauki sa w stanie jezdzic ok 40km/h ale niech on sam sie wypowie.
  • 0

#6 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9814 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 02 luty 2010 - 09:58

Adaś zanim wyłożysz ponad 4 stówki, to poczekaj z pytaniem, a w zasadzie na odpowiedź naszych speców! Idę o zakład, że : Mitek, D_I, Marecki, Jurek, Pytek, Jabol, Filinator i inni, których przepraszam, że pominęłam w tel wyliczance wiedzą o tym bardzo dobrze! :)

Coś mi mówi, że oni świetnie wiedzą, jakie prędkości rozwijają średniaki :) i nie tylko średniaki... ;)


uprzejmie proszę o wykreślenie jabola z listy szybkojadących :) te czasy już minęły :)
prędkość można sobie policzyć łapąc czas i znając długość trasy (wiem że to dla Was żadna matematyczna nowość: metry:sekundyx3,6=kmh)
gdzieś na tym forum jest taki filmik gdzie jadę z Rothornu, czas odczytałem z filmu, przejechane metry z google earth,
wyszło 52 kmh a wydawało mi się że b. szybko
  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#7 Osetia

Osetia

    "Królowa Trolka"

  • Użytkownik
  • 1987 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:SO
  • Imię :Trolka

Napisano 02 luty 2010 - 10:40

Zaszczyt znalezc sie w tak doborowym,narciarskim gronie ale cos mi mowi ze ja to na szarym koncu jesli chodzi o predkosc(i umiejetnosci).



uprzejmie proszę o wykreślenie jabola z listy szybkojadących :) te czasy już minęły ;)



Nie dość, że podziwiani, to jeszcze skromni... :)

Panowie niczym nie uzasadniona jest ta skromność... nie ma się czego wstydzić, że się umie czy wie! Skromnie, a odpowiedzieli... :)

I nikogo z mojej listy the best of the best wykreślać nie będę! Moja lista! :)

Ola
  • 0

#8 marecki

marecki
  • Użytkownik
  • 1055 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Marecki
  • Ulubiony stok:Blisko Domu

Napisano 02 luty 2010 - 11:40

Witam,

z racji tego że mieszkam w górach, mam latem niewątpliwą przyjemność pojeździć trochę szybciej właśnie z górki na rowerze, bo pod górkę to wręcz czasami trzeba pchać :) W związku z tym już wiele razy jechałem w okolicy 60-70 km/h i jesty to naprawdę już szybko :) Dlatego uważam że prędkości podane przeze mnie w poprzednim poście są naprawdę jak najbardziej realne dla średnio a nawet dobrze jeżdżących narciarzy. ;)

O wyjątkach tak jak poprzednio nie wspominam, mówimy tutaj o normalnej jeździe a nie piractwie narciarskim :)

Pozdrawiam :)
  • 0

#9 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 03 luty 2010 - 21:39

Cześć

Witam,

z racji tego że mieszkam w górach, mam latem niewątpliwą przyjemność pojeździć trochę szybciej właśnie z górki na rowerze, bo pod górkę to wręcz czasami trzeba pchać :) W związku z tym już wiele razy jechałem w okolicy 60-70 km/h i jesty to naprawdę już szybko :) Dlatego uważam że prędkości podane przeze mnie w poprzednim poście są naprawdę jak najbardziej realne dla średnio a nawet dobrze jeżdżących narciarzy. :)

O wyjątkach tak jak poprzednio nie wspominam, mówimy tutaj o normalnej jeździe a nie piractwie narciarskim :)

Pozdrawiam :)

60-70 km/h z góry na rowerze - wariat :) :).
Bawiłem się w mierzenie prędkości bezposrednie i posrednie. Błędy w pomierach są czasami tak duże - (GPS) - że wyniki wychodzą po prostu smieszne. Rekord to zapis 167 km/h gdy jadący miła co najwyżej 95/100km/h. Myslę, że 40 km/h dla średniozaawansowanego to juz jest dużo, jeżęli mówi o prędkości na dłuższym fragmencie a nie chiwlowej.
No i jeszcze jedna uwaga do Marka - prędkość nie ma nic wspólnego z piractwem narciarskim. Na pustym przygotowanym, znanym, zabezpieczonym stoku można jechac szybko i nie ma to znamion piractwa więc może bez uogólnień. ;)
Rekord polski w prędkości na nartach amatorów był pobity w Białce i wynosi coś koło 125km/h o ile pamiętam a Jarek Smajdor, który jest jego posiadaczem jest znakomitym narciarzem i instruktorem i ani opaski na jednym oku ani drewnianej nogi o ile wiem nie posiada.
Pozdro
  • 0

#10 marecki

marecki
  • Użytkownik
  • 1055 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Marecki
  • Ulubiony stok:Blisko Domu

Napisano 04 luty 2010 - 09:49

Mitek - te 60-70km/h z góryki ale po asfalcie :) ( aż taki wariat nie jestem, żeby to robić poza "trasami") co do piractwa to miało być w cudzysłowie( faktycznie, może trochę uogólniłem) sam często jeżdżę szybko i staram się to robić jak najbezpieczniej ;) przede wszystkim dla innych :)

Pozdrawiam

Użytkownik marecki edytował ten post 04 luty 2010 - 10:15

  • 0

#11 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 04 luty 2010 - 12:14

Cześć

Mitek - te 60-70km/h z góryki ale po asfalcie :) ( aż taki wariat nie jestem, żeby to robić poza "trasami") co do piractwa to miało być w cudzysłowie( faktycznie, może trochę uogólniłem) sam często jeżdżę szybko i staram się to robić jak najbezpieczniej ;) przede wszystkim dla innych :)

Pozdrawiam

Ten "wariat" był podziwem podszyty - mam nadzieje, że tak to odebrałeś. Na nartach zdarzalo sie juz jeździc ponadkoło 100 km/h ale na rowerze jeżdże stosunkowo rzadko i nie czuje sie tak pewnie, dlatego też szczerze podziwiam - zwłaszcza rowerowych zjazdowców.
Pozdro
  • 0

#12 marecki

marecki
  • Użytkownik
  • 1055 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Marecki
  • Ulubiony stok:Blisko Domu

Napisano 04 luty 2010 - 20:23

Mitek - ;)

Pozdrawiam
  • 0

#13 deczko inny

deczko inny
  • Użytkownik
  • 1860 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:czarna d...ziura

Napisano 04 luty 2010 - 23:18

Zainteresowałem się ostatnio kwestią prędkości. Konkretnie zastanawiam się z jaką średnią prędkością jeździ średnio zaawansowany narciarz?


Chodzi o km/godz? Jeśli tak, to oceniam na oko po sobie. Ostra jazda: 35 (?). Łagodna, nie podkręcona 40, może 45, oczywiście na slalomkach.
Zanotowany czas na długiej gigantce. Golgota 34 sekundy. Można o wiele szybciej, ale i tak miałem pełno w portkach. :)
Czas był mierzony od ruszenia do zatrzymania na 630 metrach, bo tyle jazdy jest na Golgocie, która wg. strony GAT-u ma 820 metrów :) , ale to już inny temat :)
Adaś, tak poważnie nie ma sensu zastanawianie się nad prędkością normalnej jazdy na nartach, takiej podczas której się skręca. Przecież wszystko zależy od rodzaju narty i rodzaju skrętu, a w dobie krótkich nart prędkość jest mocno ograniczona, no chyba, że trafi się wariat ;)
  • 0

#14 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 05 luty 2010 - 00:07

Cześć

Zainteresowałem się ostatnio kwestią prędkości. Konkretnie zastanawiam się z jaką średnią prędkością jeździ średnio zaawansowany narciarz?


Chodzi o km/godz? Jeśli tak, to oceniam na oko po sobie. Ostra jazda: 35 (?). Łagodna, nie podkręcona 40, może 45, oczywiście na slalomkach.
Zanotowany czas na długiej gigantce. Golgota 34 sekundy. Można o wiele szybciej, ale i tak miałem pełno w portkach. :)
Czas był mierzony od ruszenia do zatrzymania na 630 metrach, bo tyle jazdy jest na Golgocie, która wg. strony GAT-u ma 820 metrów :) , ale to już inny temat :)
Adaś, tak poważnie nie ma sensu zastanawianie się nad prędkością normalnej jazdy na nartach, takiej podczas której się skręca. Przecież wszystko zależy od rodzaju narty i rodzaju skrętu, a w dobie krótkich nart prędkość jest mocno ograniczona, no chyba, że trafi się wariat ;)

Krótkie narty to wybór nie nakaz.
Pozdro
  • 0

#15 newbie46

newbie46
  • Użytkownik
  • 59 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:.com.au
  • Narty:K2Silencer/Salomon
  • Imię :Antek

Napisano 05 luty 2010 - 01:28

Zainteresowałem się ostatnio kwestią prędkości. Konkretnie zastanawiam się z jaką średnią prędkością jeździ średnio zaawansowany narciarz?


Chodzi o km/godz? Jeśli tak, to oceniam na oko po sobie. Ostra jazda: 35 (?). Łagodna, nie podkręcona 40, może 45, oczywiście na slalomkach.
Zanotowany czas na długiej gigantce. Golgota 34 sekundy. Można o wiele szybciej, ale i tak miałem pełno w portkach. :)
Czas był mierzony od ruszenia do zatrzymania na 630 metrach, bo tyle jazdy jest na Golgocie, która wg. strony GAT-u ma 820 metrów :) , ale to już inny temat :)
Adaś, tak poważnie nie ma sensu zastanawianie się nad prędkością normalnej jazdy na nartach, takiej podczas której się skręca. Przecież wszystko zależy od rodzaju narty i rodzaju skrętu, a w dobie krótkich nart prędkość jest mocno ograniczona, no chyba, że trafi się wariat ;)


630m/34 sec =ca 18.5 m/sec a to bedzie gdzies circa 70km/godz.
Ja mysle ze wiekszosc ludzi na stokach porusza sie raczej pomiedzy 5 - 10 m/s

Pozdrawiam

Użytkownik newbie46 edytował ten post 05 luty 2010 - 01:32

  • 0

#16 deczko inny

deczko inny
  • Użytkownik
  • 1860 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:czarna d...ziura

Napisano 05 luty 2010 - 15:27

630m/34 sec =ca 18.5 m/sec a to bedzie gdzies circa 70km/godz.
Ja mysle ze wiekszosc ludzi na stokach porusza sie raczej pomiedzy 5 - 10 m/s


Piękne dzięki za wyliczenie prędkości na Golgocie, bo ja ją szacowałem tylko na "oko" zamiast podzielić metry przez sekundy. Wyszło ok. 70, ale była to dość wariacka jazda na którą można było sobie pozwolić na pustym rano stoku.
Więc na codzień pozostaję przy slalomkach i 30-40 km/godz. ale za to z możliwością wykorzystania ich właściwości na maxa, a przyjemność jest wtedy że hej ;)
  • 0

#17 Gizmo74

Gizmo74
  • Użytkownik
  • 3 postów

Napisano 02 marzec 2010 - 22:57

Ja też zjechałem Golgotę w 34 sekundy , na slalomkach. A czy ktoś mi powie, ile mogłem jechać na tym filmiku ?
Chodzi mi głównie o dolny odcinek.....muszę powiedzieć, że nie byłem w stanie skręcić...ale rozpęd był zamierzony.
Potrafię szybciej, ale z telefonem w jednej ręce i kijami w drugiej czyję się jakbym jechał na rowerze bez trzymania :thumbsup:

Użytkownik Gizmo74 edytował ten post 02 marzec 2010 - 23:03

  • 1

#18 Osetia

Osetia

    "Królowa Trolka"

  • Użytkownik
  • 1987 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:SO
  • Imię :Trolka

Napisano 03 marzec 2010 - 06:33

Ja też zjechałem Golgotę w 34 sekundy , na slalomkach. A czy ktoś mi powie, ile mogłem jechać na tym filmiku ?
Chodzi mi głównie o dolny odcinek.....muszę powiedzieć, że nie byłem w stanie skręcić...ale rozpęd był zamierzony.
Potrafię szybciej, ale z telefonem w jednej ręce i kijami w drugiej czyję się jakbym jechał na rowerze bez trzymania :thumbsup:


z tego, co pamiętam z fizyki to musisz podać ,długość odcinka, który ma być wyliczony! Gdybyś chciał jeszcze przyspieszenie to musisz chyba podać masę... i od razu robi się... ciekawiej... :thumbsup: :thumbsup:

Pozdrawiam ,Ola
  • 0

#19 deczko inny

deczko inny
  • Użytkownik
  • 1860 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:czarna d...ziura

Napisano 03 marzec 2010 - 10:03

Ja też zjechałem Golgotę w 34 sekundy , na slalomkach. A czy ktoś mi powie, ile mogłem jechać na tym filmiku ?
Chodzi mi głównie o dolny odcinek.....muszę powiedzieć, że nie byłem w stanie skręcić...ale rozpęd był zamierzony.
Potrafię szybciej, ale z telefonem w jednej ręce i kijami w drugiej czyję się jakbym jechał na rowerze bez trzymania :thumbsup:


Od miejsca ruszenia do wylotu z lasu ok. 700 m. 50 s. czyli ok. 50 km/godz.
  • 0

#20 Osetia

Osetia

    "Królowa Trolka"

  • Użytkownik
  • 1987 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:SO
  • Imię :Trolka

Napisano 03 marzec 2010 - 10:17

Ja też zjechałem Golgotę w 34 sekundy , na slalomkach. A czy ktoś mi powie, ile mogłem jechać na tym filmiku ?
Chodzi mi głównie o dolny odcinek.....muszę powiedzieć, że nie byłem w stanie skręcić...ale rozpęd był zamierzony.
Potrafię szybciej, ale z telefonem w jednej ręce i kijami w drugiej czyję się jakbym jechał na rowerze bez trzymania :thumbsup:


Od miejsca ruszenia do wylotu z lasu ok. 700 m. 50 s. czyli ok. 50 km/godz.


gdyby to była linia prosta to ok. 74 km/h, ale nie była.... czyli tak jak napisał D_I lub ok 60 km/h, tak czy tak szybko! :thumbsup:

A po co szybciej? I dlaczego z telefonem w ręce? Nie masz zestawu słuchawkowego? :thumbsup:

Ola
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych